Nysa Kłodzka 🗺️ Informacje i Ciekawostki

nysa kłodzka
foto – Jacek Halicki / Wikipedia

Nysa Kłodzka jest jednym z najważniejszych dopływów Odry, a w jej dolinie kryje się wiele atrakcji. Wędrówki wzdłuż tej rzeki to dobra propozycja dla tych, którzy chcą odkryć piękno Opolszczyzny i Dolnego Śląska, oraz dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas w pięknej scenerii. Co warto wiedzieć o tej rzece?

1. Nysa Kłodzka w liczbach

Nysa Kłodzka może się pochwalić długością wynoszącą 181,7 km oraz sporą powierzchnią zlewni (4565 km²).

2. Przebieg rzeki

Nysa Kłodzka ma swe źródła w Sudetach, a dokładniej – w Masywie Śnieżnika. Jest lewym dopływem Odry, z którą łączy się w rejonie wsi Rybna (województwo opolskie).

3. Powodzie

Powodzie w dolinie Nysy Kłodzkiej są dość częstym zjawiskiem. Wspominają o nich dokumenty z XIII wieku, rzeka często wylewała też w XVIII i XIX wieku (jedna z największych powodzi miała miejsce w 1598 roku na wysokości Barda, wiele strat przyniosła też powódź tysiąclecia w 1997 roku). Ze względu na częste wylewy w XX wieku stworzono na Nysie kilka dużych zbiorników retencyjnych.

4. Jezioro Nyskie

Jezioro Nyskie powstał w latach 70. XX wieku. Zajmuje on powierzchnię 20 km², a w jego wodach żyje wiele gatunków ryb (m.in. sandacze i szczupaki). Pełni on funkcję retencyjną i rekreacyjną, dodatkowo przy jego odpływie powstała elektrownia wodna o łącznej mocy 4,8 MW.

5. Jezioro Otmuchowskie

Jezioro Otmuchowskie powstało w latach 30. XX wieku w wyniku budowy zapory ziemnej na Nysie Kłodzkiej. Dzięki temu w rejonie Otmuchowa powstał zbiornik o powierzchni 20,6 km². Od 1933 roku działa przy nim elektrownia wodna o łącznej mocy 4,8 MW. Zbiornik jest też atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy i ornitologów, stanowi też ważne miejsce wypoczynku i rekreacji.

6. Zalew Paczkowski

Zalew Paczkowski zajmuje powierzchnię 7 km². Tworzą go dwa zbiorniki retencyjne (Kozielno i Topola) stworzone na Nysie Kłodzkiej w latach 90. XX wieku. Głównym zadaniem zalewu jest ochrona przeciwpowodziowa, jest on również wykorzystywany w celach energetycznych.

7. Międzylesie

Międzylesie to świetny punkt wypadowy dla tych, którzy chcą wędrować po historycznej ziemi kłodzkiej, oraz dla tych, którzy chcą się nacieszyć pięknymi zabytkami. Zabytkowy układ urbanistyczny, domy tkaczy oraz zespół zamkowo-pałacowy z tzw. Czarną Wieżą (jedyną pamiątką z czasów średniowiecza) – oto atrakcje, z jakimi można się spotkać w czasie spacerów po mieście.

8. Bystrzyca Kłodzka

Piękne widoki na dolinę Nysy Kłodzkiej, średniowieczny układ urbanistyczny oraz wspaniałe kamienice o renesansowych i barokowych elewacjach – to atrakcje, które skutecznie przyciągają turystów do Bystrzycy Kłodzkiej. Najważniejszym obiektem jest tu jednak jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, w którym skupiono się na ogniu, zapałkach i zapalniczkach.

9. Kłodzko

Wśród leżących nad Nysą Kłodzką miast, Kłodzko zajmuje wyjątkowe miejsce. Piękne widoki na pobliskie Góry Stołowe i Sowie, średniowieczny układ urbanistyczny i kamienny most, który powstał w XIII wieku na Młynówce – oto atrakcje, którym nie można się oprzeć. Dumą miasta jest górująca nad nim twierdza, będąca jedną z ciekawszych pamiątek z czasów pruskich.

10. Bardo

Bardo to świetny punkt wypadowy w Góry Bardzkie, które są najbardziej na wschód wysuniętym pasmem w Sudetach Środkowych. Bardo zachwyca też miłośników historii, na których czeka tu m.in. kościół parafialny z XV wieku (znane sanktuarium maryjne) oraz gotycki most na Nysie Kłodzkiej, oddany do użytku w 1515 roku.

11. Spływy w Bardzie

Najpiękniejszy odcinek Nysy Kłodzkiej znajduje się w rejonie Barda, chętnie odwiedzanego przez fanów raffingu. Spływy kajakowe i spływy pontonami cieszą się tu wielką popularnością, a miejscowe biura chętnie zajmują się ich organizacją. Dzięki temu osoby ceniące aktywny wypoczynek mogą podziwiać Przełom Bardzki, liczący sobie 15 km długości.

Spływy Nysą Kłodzką należą do najwspanialszych w Polsce

12. Kamieniec Ząbkowicki

Kamieniec Ząbkowicki znany jest z cysterskiego opactwa, o którym przypomina kościół Wniebowzięcia NMP oraz Dom Opata (dziś wykorzystywany jako oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu). Turystyczną wizytówką Kamieńca jest jednak neogotycki pałac, który powstał w XIX wieku z woli Marianny Orańskiej. Osoby zainteresowane jego historią mogą zwiedzać zabytek z miejscowym przewodnikiem, mogą też brać udział w licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych na terenie kompleksu pałacowego.

13. Paczków

Paczków jest jednym z najciekawszych miast województwa opolskiego, a o jego wyjątkowości decydują doskonale zachowane mury obronne z licznymi basztami. W ich obrębie zachowało się wiele cennych zabytków m.in. renesansowy ratusz, wiekowe kamienice oraz gotycki kościół św. Jana Ewangelisty z tzw. studnią tatarską.

14. Restauracja Statek

W miejscowości Ścibórz, tuż przy zaporze wodnej i DK 46, czeka na gości restauracja Statek. W tym miejscu można nacieszyć się pięknymi widokami na Jezioro Otmuchowskie oraz odpocząć przy smacznym posiłku. W menu dominują dania z ryb i owoców morza, można tu jednak sięgnąć i po pyszne desery, i dania wegańskie (np. leczo z czarnej soczewicy i sezonowych warzyw).

15. Lewin Brzeski

Lewin Brzeski to miasto istniejące od czasów średniowiecza, którego powstanie miało ścisły związek z istniejącą już wcześniej przeprawą przez Nysę Kłodzką. Już w 1250 roku Lewin zyskał prawa miejskie. Co warto zobaczyć? M.in. zabytkowy układ urbanistyczny i ewangelicki kościół mogący się pochwalić historią sięgającą XIV wieku.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić