15 Ciekawostek o Jaskini Niedźwiedzia w Kletnie

jaskinia niedźwiedzia
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40572900

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą jaskinią w całych Sudetach i wyjątkowym arcydziełem natury. Znajduje się w Masywie Śnieżnika i stanowi jedną z największych atrakcji tych okolic. Jej wnętrze zachwyca imponującymi stalaktytami, stalagmitami i formacjami skalnymi, które przypominają kształtem najróżniejsze zwierzęta i obiekty.

Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

1. Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta w roku 1966 podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru. Po wykonaniu odstrzału przed wiertaczem strzałowym, Romanem Kińczykiem, ukazał się głęboki otwór. Był on pierwszą osobą, która widziała fragment odkrytej jaskini na własne oczy.

2. Pierwszym znaleziskiem na miejscu były kości, dlatego też więźniowie pracujący w kamieniołomie przypuszczali, że odkryli zbiorowy grób. Dopiero fachowe badania wykazały, że były to szczątki prehistorycznych zwierząt, a otwór okazał się ogromną jaskinią z korytarzami ciągnącymi się na odcinkach setek metrów.

3. Dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych badacze odkryli tak zwane Stare Piętro Wrocławskie, które znajduje się tuż za Salą Blokową. Wówczas okazało się, że łączna długość znajdujących się tutaj korytarzy wynosi ponad 800 metrów, a różnica poziomów dochodzi do 50 metrów. Dziś wiadomo, że w jaskini znajdują się ponad 3 kilometry korytarzy, jednak tylko część z nich jest dostępna dla zwiedzających.

4. Nazwa jaskini nawiązuje do znalezionych na jej terenie szczątków niedźwiedzia jaskiniowego z okresu plejstocenu. Słynie ona jako wyjątkowo atrakcyjna na skalę europejską. Swoją urodę zawdzięcza imponującej szacie naciekowej, draperiom i misom martwicowym, dzięki którym jest wyjątkowo zróżnicowana.

5. Wejście do Jaskini Niedźwiedziej stanowi budynek, w którym poza kasą biletową znajdują się również poczekalnia, toalety, sklep z pamiątkami oraz kawiarnia. Znajduje się tu wszystko, co może być potrzebne podczas długotrwałej wycieczki, dzięki czemu zwiedzanie jest wyjątkowo komfortowe.

6. W budynku ustawiono również eksponaty, z których niektóre liczą sobie nawet po kilkadziesiąt tysięcy lat, a także modele zwierząt, które kiedyś żyły na tym obszarze. Każdy eksponat jest opatrzony tablicą informacyjną, z której można dowiedzieć się sporo o nieistniejących już gatunkach zwierząt, a także o klimacie, jaki panował na Ziemi w konkretnych erach.

7. Wycieczka po samej jaskini trwa mniej więcej czterdzieści minut. W trakcie można zobaczyć spektakl, który polega na podświetlaniu wybranych części jaskini kolorowymi światłami w rytm muzyki klasycznej. Warto pamiętać, że w środku nie wolno wykonywać zdjęć z użyciem lampy błyskowej, ponieważ ma ona destrukcyjne wpływ na nacieki.

8. Członkowie Sekcji Grotołazów Wrocław odkryli w 2011 kolejne części Jaskini Niedźwiedziej. Znajdowały się one w Korytarzu Kryształowym. Następnie, po pokonaniu wyjątkowo skomplikowanej trasy, odkryto nową salę o długości 115 metrów. Nazwaną ją Salą Mastodonta.

9. Naukowcy twierdzą, że odkryta w latach sześćdziesiątych jaskinia, nadal ma ogromny potencjał eksploracyjny. Wystarczy powiedzieć, że od jej odkrycia co kilka lat dokonywano tutaj wielkich odkryć, których nic nie zapowiadało. Może się okazać, że w kolejnych latach dane o wielkości jaskini po raz kolejny zostaną skorygowane.

10. Pod koniec lat sześćdziesiątych prowadzono tutaj badania archeologiczne. Udało się wówczas wydobyć ponad 20 tysięcy szczątków zwierząt z plejstocenu. Wnikliwa analiza dowiodła, że należały one między innymi do niedźwiedzi jaskiniowych, lwów jaskiniowych, wilków, hien, kun, lisów i mniejszych ssaków.

11. Jaskinia znajduje się na terenie Rezerwatu Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia, który utworzono w 1977 roku. Celem jego powstania była ochrona jaskini, ale również zjawisk krasowych i lasu. Rosną tutaj buki i świerki, jodły, a także różne odmiany buczyny. Niezwykłe wrażenie robią storczyki, których tutaj nie brakuje, a także objęte częściową ochroną kruszczyki.

12. Rezerwat wypełniony jest również sporą ilością zwierząt. Można tutaj spotkać między innymi puchacze, czeczotki i wyjątkowo rzadkie czarne bociany, a także borsuki, gronostaje, lisy, sarny i kilka gatunków nietoperzy. To właśnie nietoperze mają tutaj wprost idealne warunki, a sama Jaskinia Niedźwiedzia stanowi zimowe schronienie dla nocka dużego, mopka zachodniego czy podkowca małego.

13. Jaskinia Niedźwiedzia jest uznawana za najpiękniejszą jaskinię w całej Polsce. Jest też jedną z największych atrakcji w tej części Sudetów. Rocznie odwiedza ją około 100 tysięcy osób, wśród których znajdują się turyści zwiedzający indywidualnie, wycieczki szkolne i inne zorganizowane grupy.

14. Cała jaskinia jest bardzo chłodna, dlatego nawet w okresie letnim warto ciepło się ubrać przed wejściem na jej teren. W środku jest też bardzo wilgotno. W niektórych częściach jaskini można podziwiać naturalne jeziorka powstałe w skalnych misach, w których woda jest tak czysta, że widać ją dopiero po podświetleniu ich reflektorami punktowymi.

15. Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzaniem jaskini oraz limitom liczbowym narzucanym wchodzącym do środka grupom, warto zarezerwować z wyprzedzeniem bilet. Można to zrobić online, a wtedy wycieczka o konkretnej godzinie będzie zagwarantowana. W przeciwnym razie na miejscu może się okazać, że czas oczekiwania na wejście wynosi nawet kilka godzin.

4.4/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić