Kamieniec Ząbkowicki * Atrakcje 2024 * Co Warto Zobaczyć * Gdzie Zjeść

fotografia by Jacek Halicki / Wikipedia

Kamieniec Ząbkowicki to położona w malowniczych okolicznościach przyrody miejscowość dolnośląska. Znajduje się nad Nysą Kłodzką, niedaleko od Złotego Stoku, z którym kojarzony jest wieszcz Zygmunt Krasiński, oraz Ząbkowic Śląskich. Nazwa wsi miała nawiązywać do kamienistego podłoża, na którym we wczesnym średniowieczu wzniesiono pierwszą warownię. Przez stulecia miejsce to było świadkiem wielu wydarzeń znanych z podręczników do historii, a pierwszego stycznia 2021 Kamieniec Ząbkowicki otrzymał status miasta.

Miejscowość znajduje się również w pobliżu Gór Złotych i Gór Bardzkich, a także Kotliny Kłodzkiej, która jest największą kotliną w Sudetach, pełną atrakcji i miejscowości uzdrowiskowych z popularnymi w całym kraju wodami mineralnymi. Z kolei Topola i Kozielno to popularne w tych rejonach zbiorniki wodne, które ściągają turystów i miejscowych w upalne dni.

Kamieniec Ząbkowicki stanowi również atrakcyjny cel podróży dla tych, którzy uwielbiają zwiedzać i doceniają walory architektury poprzednich stuleci. Znajduje się tutaj na przykład pałac Marianny Orańskiej, który pochodzi z dziewiętnastego wieku i ma charakter pałacowo-parkowego kompleksu, gdzie można wybrać się na spacer. Obiekt ten znajdziemy przy ulicy Zamkowej, a cztery wieże z czerwonej cegły widoczne są niemal z każdego punktu we wsi. Dodatkową atrakcją obiektu jest maleńki Czerwony Kościółek Trójcy Świętej, w którym ulokowano punkt informacji turystycznej, a także kasę biletową.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim w Kaszubskim Parku Miniatur / foto – Podróż Trwa

Szlak Cysterski, który wiedzie przez Europę, łączy opactwa Cystersów, które powstawały na kontynencie w średniowieczu. W przypadku Polski były to pierwsze zakładane na jej ziemiach klasztory, a na szlaku znajduje się między innymi plac Kościelny w Kamieńcu Ząbkowickim. Znajduje się na nim świątynia pocysterska oraz stare zabudowa klasztorna, w której w czasach współczesnych urządzono Archiwum Państwowe oraz Izbę Pamiątkową.

Tuż nad drogą prowadzącą do Ząbkowic Śląskich znajduje się arkadowy wiadukt kolejowy, który latem przypomina raczej taras z krajów Orientu. Jego pastelowe barwy i kunsztownie wyrzeźbione arkady stanowią dodatkową wizytówkę i ozdobę Kamieńca. Jest to miejscowość, którą warto odwiedzić wraz z rodziną, ponieważ okolice są atrakcyjne i dla dzieci, i dla dorosłych.

4.3/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić