Fontanny od wieków były atrakcyjnymi elementami architektonicznymi wielu bogatych miast. Mało osób wie, że miejscem, w którym zbudowano pierwszą fontannę w dziejach ludzkości była Mezopotamia. Ta pierwsza fontanna, gdyby przetrwała do dnia dzisiejszego, miałaby około 5 tysięcy lat. Bliższe nam czasowo fontanny budowali już VI wieku p.n.e. Grecy. Kolejny rozwój tej dziedziny sztuki zawdzięczany jest Rzymianom. Według zapisków historycznych w końcówce I wieku n.e. w Rzymie było około 39 monumentalnych fontann zasilanych wodą dostarczaną przez akwedukty.
Tyle jeśli chodzi o historię tych urządzeń hydrotechnicznych. W czasach nam współczesnych, buduje się fontanny w nawiązaniu do najnowszych osiągnięć elektroniki i akustyki. Fontanny współczesne niczym nie przypominają swoich prawzorów, dziś to bardzo często monumentalne przedstawienia łączące z sobą wodę, ogień, światło i dźwięk. Taką właśnie fontannę podziwiać można we Wrocławiu.
Zobacz więcej atrakcji we Wrocławiu
1. 4 czerwca 2009 roku uruchomiona została we Wrocławiu multimedialna fontanna łącząca w sobie żywioły jakimi, są woda i ogień dodając do tego jeszcze światło i dźwięk. Chcąc opisać przedstawienia, jakie są proponowane widzom z wykorzystaniem tej fontanny, trudno jest pokusić się o opisanie tego co można zobaczyć i usłyszeć. Ulotne jak mgnienie oka efekty łączące z sobą żywioły i najnowszą technikę, robią piorunujące wrażenie, to po prostu trzeba zobaczyć.
2. Wrocławska fontanna multimedialna działa tylko w sezonie letnim i trwa on od przełomu kwietnia i maja, aż do końca października.
3. W okresie zimowym niecka fontanny wykorzystywana jest do stworzenia lodowiska.
4. Fontanna wrocławska to prawdziwy kolos zajmujący powierzchnię około 1 hektara i o dziwo kiedy ona nie działa, w niczym nie przypomina klasycznych fontann.
5. W niecce fontanny zainstalowano 300 dysz wodnych dających w chwili uruchomienia przepływu przez nie wody efekty gejzerów, pieniaczy wody, mgiełki itp., a wszystko to jest bardzo dynamicznie i komputerowo sterowane.
6. Najsilniejsze dysze wyrzucają wodę na wysokość 40 metrów.
7. Dla wzmocnienia efektu w niecce fontanny zainstalowano także 3 dysze ogniowe. Połączenie z sobą dwóch przeciwnych żywiołów, czyli wody i ognia, to najwyższych lotów majstersztyk.
8. Fontanna w wieczornych pokazach zasilana jest także sztucznym światłem pochodzącym z 800 punktów świetlnych, umieszczonych w jej wnętrzu.
9. Fontanna we Wrocławiu jest największa tego typu w Polsce i jedną z największych i najbardziej efektownych w Europie.
10. Przeciwnicy tego rodzaju atrakcji, złorzeczą na marnotrawienie tak cennej wody, jest w tym trochę zrozumienia, choć na obronę dodać należy, że woda przepływa w fontannie, wykorzystując obieg zamknięty.