Wysoka Kopa to wzniesienie w Sudetach Zachodnich, a dokładnie w Górach Izerskich. Znajduje się w masywie Wysokiego Grzbietu, a okolice te co roku przyciągają turystów z całego kraju.
Co warto wiedzieć o Wysokiej Kopie? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jej temat.
1. Wysoka Kopa wznosi się na wysokość ponad 1127 metrów nad poziomem morza, a jej wybitność to 240 metrów.
2. Wysoka Kopa jest najwyższym szczytem Gór Izerskich, a czasem zalicza się ją do masywu Zielonej Kopy.
3. Kopuła góry jest zbudowana z granitów, gnejsów oraz łupków, a cały szczyt jest bezleśny w wyniku katastrofy ekologicznej, do której doszło w latach osiemdziesiątych XX wieku.
4. Niektóre części wierzchołka są porośnięte łąkami, na których występują niezwykle rzadkie okazy roślin. Warto zwrócić uwagę na przykład na arcydzięgiel litwor, gęsiówkę Hallera czy zawilca narcyzowego.
5. Ze względu na swoją wysokość Wysoka Kopa należy do Korony Gór Polski, a także Korony Sudetów. Wzniesienie to nieustannie przyciąga ambitnych miłośników pieszych wędrówek po górach, którzy chcą zaliczyć najważniejsze szczyty w Polsce.
6. Okolice Wysokiej Kopy są bardzo atrakcyjne pod względem przyrodniczy i estetycznym, dlatego też prowadzą tędy szlaki turystyczne. Warto przejść czerwony szlak, będący fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego, który wiedzie ze Świeradów-Zdrój do Szklarskiej Poręby.
7. Działalność zagłębia węglowego na granicy polsko-czesko-niemieckiej doprowadziła w latach osiemdziesiątych XX wieku do opadów kwaśnego deszczu, który miał katastrofalny wpływ na lasy w Górach Izerskich. W polskiej części gór zniszczeniu uległo aż 40 procent lasów.
8. Od lat siedemdziesiątych XX wieku na pobliskiej Polanie Jakuszyckiej odbywa się słynny Bieg Piastów. Jest to największa impreza dotycząca biegów narciarskich w całej Polsce, w tutejsze warunki są idealne dla tej dyscypliny sportowej.
9. Ze względu na niewielką ilość sztucznego światła, niebo w Górach Izerskich jest niemal czterdzieści razy ciemniejsze niż w miastach. Można więc stąd dostrzec tysiące gwiazd, a nawet Drogę Mleczną. Izerski Park Ciemnego Nieba jest jedną z pierwszych inicjatyw tego rodzaju na całym kontynencie.
10. Na znajdującej się w pobliżu Hali Izerskiej znajduje się jedno z najpiękniejszych torfowisk w całej Polsce. Aby je chronić, powstał Rezerwat Torfowiska Doliny Izery.
11. Świeradów-Zdrój to miasto uzdrowiskowe znajdujące się w Górach Izerskich. Jego historia sięga średniowiecza, a od XVII wieku przybywają tutaj kuracjusze, którzy korzystają z leczniczych właściwości tutejszych wód.
12. Szklarska Poręba to miasto znajdujące się w powiecie karkonoskim na stokach Gór Izerskich. Warunki klimatyczne tego miasta są porównywane do warunków panujących w miastach alpejskich. Warto przyjrzeć się tutejszemu układowi urbanistycznemu z przełomu XIX i XX wieku, a także zabytkom w postaci tradycyjnej zabudowy.