fotografia – Pixabay

Świeradów-Zdrój to niewielkie miasto zlokalizowane w województwie dolnośląskim, liczy sobie nieco ponad 4000 mieszkańców. Znajduje się w powiecie lubańskim i leży w pobliżu czeskiej granicy. To sprawia, że można zwiedzić nie tylko Świeradów-Zdrój, ale także wyjechać do naszych sąsiadów, aby zobaczyć tamte zabytki.

NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE W MIEŚCIE
Świeradów-Zdrój jest ośrodkiem uzdrowiskowym, do którego przyjeżdżają głównie kuracjusze, żeby polepszyć stan swojego zdrowia. Jednak klimat i urok miasta przyciąga też sporą liczbę turystów. Oto tylko kilka z wielu interesujących atrakcji.

1. Źródełka wody mineralnej – poidełka
Na ulicy Zdrojowej ustawiono trzy poidełka, z których mogą swobodnie korzystać turyści. Trzeba zaznaczyć, że nie działają one w zimie. Na szczycie każdego źródełka stoi figura, są to postacie Damy, Dżentelmena oraz bożka Flinsa.

2. Dom Zdrojowy Świeradów-Zdrój
Aktualny budynek zbudowano na miejscu poprzedniej konstrukcji, która spłonęła w 1895 roku. 4 lata po zakończeniu prac zamieszkali w nim pierwsi pacjenci. We wnętrzu dostępnych jest 70 pokoi, a inne pomieszczenia służą do rekreacji i zajęć. Można wejść na wieżę budynku, aby podziwiać okoliczne widoki, wpuszczane są grupy składające się min. z 5 osób.

3. Park Zdrojowy
Przestrzeń zaprojektował Karl Grosser, a wykonano ją w 1898 roku. Spacerując po parku można się zrelaksować i korzystać z obiektów małej architektury.

4. Chatka górzystów
Obiekt zlokalizowany jest na Hali Izerskiej. Zbudowano go w XVII wieku, gdy znajdowała się tutaj czeska osada Gross-Iser założona przez osoby, które uciekały przed prześladowaniami religijnymi. Obecnie działa tutaj punkt gastronomiczny i noclegowy.

5. Pijalnia wody radoczynnej
Można jej spróbować w zakładzie kąpieli radoczynnych mieszczącym się na ulicy Sienkiewicza. Stworzył go w 1934 roku Paul Schmidt.

6. Izerski punkt antygrawitacyjny
Znajduje się na ulicy Strażackiej, wyznacza go specjalny obelisk . Ponoć samochód, który stanie w tym miejscu, zaczyna sam wtaczać się na górę. Wszyscy chętni mogą się o tym przekonać.

7. Hala Spacerowa Świeradów-Zdrój
Hala rozciąga się na 80 metrów, co czyni ją najdłuższą na Dolnym Śląsku. Należy do Domu Zdrojowego, wykonana jest z modrzewia i ozdobiona roślinami oraz ciekawymi witrażami. Przed wejściem na jej teren, można napić się wody ze stojącego przy drzwiach źródełka.

8. Wieża Mon Plaisir
Wieżę wzniesiono na początku XIX wieku z inicjatywy Adolfa Traugotta von Gersdorfa. Służyła mu jako obserwatorium nieba, szczególnie gwiazd. Im więcej czasu spędzał w konstrukcji, tym bardziej się do niej przywiązywał. Wkrótce zaczął ją nazywać Mon Plaisir, co w tłumaczeniu na polski oznacza „Moja Przyjemność”. Już w połowie XIX wieku, wieża została udostępniona odwiedzającym. Kilkanaście lat później nazwano ją imieniem niemieckiego cesarza Wilhelma. Dopiero od 2010 roku nosi obecną nazwę. Aktualnie wieża jest ruiną i czeka na odnowienie.

9. Grób Liczyrzepy
Jest to symboliczne miejsce pochówku ducha Liczyrzepy. Zostało oznaczone specjalną tabliczką.

10. Przygoda w górach – ścieżka edukacyjna
Rozciąga się na długość około 1100 metrów. Na trasie rozmieszczono 12 punktów, które pokazują informacje o tym obszarze, np. o dziedzictwie kulturowym, czy górach Izerskich i Żytawskich. Dodatkowo na tablicach znajdują się zadania do wykonania, które urozmaicają wycieczkę.

11. WIEŻA WIDOKOWA NA CZERNIAWSKIEJ KOPIE
Mierzy 15 metrów i zbudowana jest z modrzewia. Składa się z dwóch tarasów widokowych, a w jej pobliżu rozmieszczono ławki i stoły do odpoczynku oraz stojaki na rowery.

12. WIEŻA SKY WALK Świeradów-Zdrój (OTWARCIE W 2021 ROKU)
Imponująca wieża o wysokości prawie 60 metrów. Na jej szczyt będzie prowadzić specjalnie przygotowana ścieżka. Planowana data otwarcia, to wiosna 2021 roku.

OFERTA NOCLEGOWA MIASTA
W Świeradowie-Zdroju funkcjonuje kilkanaście obiektów noclegowych. Podajemy tylko niektóre z nich:

Dom Kuracyjny Pasja
Ul. Nad Basenem 2, 59-850 Świeradów-Zdrój
Tel. 75 781 69 30
Email: info@pasja-swieradow.pl

Zimowy Domek – Boutique Rooms
Ul. Sosnowa 25, 59-850 Świeradów-Zdrój
Tel. 539 980 275
Email: biuro@zimowydomek.eu

Hotel Era
Ul. Zakopiańska 20, 59-850 Świeradów-Zdrój
Tel. 75 713 62 33
Email: recepcja@hotelera.pl

Górski Raj
Ul. Asnyka 6, 59-850 Świeradów-Zdrój
Tel. 691 362 895

Hotel & Medi-SPA Biały Kamień
Ul. Leśna 8, 59-850 Świeradów-Zdrój
Tel. 75 781 75 51
Email: info@bialykamien.com

Park Hotel SPA. Buczyński
Ul. Elizy Orzeszkowej 2, 59-850 Świeradów-Zdrój
Tel. 75 781 62 29
Email: parkhotel@parkhotel.pl

St. Lukas Sanatorium & SPA
Ul. Sienkiewicza 21, 59-850 Świeradów-Zdrój
Tel. 75 782 10 00
Email: info@hotel-lukas.pl

GASTRONOMIA W MIEŚCIE
Z uwagi na turystyczny i uzdrowiskowy charakter miejscowości, działa tutaj sporo restauracji. Oto dwie najlepsze według oceny klientów.

Restauracja Kalamata
Ul. Zakopiańska 4, 59-850 Świeradów-Zdrój
Tel. 75 781 62 08
Email: info@restauracjakalamata.pl

La Gondola
Ul. 11 Listopada 36, 59-850 Świeradów-Zdrój
Tel. 75 781 66 48

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like