Atrakcje Szczytna 2024 🗺️ Co warto zobaczyć ?

szczytna
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33689549

Szczytna – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, które stanowi siedzibę gminy Szczytna. Położone jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, u podnóża Gór Stołowych. Zajmuje powierzchnię 80,38 km 2 i jest zamieszkiwane przez ponad 5 tys. osób.

Co warto zobaczyć w miejscowości Szczytna ?

1. Zamek Leśna Skała

Zamek Leśna Skała  powstał w stylu neogotyckim na wzór średniowiecznych zamków obronnych, na wzgórzu Szczytnik. Wybudowany został w latach 1831-1837 przez ówczesnego właściciela Szczytnej, majora von Hochberga. Zwiedzanie wnętrz odbywa się z przewodnikiem. Atrakcję stanowi zwiedzanie nocne ze światłem i muzyką. Na terenie obiektu znajduje się również Muzeum Dźwięku i restauracja. Cena biletu za samo zwiedzanie zamku w ciągu dnia wynosi 30 zł w przypadku biletu normalnego oraz 15 zł w przypadku biletu ulgowego.

2. Kalwaria Górska

Kalwaria Górska znajduje się niedaleko zamku, na południowym stoku wzniesienia zamkowego. Powstała w latach 1940-1959. Poszczególne stacje tworzą wykute w piaskowcu płaskorzeźby. Mają one wymiary 65×80 cm. Płaskorzeźba przedstawiająca stację XII „Ukrzyżowanie” jest większa i ma wymiary 105×160 cm. W budowie kalwarii pomagali klerycy Niższego Seminarium Duchownego, które wówczas mieściło się na zamku.

3. Wzgórze Szczytnik 

Wzgórze Szczytnik wznosi się na wysokość 589 m n.p.m. Jest najwyższą kulminacją góry stołowej stanowiącej południowo-wschodni skraj Gór Stołowych. Znajdują się tu liczne skałki w kształcie grzybów skalnych oraz rumowiska skalne. W pobliżu zamku usytuowane są Orle Skały, które stanowią punkt widokowy na Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie i Obniżenie Dusznickie. Przy zamku i punkcie widokowym znajduje się parking samochodowy. Można tu również dojść żółtym szlakiem turystycznym ze Szczytna.

4. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela to barokowa świątynia, której budowa została ukończona w 1726 r. Na początku XX w. została rozbudowana. Wewnątrz na uwagę zasługuje ołtarz główny z II poł. XVIII w., w którego centrum znajduje się figura św. Jana Chrzciciela, ołtarz Michała Archanioła z I poł. XVIII w., ołtarz św. Józefa z I poł. XVIII w., ambona z I poł. XVIII w. oraz dwa konfesjonały z II poł. XVIII w. Przed wejściem do bramy znajduje się kolumna maryjna z I poł. XVIII w., której całkowita wysokość wynosi 4 m.

5. Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem ma ok. 7600 lat i jest jednym z najstarszych torfowisk w Sudetach. Zajmuje niemal 232 ha. Miąższość torfu w najgłębszym miejscu wynosi 8,5 m. Przez rezerwat prowadzi ścieżka edukacyjna z 10 tablicami informacyjnymi. Trasa przebiegająca przez rezerwat ma 3 km długości, wliczając przejście w dwie strony. Rezerwat jest jednym z trzech stanowisk występowania w Polsce brzozy karłowatej. Zobaczyć można tu również owadożerne rosiczki – okrągłolistną i długolistną. Woda w przepływających przez rezerwat strumieniach ma ciemnoczerwony kolor ze względu na obecność kwasów humusowych.

6. Wieża widokowa na Orlicy

Wieża widokowa na Orlicy znajduje się w pobliżu szczytu Orlicy, leżącego na granicy polsko-czeskiej. Wieża ma drewnianą konstrukcję z kamienną podstawą, w której umieszczono niewielkie schronienie dla turystów. Wznosi się na wysokość 25,5 m i posiada trzy tarasy widokowe, z których najwyższy usytuowany jest na wysokości 17,7 m. Można stąd podziwiać Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Bardzkie czy Masyw Śnieżnika, a przy dobrej pogodzie nawet Karkonosze ze Śnieżką. Po polskiej stronie na Orlicę prowadzi zielony szlak turystyczny.

7. Zieleniec Sport Arena

Zieleniec Sport Arena słynie przede wszystkim ze stacji narciarskiej Zieleniec Ski Arena z 32 km tras narciarskich i 30 kolejami i wyciągami narciarskimi. W sezonie letnim czynne są dwie koleje linowe, Gryglówka i Nartorama SkyWay Express. Family Bike Park Zieleniec oferuje 5 tras rowerowych o zróżnicowanym poziomie, których łączna długość wynosi ponad 9 km. W Disc Golf Parku można natomiast spróbować gry podobnej do golfa, w której zamiast wbijać piłkę do dołka, rzuca się dyskiem do kosza.

8. Dusznicki Express

Dusznicki Express to kolejka turystyczna, która kursuje w Dusznikach-Zdroju, na Torfowisko, do Zieleńca oraz do Karłowa. Lokomotywa napędzana jest 400-konnym silnikiem zasilanym paliwem gazowym. Do dyspozycji pozostają dwa zadaszone wagony. W podróż po Dusznikach kolejka może zabrać 56 osób, natomiast trasy na Torfowiska, do Zieleńca i do Karłowa pozwalają na zabranie 32 osób i 20 rowerów. Trasy obejmują najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w okolicy.

9. Muzeum Papiernictwa 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – znajduje się w na terenie dawnego młyna papierniczego. W ramach wystaw można m. in. zaponznać się z historią papieru i sposobu jego wytwarzania, historią druku, a także zobaczyć polskie pieniądze papierowe z rożnych okresów. Wśród eksponatów znajduje się m. in. zbiór arkuszy z filigranami wytwarzanymi od XI do XXI w., kolekcja urządzeń do badania właściwości papierów i wyrobów papierowych z I poł. XX w. czy urządzenia papiernicze. Podczas odwiedzin w muzeum zobaczyć można na żywo, jak powstaje papier, a także spróbować swoich sił podczas warsztatu czerpania papieru.

10. Park Zdrojowy 

Park Zdrojowy w Dusznikach Zdroju zajmuje powierzchnię 5,4 ha, a jego początki sięgają XIX w. Mieści się tu Pijalnia Wód Mineralnych z I poł. XIX w., obok której usytuowane jest źródełko „Pieniawa Chopina”. W Dworku im. Fryderyka Chopina z I poł. XIX w. odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowki. Sam kompozytor dał tu charytatywny koncert w 1826 r. Na terenie parku usytuowane są trzy fontanny, z których największą atrakcję stanowi „Kolorowa fontanna”, z wieczornymi pokazami wodno-świetlno-muzycznymi.

11. Skalne Grzyby 

Skalne Grzyby w Parku Narodowym Gór Stołowych to grupa ciekawych form skalnych, które znajdują się między Batorowem i Karłowem. Rozciągają się na długości ok. 2 km, na wysokości ok. 680-700 m n.p.m. Skały mają kształt grzybów, maczug, bram, baszt i murów skalnych. Wiele z nich posiada własne nazwy, takie jak Skalne Wrota, Zrośnięte Grzyby, Borowik, Piętrowe Grzyby czy Pingwinki. Zbudowane są z piaskowców, margli i łupków. Do Skalnych Grzybów ze Szczytna można dojść idąc czarnym szlakiem turystycznym do Drogi Hugona I, następnie zielonym szlakiem do Batorowa i żółtym szlakiem do miejsca docelowego.

12. Muzeum Misyjne Ojców Sercanów Białych 

Muzeum Misyjne Ojców Sercanów Białych w Polanicy-Zdroju znajduje się na terenie klasztoru Ojców Sercanów. Gromadzi przedmioty, które bracia przywieźli z krajów, gdzie pracowali na misjach, np. z Mozambiku, Kongo, Ekwadoru, Peru, Polinezji Francuskiej czy Tahiti. Wśród eksponatów zobaczyć można m. in. instrumenty muzyczne, stroje, rzeźby, ozdoby czy przedmioty codziennego użytku. Zwiedzający mają ponadto możliwość zapoznania się ze zdjęciami wykonanymi w krajach skąd pochodzą eksponaty.

13. Park Miniatur Minieuroland

Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku to kompleks rekreacyjny, który zajmuje ok. 2 ha. Znajduje się tu ponad 40 makiet przedstawiających budowle z Polski i ze świata,z których większość powstała w skali 1:25. Całość otoczona jest ogrodem, na którego terenie wyodrębnione zostało arboretum. W każdy ostatni weekend czerwca w Minieurolandzie odbywa się Festiwal Kwiatów, podczas którego można zobaczyć ponad 70 tys. kwiatów jednorocznych, tworzących różnorodne kompozycje.

Szczytna – krótko historycznie

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIV w. Ówczesna osada należała do państewka homolskiego i znajdowała się przy szlaku bursztynowym. W XVI w. okolica ta została zakupiona przez Johanna Crato von Krafftheima, lekarza i reformata religijnego. Miejscowość przeżyła wówczas swój rozkwit. Poza istniejącym już folwarkiem powstał tartak, młyn, browar i liczne zakłady rzemieślnicze.

W XVII w. w Szczytnej powstała pierwsza huta szkła, młyn i warsztaty tkackie. XIX w. przyniósł rozbudowę huty szkła, a swe funkcjonowanie rozpoczęła szlifiernia kryształów. W Szczytnej powstał m. in. kryształowy serwis zamówiony z okazji koronacji królowej brytyjskiej Elżbiety II. W 1973 r. miejscowość uzyskała prawa miejskie.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić