15 Ciekawostek o Górach Stołowych

Góry Stołowe
Góry Stołowe / foto – Pixabay

Wybierając się na wycieczkę w ciekawe miejsca Dolnego Śląska, trudno na mapie podróży pominąć Góry Stołowe. Wieść o niesamowitych miejscach w tych górach, przyciąga co rok tłumy turystów. Najlepiej było by nie reklamować tego zakątka Sudetów, być może zmniejszyło by to ruch turystyczny w tym miejscu. Nie można jednak być aż takim samolubem i warto opisać tą prawie bajkową górską krainę.

1. Góra stołowa, zanim cokolwiek o górach noszących tą samą nazwę, warto zapoznać się z tym terminem. Góra stołowa to charakterystyczny rodzaj góry z bardzo płaskim wierzchołkiem i stromymi stokami. Góry tego typu zbudowane są ze skał osadowych powstałych na skutek pionowych ruchów tektonicznych oraz bardzo długiego czasu oddziaływania na nie klimatycznej erozji. Wiatr, zmieniające się temperatury oraz woda przez setki tysięcy lat zrobiły swoje. Niewiele jest miejsc na mapie świata gdzie wskazać można ten rodzaj górotworu. W Polsce przykładem takiego rodzaju gór są właśnie Góry Stołowe. Najpopularniejszym na świecie wzniesieniem tego typu jest górą dominująca nad nad Przylądkiem Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki.

2. Góry Stołowe to sudeckie pasmo górskie znajdujące się w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wschodnia oraz zachodnia część tych gór znajduje się na terenie Polski. Środkowa część znajduje się po czeskiej stronie granicy.

3. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki wznoszący się na wysokość 919 m. n.p.m. Drugim co do wielkości jest Skalniak 915 m n.p.m.

4. Szczeliniec Wielki jest bardzo charakterystyczną górą z wierzchołkiem w kształcie płaskowyżu. Na tymże płaskowyżu podziwiać można samotną skałę piaskową nazywaną: Fotel Pradziada. Ta mająca ponad 12 metrów wysokości skała nazywana jest także Tronem Liczyrzepy lub Tronem Dziadka. Czubek tej skały jest najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego.
Na jego szczycie usytuowany jest punkt widokowy do którego można dojść po metalowych schodach.

5. Za pierwszą osobę, która weszła na Tron Pradziada uważa się jezuitę, który w roku 1576 wdrapał się na nią i pozostawił wyryte na skale, najprawdopodobniej swoje inicjały JHS lub SJ. Obecnie znaki te są nieczytelne.

6. Ciekawą trasą dla wprawionych w górskich wędrówkach turystów może być wyprawa prowadząca z Kudowy Zdrój przez Pstrążnę do schroniska Pasterka, znajdującego się u podnóża Szczelińca. Dalej na jego szczyt, a następnie do Błędnych Skał z zejściem do Karłowa lub powrót śródleśną drogą do Pstrążnej i z powrotem do Kudowy. Trasa ta jest dość długa dlatego warto zarezerwować sobie na nią cały dzień, wychodząc możliwie wcześnie rano. Całość trasy w zależności od wybranych po drodze wariantów to około 30 kilometrów. Wprawni turyści powinny dać radę pokonać ją w ciągu jednego długiego dnia. Wariant z zejściem do Karłowa jest alternatywny i zdecydowanie krótszy.

7. Skansen Pstążna, zaliczane jest to miejsce do Kudowy Zdrój. Znajduje się około 7 kilometrów od centrum uzdrowiska i na drodze szlaku prowadzącego na Szczeliniec. Na jego terenie znajdują się zabytkowe obiekty budownictwa charakterystyczne dla ludności zamieszkującej te tereny poczynając od XVIII wieku.

8. Błędne Skały to część ciekawych form skalnych znajdujących się w masywie Szczelińca. Niezwykłe formy skalne tworzą w tym miejscu ciekawy labirynt wąskich przejść pomiędzy blokami skalnymi. Przejście wytyczoną trasą turystyczna zajmuje około 40 minut.

9. Skalne Grzyby to kolejne skupisko skalne o niezwykłych kształtach. Krajobraz tego miejsca można przyrównać do gór rodem z niejednego obrazu filmowego SF. Skały w tym miejscu przybrały kształty przypominające grzyby i stąd wzięła się ich nazwa. Dodatkowego klimatu temu miejscu nadają rosnące wokół skał drzewa.

10. Droga 100 zakrętów jest niezwykle malowniczą trasą prowadzącą przez szczytowe partie Gór Stołowych. Na odcinku liczącym około 23 kilometry prowadzi na terenie o różnicy wysokości wynoszącej ponad 400 metrów. Poruszanie się po niej pojazdami jest bardzo atrakcyjne, ale także niezwykle niebezpieczne. Jadąc tą trasa należy skupić się co przed maską samochodu, a nie podziwiać okoliczne krajobrazy. W okresie zimowym w obliczu opadów śniegu niektóre odcinki mogą być nieprzejezdne.

11. Część Gór Stołowych położona po czeskiej stronie obfituje również w formy skalne bardzo podobne do tych występujących w Błędnych Skałach. W miejscach najbardziej ciekawych, Czesi przygotowali specjalne miejsca wytyczając szlaki turystyczne. Do najbardziej atrakcyjnych należą Broumovské stěny i Adršpašskoteplické skály.

12. Karłówek to nieistniejąca wieś, której pozostałości znajdują na północnym wschodzie od Szczelińca Wielkiego. Do czasu zakończenia II wojny wioskę zamieszkiwała nieliczna ludność niemiecka. Po zakończeniu wojny mieszkańcy Karłówka zostali wysiedleni do Niemiec. Opuszczonych gospodarstw nikt nie zamieszkał i zaczęły one zarastać roślinnością i podupadać.

13. Zimą na terenie Gór Stołowych wytyczone są trzy główne pętle tras narciarstwa biegowego. Trasy są różnej długości.

14. Zwolennicy uprawiania turystyki rowerowej znajdą na terenie Gór Stołowych wiele atrakcyjnych miejsc do uprawiania swojej pasji. Międzynarodowe trasy rowerowe „Gór Stołowe” liczą 125 kilometrów długości.

15. Fort Karola może być ciekawym miejscem dla miłośników dawnych budowli fortyfikacyjnych. Pozostałości dawnego fortu znajdują się na Górze Ptak koło Lisiej Przełęczy. Fort zbudowano w roku 1790 na rozkaz króla Prus Fryderyka Wilhelma II. Miał on spełniać rolę małej strażnicy na granicy Prus i Austrii. W XIX wieku fort został opuszczony i zaczął podupadać w ruinę. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty murów i bramy. Na terenie fortu znajduje się platforma widokowa.

4.2/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić