Skalne Grzyby – Informacje i Ciekawostki

skalne grzyby
foto – Autorstwa Poconaco – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40630351

Skalne Grzyby to charakterystyczne formacje skalne znajdujące się w Górach Stołowych w Sudetach Środkowych. Ich finezyjny kształt przypominający ogromne grzyby z kamienia sprawia, że są chętnie odwiedzane przez turystów.

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Skalne Grzyby znajdują się dokładnie w południowo-wschodnim fragmencie Gór Stołowych i ciągną wzdłuż dolnego piętra między Batorowem a Radkowskimi Skałami.

2. Grzyby znajdują się na wysokości mniej więcej 600-700 metrów nad poziomem morza. Występują na trasie liczącej około 2 kilometrów.

3. Skały, o których jest mowa, mają kształt nie tylko grzybów, ale również bram, maczug czy baszt. Wiele z nich ustawionych jest piętrowo na sobie, przez co robią jeszcze większe wrażenie i pobudzają wyobraźnię.

4. Część ze Skalnych Grzybów przybrała tak ciekawe formy kojarzące się ze znanymi kształtami, że nadano im nazwy. Należą do nich na przykład „Borowik”, „Zrośnięte Grzyby”, „Skalne wrota”, „Piętrowe grzyby” czy „Pingwinki”.

5. Skalne Grzyby powstały w wyniku erodowania ławic piaskowca na krawędzi najwyższej części gór. Są one zbudowane z piaskowców i nieprzepuszczających wody łupków, a zanim nastąpiły ruchy górotwórcze stanowiły dno morza.

6. Ze względu na liczne atrakcje w okolicy Skalnych Grzybów oraz same formacje skalne, obszar ten przecinają liczne szlaki turystyczne. Do najczęściej wybieranych należą między innymi niebieski szlak prowadzący z Polanicy-Zdroju do Radkowa, czerwony szlak prowadzący z Karłowa do Wambierzyc czy też żółty szlak prowadzący ze Szklar do Przełęczy Puchacza.

7. Najłatwiejsza i najmniej wymagająca droga do Skalnych Grzybów prowadzi z Batorowa, gdzie trzeba podążać szlakiem żółtym. Ta trasa zajmuje około trzydziestu minut.

8. Miłośnicy dłuższych spacerów w pięknych okolicznościach przyrody mogą wybrać niebieski szlak, który wiedzie do Skalnych Grzybów z Wambierzyc lub też szlak czerwony zaczynający się przy parkingu obok Szosy Stu Zakrętów. Każdą z tych tras można pokonać w około 70 minut.

9. Skalne Grzyby są stosunkowo młodą atrakcją Gór Stołowych. W latach pięćdziesiątych XX wieku potężna wichura powaliła ogromną część lasu, a wtedy zostały one odsłonięte.

10. Turyści cieszący się dobrą kondycją, będąc w okolicach Skalnych Grzybów, mają również okazję zdobyć piękne i niezbyt wysokie szczyty Gór Stołowych. Do najwyższych należą Szczeliniec Wielki mający 919 metrów wysokości, a także Skalniak, Szczeliniec Mały czy Narożnik.

11. Jedną z największych atrakcji okolicy jest miejscowość Wambierzyce, zwana również Śląską Jerozolimą. To właśnie tutaj znajduje się słynna Bazylika Nawiedzenia NMP, a także skansen dawnych sprzętów i zespół kalwarii.

12. Znajdująca się w Kudowie-Zdroju Kaplica Czaszek powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Znaleziono tutaj ludzkie szczątki, które należały do ofiar wojen i zarazy. Kazano je wybielić, oczyścić i umieścić w Kaplicy. Miejsce to robi wielkie wrażenie na zwiedzających, którzy często zbaczają ze szlaków, aby je zobaczyć.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić