Są w Polsce takie miejsca, które swoją popularność zawdzięczają jakiejś charakterystycznej budowli, ciekawej niesamowitej historii lub podobnym atrybutom, dającym rozgłos w świecie. Podobnie rzecz się ma z Karpaczem. Niewielkie górskie miasteczko położone w bliskiej odległości od najwyższego szczytu górskiego Sudetów Śnieżki. Karpacz sławę swoją zawdzięcza też niezwykłemu kościołowi znajdującemu się w jego granicach. Tym kościołem jest Świątynia Wang.
1. Wang to drugie imię niewielkiego karkonoskiego kościółka. Jest to nazwa bardziej symboliczna o niezwykłej sile przyciągania. Pełna nazwa Świątyni Wang to Kościół Górski Naszego Zbawiciela.
2. Kościół Wang zbudowany został w roku 1175 w miejscowości Vang znajdującej się w południowej Norwegii. Miejscowość ta położona jest nad brzegiem jeziora Vangsmjøse i te dwie nazwy wpłynęły na nazwanie kościoła Wang.
3. Kościół Wang znany w Polsce bardziej jako Świątynia Wang jest przykładem unikatowego budownictwa drewnianego rodem ze Skandynawii. Dziś podobnie jak inne tego typu budowle zachowane na terenie Norwegii i poza jej granicami, jest uznawana za bezcenny przykład dawnej sztuki nordyckiej. Budynek w całości wykonany został z drewna, a konkretnie z sosny norweskiej. Dzięki nasyceniu żywicami przez wiele wieków nie poddawał się ostremu skandynawskiemu klimatowi.
4. Świątynię wzniesiono bez użycia gwoździ. Świątynia ozdobiona jest dekoracjami identycznymi jak zdobienia wykonywane na łodziach Wikingów.
5. Krużganki otaczające Świątynię miały dwojakie przeznaczenie. Służyły one jako ochrona przed wiatrem i śniegiem oraz jako miejsce deponowania broni, z którą nie wolno było wchodzić do jej środka.
6. W roku 1832 miejscowe zgromadzenie wiernych podęło decyzję o sprzedaży kościoła, a uzyskane tą drogą fundusze przeznaczyć na budowę nowego kościoła. Początkowo plan zakładał przenieść kościół do oddalonej o 7 kilometrów miejscowości Heensåsen. Innym rozpatrywanym założeniem było przeniesienie kościoła do Oslo lub do Bergen. W ostateczności skończyło się na licytacji przeprowadzonej w roku 1841. Licytację wygrał król pruski Fryderyk Wilhelm IV płacąc za niego 80 dolarów co wówczas stanowiło równowartość 320 koron.
7. Po licytacji kościół został rozebrany i przetransportowany drogą morską do Niemiec i dalej na południe poprzez rzekę Odrę do miejscowości Malczyce i następnie drogą lądową do Karpacza, do którego dotarł w roku 1842.
8. Pomimo bardzo dobrze zakonserwowanego drewna norweskiej sosny, znaczna część elementów była na tyle uszkodzona, że nie nadawała się do użytku. Wszystkie brakujące elementy wykonane zostały na miejscu podczas stawiania kościoła. 28 lipca 1844 roku kościół został ustanowiony świątynią miejscowej parafii ewangelickiej.
9. W roku 1976 mieszkańcy norweskiego Vang złożyli ofertę odkupienia świątyni, na całe szczęście nie spotkało się to z aprobatą i transakcja nie doszła do skutku.
10. Świątynia Wang jest obecnie najczęściej odwiedzanym kościołem klepkowym na świecie, co rok zwiedza ją ponad 200 000 gości.