17 Fantastycznych Atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej 🗺️

fotografia – Pixabay

Choć Kotlina Kłodzka to nieduży, a na dodatek dziwnie wrzynający się w Czechy kawałek naszej ojczyzny, to mało kto nie słyszał przynajmniej o kilku miejscach, które warto tam odwiedzić. W otoczeniu urokliwych pasm górskich ukryło się tam bowiem wiele ciekawych zabytków i atrakcji, spośród których część należy do bardzo oryginalnych i nietypowych. Aby ułatwić uporządkowanie informacji na temat Kotliny Kłodzkiej, a może i pomóc w planowaniu rodzinnych wakacji, powstało to zestawienie najlepszych atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej.

1. Góry Stołowe

Będąc w okolicy Kłodzka nie można nie odwiedzić jednego z najciekawszych pasm górskich w Polsce – Gór Stołowych. To właśnie tutaj natura wyjątkowo mocno popracowała nad bryłami piaskowca, formując je w fantazyjne i niespotykane nigdzie indziej kształty.

Najwyższym, a zarazem jednym z najciekawszych szczytów w polskich Górach Stołowych jest Szczeliniec Wielki, na którego wierzchołku znajduje się spory rezerwat przyrody nieożywionej. Podobny skalny labirynt znajdziemy w rezerwacie Błędne Skały. Mając nieco więcej czasu, warto przejść się również na Narożnik, Skalne Grzyby, Białe Skały czy do Fortu Karola.

2. Góry Złote

Wschodnie obrzeża Ziemi Kłodzkiej zajmuje kolejne malownicze pasmo górskie – Góry Złote. Nazwa ta związana jest z faktem, iż od wielu setek lat w okolicach tych wydobywa się m.in. królewski kruszec. Góry Złote rozciągają się pomiędzy przełęczami Kłodzką i Ramzovską, a Przełęcz Różaniec wyraźnie dzieli je na dwie części.

Najwyższym szczytem polskiej części Gór Złotych jest Postawna o wysokości 1117 m n.p.m. (po stronie czeskiej 10 metrów wyżej sięga szczyt Smrek). Głównymi ośrodkami turystycznymi w okolicach Gór Złotych są Stronie Śląskie oraz Lądek Zdrój.

3. Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdrój to jeden z najbardziej oryginalnych, ale i przerażających zabytków w Polsce.

Jej powstanie jest zasługą XVIII-wiecznego proboszcza Wacława Tomaszka, który krótko po powrocie z Rzymu, gdzie zwiedzał m.in. wczesnochrześcijańskie katakumby, przypadkowo odnalazł w okolicy Kudowej masowy grób ofiar różnych wojen i zaraz, prawdopodobnie sięgający jeszcze czasów wojny trzydziestoletniej. Zaszokowany swoim odkryciem, ksiądz Tomaszek postanowił zbudować w Kudowie ossarium, czyli kaplicę w całości wyłożoną znalezionymi kośćmi.

W ten sposób powstała mrożąca krew w żyłach kaplica czaszek, którą po dziś dzień można zwiedzać, ok. kilometra od centrum Kudowy-Zdroju.

Ze względów bezpieczeństwa i ochrony zabytku zwiedzanie odbywa się w grupach, wpuszczanych co ok. kwadrans, w obecności siostry zakonnej pełniącej funkcję przewodnika.

4. Kletno

Kletno to nieduża miejscowość turystyczna u stóp Masywu Śnieżnika, słynąca przede wszystkim z Kopalni Uranu i niezwykle ciekawej Jaskini Niedźwiedziej.

Kopalnia uranu składa się z licznych wyrobisk o łącznej długości ok. 37 kilometrów, wśród których znajdują się sztolnie wykute jeszcze w średniowieczu do pozyskiwania rud żelaza, srebra i miedzi. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem, przy czym ze względu na duże zainteresowanie warto zakupić wcześniej bilet przez internet, korzystając ze strony internetowej kopalni.

Jaskinia Niedźwiedzia jest z kolei jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń, słynną dzięki niezwykle bogatym formom naciekowym. Również tutaj warto kupić bilet on-line by mieć pewność wejścia do jaskini o określonej godzinie w grupie z przewodnikiem.

5. Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

Kolejną niezwykle ciekawą kopalnią, udostępnioną dla ruchu turystycznego, jest kopalnia węgla w Nowej Rudzie. Zwiedzanie obejmuje ciekawy spacer z przewodnikiem, przybliżającym historię lokalnego górnictwa, wizytę w dyspozytorni z zachowanym oryginalnym sprzętem oraz przejazd kolejką górniczą.

Zwiedzający mogą ponadto spróbować pracy autentycznym sprzętem górniczym, a wielu z nich opuszcza kopalnię z twarzami usmarowanymi węglem. Dla chętnych przygotowano także grę terenową “Tajemnicze Czarne Złoto”, w której gracze poznają historię górnictwa spacerując po zabytkowych okolicach kopalni, a na zakończenie otrzymują mały górniczy upominek.

6. Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Złoty Stok położony jest, co logiczne, w Górach Złotych. Tutejsza kopalnia złota jest kolejną niezwykle ciekawą propozycją dla turystów zainteresowanych tematami związanymi z górnictwem, albo po prostu poszukujących przygód w niecodziennych miejscach.

Na podziemnej trasie napotkamy m.in. sale wystawowe, kolejkę górniczą oraz mroczny chodnik śmierci, w którym karano górników oskarżonych o kradzież kruszcu. Osobną atrakcję stanowi Sztolnia Ochrowa, wydrążona metodą ogniową jeszcze w średniowieczu, zawdzięczająca swoją nazwę pokrywającemu ściany rudemu barwnikowi – ochrze.

Atrakcji nie brakuje również na powierzchni ziemi, gdzie znajdziemy m.in. replikę średniowiecznej osady górniczej wraz ze wszystkimi znanymi w epoce sprzętami.

7. Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój to jeden z największych kurortów turystycznych w Kotlinie Kłodzkiej. Dobrze jest urządzić tu bazę wypadową np. w Góry Stołowe, ale przy okazji warto poświęcić nieco uwagi samej miejscowości.

Oprócz urokliwego Parku Zdrojowego i licznych tras spacerowych można tu bowiem znaleźć kilka ciekawych muzeów, wśród których wyróżnia się Muzeum Dawne Rzemiosła w postaci skansenu. Do innych interesujących placówek zaliczają się Muzeum Minerałów, Muzeum Zabawek czy… Muzeum Żaby, pokazujące kilka tysięcy eksponatów naukowych, dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku z motywem tego popularnego płaza.

8. Ogród Bajek w Międzygórzu

Wyjątkowe miejsce na zboczach Śnieżnika, pozwalające młodszym poczuć się jak w ulubionej bajce, a starszym cofnąć się w czasie i uronić niejedną łezkę nostalgii.

Ogród Bajek zlokalizowany jest w pobliżu Międzygórza, przy żółtym szlaku turystycznym prowadzącym na Iglicę. Został założony tuż po I wojnie światowej, ale z pierwotnych figur autorstwa miejscowego artysty i leśnika Izydora nie ocalało prawie nic. Ogród mocno podupadł wskutek zniszczeń wojennych i braku entuzjazmu kolejnych zarządców, a obecny wygląd i bogata kolekcja jest zasługą miejscowego oddziału PTTK, który przejął Ogród w latach 80′ XX wieku i zaczął gruntowną przebudowę.

Do ogrodu wciąż dokładane są figurki bohaterów nowo powstających bajek i kreskówek, toteż oprócz “tradycyjnej” Baby Jagi czy Czerwonego Kapturka dzieci mogą spotkać tu chociażby Shreka i Fionę.

→ Samo Międzygórze docenione turystycznie przez księżną Mariannę Orańską do dziś przyciąga rzesze turystów. Niesamowity klimat związany z typową dla alpejskiego krajobrazu zabudową sprawia, że do wioski tej przylgnęła nazwa Mały Tyrol.

9. Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Osówka to pozostałość jednego z tajemniczych planów Adolfa Hitlera, który w r. 1943 zlecił budowę ogromnego podziemnego kompleksu o nie do końca jasnym przeznaczeniu. Można je zwiedzić trasą turystyczną o długości ok. 1200 metrów, w czasie której w grupie z przewodnikiem ogląda się korytarze, hale i sztolnie, ubogacone multimedialnymi prezentacjami i filmami dokumentalnymi. Dla chętnych w niektóre dni organizowane są także przejścia trasą ekstremalną, na której czekają utrudnienia w postaci bardzo niskich chodników czy zalanych sztolni, które pokonuje się dziurawą łódką. Do zwiedzania udostępniona jest także rozbudowana naziemna część kompleksu.

10. Sanktuarium w Wambierzycach

Wambierzyckie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny, Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej to nie tylko znany cel pielgrzymkowy, ale i bardzo ciekawe miejsce historyczne. XVIII-wieczna barokowa bazylika jest już czwartym kościołem stojącym w miejscu, w którym według średniowiecznej legendy niewidomy kmiotek miał cudownie odzyskać wzrok przy figurce Matki Bożej. XIV-wieczną drewnianą figurkę Madonny można podziwiać w prezbiterium. Na uwagę zasługuje także barokowa ambona, której rzeźby ilustrują kolejne wersy hymnu Magnificat.

11. Kłodzko

Największym miastem Kotliny Kłodzkiej jest miasto Kłodzko. Główne miasto ziemi kłodzkiej ma prawie 27 tysięcy mieszkańców. Miasto jest położone u podnóża południowo-wschodnich Gór Bardzkich. Przez miasto przechodziła jedna ze średniowiecznych dróg będących częścią Szlaku Bursztynowego. Już w średniowieczu miejsce to odgrywało ważną rolę w ochronie wiodących tutaj szlaków komunikacyjnych. Pierwsze wzmianki dotyczące Kłodzka pochodzą z roku 981. W II połowie XVI wieku w Kłodzku zbudowano zamek obronny. W latach 1680-1702 zamek został przebudowany i na jego podstawie wzniesiono bastion twierdza. Twierdza Kłodzko jest jedną z największych atrakcji nie tylko miasta, ale także całego regionu.

11. Twierdza w Kłodzku

Monumentalna twierdza w Kłodzku jest pamiątką burzliwego przełomu wieków XVII i XVIII, kiedy to okolice te stały się sceną wielu krwawych wojen. Budowla rozciąga się na powierzchni ponad 30 hektarów. Twierdza jest udostępniona dla turystów, a zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem. Ciekawą propozycją jest także zwiedzanie nocne. Warto dodać, że co roku w sierpniu w okolicach twierdzy organizowana jest rekonstrukcja bitwy z czasów wojen napoleońskich.

Oprócz samej twierdzy warto odwiedzić także zabytkowe centrum Kłodzka, którego jedną z większych atrakcji jest podziemna trasa turystyczna.

12. Twierdza w Srebrnej Górze

Imponująca pruska warownia w Górach Sowich jest największą górską twierdzą w Europie. Twierdza w Srebrnej Górze jest wyraźnie młodsza od tej w Kłodzku, bowiem jej budowę rozpoczęto w drugiej połowie XVIII wieku. Twierdza składa się z sześciu fortów, wznoszących się na dwóch wzgórzach – Wzgórzu Fortecznym i Ostróg.

Na przełęczy pomiędzy obydwoma wzgórzami znajduje się parking, przy którym można również zakupić bilety do obu części Twierdzy.

W ramach trasy turystycznej turyści zwiedzają m.in. baszty, donżon, podziemne kazamaty, podziemny most zwodzony oraz najgłębszą fosę w Polsce, a ponadto mają możliwość osobiście poznać żołnierza z grupy rekonstrukcyjnej w stroju z epoki. Zwiedzający mogą się ponadto zapoznać z bogatą kolekcją oryginałów i replik broni z różnych okresów, a także podziwiać wspaniałe widoki na okoliczne pasma górskie.

13. Wodospad Wilczki

Największy wodospad w Masywie Śnieżnika jest prawdziwym cudem natury Ziemi Kłodzkiej. Powstał w miejscu, gdzie rzeka Wilczka natrafia na uskok tektoniczny i spada z wysokości 22 metrów do wąwozu nazywanego “Kanionem Amerykańskim”.

Wodospad Wilczki jest jednocześnie bardzo łatwo osiągalny, a jego podziwianie stało się bardzo komfortowe, od kiedy po niedawnej rewitalizacji w jego sąsiedztwie przybyło wiele nowoczesnych elementów infrastruktury.

Wśród pięknych chodników i ławeczek wciąż stoi jednak historyczny mostek, na którym XIX-wieczna księżna Marianna Orańska zwykła wpatrywać się w swój ukochany wodospad.

14. Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Neogotycki zamek Leśna Skała to pamiątka po fascynacji średniowieczną architekturą obronną, jakiej dał się ponieść jeden z właścicieli miejscowości Szczytna, hrabia Leopold von Hochberg. Ciekawy i malowniczo położony pośród wzgórz zamek od niedawna jest udostępniony zwiedzającym, a wewnątrz mieści się bardzo oryginalne Muzeum Dźwięku. Zwiedzający mają możliwość nie tylko zapoznać się z historią dźwięku i muzyki oraz obejrzenia licznych eksponatów, ale także własnoręcznego wykonania eksperymentów akustycznych czy spróbowania swoich sił w grze na rzadko spotykanych instrumentach. Oprócz Muzeum Dźwięku można także wykupić bilet na zwiedzanie odrestaurowanej części mieszkalnej zamku. Warto dodać, że w zamku funkcjonuje również restauracja.

15. Góra Wszystkich Świętych

W pobliżu północnych krańców Kotliny Kłodzkiej wznosi się jeden z najbardziej widokowych szczytów regionuGóra Wszystkich Świętych o wysokości 648 m n.p.m. Szczyt należy do pasma Wzgórz Włodzickich i jest położony niedaleko miasta Nowa Ruda.

Na szczycie stoi zabytkowa wieża widokowa z 1913 r. o wysokości 15 metrów, zbudowana przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie z czerwonego piaskowca pozyskanego w lokalnych górach.

Na szczyt można dojść zielonym szlakiem turystycznym z Nowej Rudy lub Głównym Szlakiem Sudeckim (czerwonym).

16. Krzywa Wieża

W Ząbkowicach Śląskich znajduje się słynna krzywa wieża. Jest ona najwyższą krzywą wieża w Polsce ma 34 metry wysokości, a na jej szczyt prowadzi 139 schodów. Wieża jest najprawdopodobniej pozostałością po nieistniejącym zamku z XIV wieku.

17. Spływa kajakowy Nysą

Kotlina Kłodzka to nie tylko teren idealny do rozpoczynania wycieczek w otaczające ją góry, to także miejsce ciekawych i bardzo atrakcyjnych spływów kajakowych i pontonowych. Przełom Nysy Kłodzkiej w okolicach Barda jest zaliczany do jednych z bardziej atrakcyjnych miejsc uprawiania raftingu w Polsce.

Ciekawostki o Kotlinie Kłodzkiej

  • Kotlina Kłodzka jest położona w Sudetach Środkowych otoczona przez Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Stołowe, Masyw Śnieżnika.
  • Środkiem Kotliny Kłodzkiej płynie Nysa Kłodzka będąca zarazem zlewiskiem dla Białej Lądeckiej, Bystrzycy Dusznickiej i Ścinawki.
  • W południowo-zachodniej części Kotliny Kłodzkiej znajduje się w Kudowie-Słone duże przejście graniczne międzynarodowego szlaku komunikacyjnego z południowej Europy na północ. Podobne znaczenie ma znajdujące się w południowo-wschodniej części Kotliny przejście graniczne w Boboszowie.
  • Góry Stołowe wchodzące w skład Kotliny Kłodzkiej są najchętniej odwiedzanym miejscem z całej Ziemi Kłodzkiej.
  • Na trenie Kotliny Kłodzkiej położone są jedne z najsłynniejszych w Polsce uzdrowisk. Znajdują się one w Kudowie, Dusznikach, Lądku Zdroju, Polanicy, Wielopolu.

 

4.1/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić