10 Ciekawostek o Zamek Sarny

zamek sarny
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42946214

Zamek Sarny – właściwie kompleks pałacowo-folwarczny, który położony jest w Sarnach, 20 km od Kłodzka. Jego pierwotna nazwa brzmiała Scharfeneck. Usytuowany jest na skarpie w rozwidleniu rzek Ścinawka i Włodzica.

1. W średniowieczu istniała w tym miejscu wieża rycerska. Jej pozostałości znajdują się w piwnicach pałacu i domu bramnego.

2. Fabian von Reichenbach na bazie dawnej wieży wybudował ufortyfikowany dwór w stylu renesansowym. Budowę ukończono w 1590 r. Powstał również dom czeladny i folwark.

3. W 1660 r. dwór został przebudowany na pałac, a z domu czeladnego uczyniono skrzydło nowego obiektu. Dokonała tego hrabiowska rodzina von Götzen, do której należała wówczas posiadłość.

4. W latach 20. XVIII w. powstała późnobarokowa kaplica św. Jana Nepomucena. Wnętrze jest polichromowane i zdobione freskami przedstawiającymi postaci świętych. W tym czasie wybudowany został również pałac letni, znajdujący się na terenie parku.

5. W XIX w. von Götzenowie sprzedali rezydencję, co przyczyniło się do utraty jej dawnej świetności. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł na rzecz Skarbu Państwa, a w jego wnętrzu mieścił się PGR.

6. Od lat 90. XX w. obiekt popadł w całkowitą ruinę. W 2010 r. chciała go kupić brytyjska fundacja Save Britain’s Heritage, będąca pod patronatem księcia Karola. Do sfinalizowania transakcji jednak nie doszło.

7. Na przełomie 2013 i 2014 r. obiekt został nabyty przez osoby prywatne, które założyły Fundację Odbudowy Dworu Sarny. W ramach przeprowadzanych remontów odbudowano dach XVII-wiecznego spichlerza dworskiego i odrestaurowano dom bramny. Całkowita renowacja kompleksu przewidziana jest na 20 lat.

8. Pałac otacza park, na terenie którego znajduje się 10 ok. 300-letnich dębów szypułkowych, pomników przyrody. Założenie parkowe zostało zaprojektowane w stylu naturalistycznym przez pruskiego architekta krajobrazu, Eduarda Petzolda, w 1880 r. Przez park przepływa rzeka Włodzica.

9. W Domu Kompozytorów, należącym do zabudowań folwarcznych, znajduje się 10 pokoi gościnnych. W Domu Bramnym mieści się kawiarnia i restauracja. Istnieje możliwość wynajęcia sali na przyjęcia okolicznościowe – na 40 osób w Domu Bramnym, na 50 osób w Domu Kompozytorów bądź do 100 osób w Sali Wielkiej Zamku.

10. Odrestaurowane wnętrza zamkowe udostępniane są dla zwiedzających codziennie w godz. 11-20. Zobaczyć można również kaplicę św. Jana Nepomucena.

4.5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić