Zamek Leśna Skała – Informacje i Ciekawostki

zamek leśna skała
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40249605

To jeden z najmłodszych polskich zamków. Znajduje się w Sudetach Środkowych w południowej części Gór Stołowych w województwie dolnośląskim. Ma cztery wieże z których jedna ma kształt cylindra, a pozostałe są czworoboczne. Otacza go sucha fosa, a także most obronny. W jego wnętrzach możemy zwiedzić salę rycerską, a także kaplicę w której znajdują się zabytkowe rury ze stopu spiżowego, które służą jako dzwonek.

1. Budowla została wzniesiona w latach 1831-1837. Wtedy to major i hrabia Leopold von Hochberg  postawił swoją rezydencję, nieopodal miejsca na którym w 1790 roku stanął pruski fort, a który na początku XIX wieku rozebrano.

2. Zamek jest wkomponowany w skały na krawędzi skalnej nad Szczytną. Położony został na Szczytniku na wysokości 589 m n.p.m. Stanął on tam jako zamek rycersko-myśliwski.

3. Obok zamku znajduje się punkt widokowy z którego roztacza się widok na Obniżenie Dusznickie.

4. W okolicy Zamku Leśna Skała mieści się kamienna droga krzyżowa, którą wyróżniają oryginalne płaskorzeźby z piaskowca. Osadzono je w naturalnych skałach.

5. Po śmierci hrabiego von Hochberga wielokrotnie zmieniał właścicieli, a mimo tego w jego wnętrzu zachowały się oryginalne elementy pochodzące z XIX wieku. Wśród nich płytki, którymi pokryto podłogi i ściany, witraże czy poniemiecki piec znajdujący się w kuchni.

6. W Zamku Leśna Skała w okresie II Wojny Światowej mieścił się luksusowy wojskowy ośrodek rehabilitacji Wehrmachtu.

7. W latach 50 w jego wnętrzach powstał Dom Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych intelektualnie, który działał do 2020 roku. W tym okresie nie był dostępny dla turystów, a teren był ogrodzony płotem.

8. Odwiedzający mogą na teren Zamku Leśna Skała wchodzić z psami. Dostosowano go także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

9. Pod koniec lat 20. XX wieku właścicielem zamku zostało zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny, które założyło tam szkołę misyjną Regina Pacis.

10. Projekt neogotyckiego zamku przypisuje się słynnemu niemieckiemu architektowi Karlowi Schinklowi.

11. Na początku 1945 roku władze wojskowe z Wrocławia przywiozły do Zamku Leśna Skała rękopisy z Biblioteki Uniwersyteckiej.

12. Na przełomie sierpnia i września 1946 roku na terenie zamku miał miejsce I Międzynarodowy Zlot Młodzieży Związku Byłych Więźniów Politycznych. Uczestniczyło w nim 400 polskich reprezentantów, a także delegaci z Czechosłowacji, Norwegii i Hiszpanii.

13. Poniżej bramy, która wiedzie przez dziedziniec, na skalnych zboczach znajduje się jaskinia.

14. Na zamku mieści się Kaplica Rzymskokatolicka, której oficjalne poświęcenie nastąpiło w lipcu 1899 roku. Wtedy też odprawiona została pierwsza msza. Kardynał, Schonherg, który wydał pozwolenie zastrzegł, że będzie to kaplica prywatna w której można odprawiać nabożeństwa z udziałem wyłącznie właścicieli zamku, ich rodzin, służby i gości przebywających we wnętrzach.

15. Do 1912 roku mieszkańcy Leśnej Wioski mogli uczestniczyć w mszy świętej w kaplicy na zamku wyłącznie w dniach ważnych świąt, takich jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie.

5/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić