15 Ciekawostek o Sudetach

Sudety
foto – Pixabay

Chcąc zgłębić „tajemnicę” pochodzenia nazwy Sudety, można sięgnąć czasów bardzo odległych. Mniej więcej w połowie II tysiąclecia przed naszą erą tereny te zamieszkiwał lud zwany Celtowie. Co prawda lud ten zamieszkujący znaczne połacie Europy nie pozostawił po sobie żadnych pisemnych przekazów. O jego istnieniu i życiu, wzmianki pisemne pojawiły się w VI wieku p.n.e. Twórcą tych wzmianek był niejaki Hekatajos z Miletu będący pierwszym historykiem opisującym ówczesne ludy Europy. Potwierdza to niejako fakt, że plemiona tego starożytnego ludu zamieszkiwały tereny dzisiejszych Czech i Moraw, tym samym obejmowali oni swoim zasięgiem Sudety. W ich języku wyraz Sudéta, składał się z rdzenia „sud” oznaczający dzika i przyrostka „-éta” oznaczającego las. Jeśli zestawi się to w całość można to przetłumaczyć jako „las dzików” lub „las dzikich świń”.

Tyle tytułem wstępu do dalszych kilkunastu ciekawostek związanych z historią i współczesnością Sudetów.

1. Pasmo górskie Sudetów podzielono na 3 części:
– pierwsza to zaczynając od zachodu, Sudety Zachodnie z Karkonoszami
– druga część to Sudety Środkowe z Górami Orlickimi
– trzecia najdalej na wschód wysunięta część to Sudety Wschodnie z Masywem Śnieżnika po polskiej stronie.

2. Najwyższą część Sudetów określa się także nazwą Wysokie Sudety w skład tego masywu wchodzą pasma górskie: Karkonosze, Wysoki Jesionek, Masyw Śnieżnika.

3. Najwyższą górą Sudetów jest wznosząca się na wysokość 1603 metry n.p.m Śnieżka. Drugim pod względem wysokości szczytem jest leżąca po Czeskiej stronie Sudetów Łączna Góra, wznosząca się na wysokość 1555 metrów n.p.m.

4. Karkonosze są najwyższym pasmem górskim Sudetów. Leżą one na granicy polsko-czeskiej. Według obliczeń Karkonosze zajmują powierzchnię około 650 km. kwadratowych. Do Polski należy jedynie około 28% ich powierzchni.

5. Sudety to nie tylko góry to także położone na ich obszarze urokliwe miasteczka, wsie i osady. Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Sudetach jest niemal bajkowa wieś Międzygórze. Dlaczego bajkowa? Ze względu na architekturę znajdujących się tam domów. Za sprawą byłej właścicielki tych terenów księżnej Marianny Orańskiej, Międzygórze zapoczątkowało swój rozwój. To księżnej wieś zawdzięcza większość budowli wzniesionych na jej terenie, a zbudowanych w stylu szwajcarskim. Między innymi ten fakt sprawił, że do Międzygórza przylgnęła nazwa Mały Tyrol. Wieś jest doskonałym miejscem na wycieczki pobliskimi szlakami z najpopularniejszymi na Śnieżnik i Igliczną.

6. Sudety to również miejsce występowania jaskiń. Najpopularniejsza jest położona w Kletnie Jaskinia Niedźwiedzia. Jaskinię odkryto bardzo późna bo dopiero w roku 1966. Jaskinia jest najdłuższą w Sudetach. Jest jedynym w Polsce miejscem gdzie występuje bardzo dużo rożnego rodzaju form naciekowych, wśród których najciekawsze są tak zwane stalaktyty i stalagmity. Jaskinia jest częścią utworzonego w roku 1977 rezerwatu przyrody. Turystom udostępniono do zwiedzania odcinek jaskini o długości około 700 metrów.

7. Jak są góry to są także doliny i kotliny. Najbardziej znana kotlina Sudetów to Kotlina Kłodzka. Ta część Sudetów jest bardzo malownicza, a ma to związek z otaczającymi ją okolicznymi górami, do których między innymi należą: Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Wzgórza Ścinawskie. W kotlinie Kłodzkiej znajdują się również najsłynniejsze dolnośląskie uzdrowiska w Polanicy, Kudowie, Dusznikach, Długopolu, Lądku.

8. Góry Sowie, są to jedne z najbardziej tajemniczych gór nie tylko w Sudetach, ale także w Polsce. Z tym tajemniczym miejscem wiąże się wiele zagadek związanych z II wojną. Tajemniczość powiązana z bardzo charakterystycznym krajobrazem nadają temu miejscu bardzo ciekawy groźny klimat. Jest to bardzo ciekawe miejsce dla osób poszukujących mocnych wrażeń związanych z mroczną wojenną historią. Najwyższą górą jest Góra Sowia wznosząca się na wysokość 1015 m. n.p.m.

9. Góry Stołowe to perełka Sudetów. Natura tak pięknie ukształtowała pojedyncze skałki, że stworzyły one bardzo malownicze miejsca występujące w tym masywie górskim. Góry nie należą do zbyt wysokich, a ich najwyższy szczyt Szczeliniec wznosi się na wysokość 919 m. n.p.m. W Polsce znajduje się jedynie wschodni odcinek Gór Stołowych, natomiast zachodnią jego część stanowią znane z podobnego ukształtowania terenu Adršpašskoteplické skály. Po polskiej stronie Gór Stołowych najatrakcyjniejszym miejscem są Błędne Skały zlokalizowane w obrębie Szczelińca. Skalne Miasto tak brzmi inna nazwa tego miejsca tworzą bloki skalne układające się w labirynt wąskich przejść pomiędzy poszczególnymi blokami.

10. W Sudetach znajduje się się też wiele zabytkowych zamków pochodzących z rożnych epok. Najbardziej znane to między innymi: Książ, Bolków, Chojnik, Bolczów, Zagórze Śląskie.

11. Na terenie Sudetów znajdują się też nieczynne już kopalnie złota między innymi udostępniona dla ruchu turystycznego kopalnia złota w Złotym Stoku.

12. Mroczna przeszłość II wojny to podziemne kompleksy budowane przez Niemców w Walimiu i Rzeczce. Kompleksy podziemnych sztolni drążone były w skałach przez tysiące więźniów nadzorowanych przez niemieckich żołnierzy. Tysiące ofiar poniosło śmierć wykonując niewolniczą pracę na rzecz niemieckiej III Rzeszy.

13. Góry to także nierozerwalnie z nimi związane schroniska górskie. Do najbardziej znanych należą te znajdujące się w Karkonoszach między innymi po polskiej stronie: Dom Śląski, Samotnia, Strzecha Akademicka, Odrodzenie, Pod Łapskim Szczytem, Nad Łomniczką, Na Szrenicy,

14. Trójmorski Wierch jest niezwykle ciekawym miejscem znajdującym się w Masywie Śnieżnika. Na jego zboczach biorą początek rzeki odprowadzające swoje wody do trzech rożnych mórz: Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i Morza Czarnego.

15. Miłośnicy militariów znajdą na terenie Sudetów pozostałości osiemnastowiecznych budowli fortyfikacyjnych między innymi w Kłodzku, Srebrnej Górze, Nysie.

4.7/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić