Kudowa-Zdrój * Atrakcje Turystyczne 2022 * Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść ?

fotografia – Pixabay

Kudowa-Zdrój to miasteczko leżące blisko czeskiej granicy w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim. Na co dzień żyje w nim niecałe 10 tysięcy mieszkańców.

Atrakcje w Kudowa-Zdrój

1. PARK ZDROJOWY Z PIJALNIĄ WÓD MINERALNYCH
Teren parku został wpisany na listę zabytków. Znajduje się on w pobliżu Góry Parkowej, co nadaje mu dodatkowego klimatu. Na szczycie tej Góry zbudowano punkt widokowy, nazwano go „Altaną Miłości”. W parku można zaobserwować kaczki i łabędzie, a spacer między urokliwymi alejami bez wątpienia poprawi nastrój niejednej osobie.

2. MUZEUM KULTURY LUDOWEJ POGÓRZA SUDECKIEGO
Jest to muzeum na wolnym powietrzu. Na obszarze placówki rozlokowano kilka zabytkowych konstrukcji wypełnionych dawnymi przedmiotami. Dodatkowo wystawione są rękodzieła ludowe i pokazuje się, jak wygląda tradycyjny wypiek chleba, W skansenie organizuje się co roku wydarzenie folklorystyczne „Róża Kłodzka”, gdzie występują zespoły ludowe, a także sprzedawane są produkty rzemieślnicze.

3. KAPLICA CZASZEK
Zbudowano ją w 1776 roku. Inicjatorem był ksiądz Wacław Tomaszek. Ściany i sufit kaplicy wyłożone są około 3 tysiącami czaszek i kośćmi poległych w wojnach śląskich czy zmarłych w skutek choroby. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce oraz jedno z trzech na świecie. Trzeba wspomnieć, że pod podłogą kaplicy, znajdują się kolejne szczątki.

4. SZLAK GINĄCYCH ZAWODÓW
Specjalnie przygotowana trasa, na której można zobaczyć ginące zawody, m. in. garncarstwo. Turyści mogą stworzyć własne naczynie i zabrać je jako pamiątkę do domu. Kolejne miejsca na szlaku to zwierzyniec, dom chleba czy kuźnia.

5. MUZEUM MINERAŁÓW I KAMIENI SZLACHETNYCH
Ekspozycja została skonstruowana z prywatnej kolekcji Wojciecha Sokołowskiego. Znajduje się wśród niej wiele interesujących okazów, np. skamieniałe jaja dinozaura czy meteoryt.

6. MUZEUM ZABAWEK “BAJKA”
Dla dzieci szczególnie interesujące powinno się okazać Muzeum Zabawek. Przedstawiono w nim ponad 5 tysięcy obiektów z różnych stron świata. Spora część z nich jest wykonana ręcznie, co dodaje jej wartości.

7. RUCHOMA SZOPKA
W szopce znajduje się 250 figurek wyrzeźbionych w drewnie. Stworzył je Czech Frantisek Stepan w XIX wieku. Szopka ma długość 4 metrów i przedstawia różne sceny z życia miasta.

8. OGRÓD MUZYCZNY IM. DRUHA HARCMISTRZA WŁADYSŁAWA SKORACZEWSKIEGO
W parku można znaleźć rzeźby instrumentów, np. fortepian czy harfy. Jest to też nawiązanie do odbywającego się co roku w mieście Festiwal Moniuszkowskiego.

Restauracje i noclegi w Kudowa-Zdrój

Ważną częścią turystyki jest rozeznanie się w miejscowej gastronomi i bazie noclegowej. Przedstawiamy kilka propozycji najlepiej ocenianych przez klientów.

RESTAURACJE:
Restauracja RETRO
Ul. 1 Maja 7, 57-350 Kudowa-Zdrój
Tel. 74 866 20 00
Email: wojtekkorz@op.pl

Wypoczęty Wół – Steakhouse
Ul. generała Władysława Sikorskiego 6, 57-350 Kudowa-Zdrój
Tel. 500 730 646
Email: poczta@scaliano.com.pl

Smażalnia Ryb “U Andrzeja”
Ul. Stefana Okrzei 19, 57-350 Kudowa-Zdrój
Tel. 693 828 350

Łowisko – Smażalnia Pstrąga
Ul. Pstrążna 9, 57-350 Kudowa-Zdrój
Tel. 74 866 28 19

HOTELE:
Parkowy
Ul. Tadeusza Kościuszki 90, 57-350 Kudowa-Zdrój
Tel. 500 137 294

Paria Hotel
Ul. Warszawska 3, 57-350 Kudowa-Zdrój
Tel. 794 100 480
Email: recepcja@pariahotel.pl

Willa Zuzanna
Ul. Zdrojowa 33, 57-350 Kudowa-Zdrój
Tel. 74 866 18 38
Email: willa.zuzanna@gmail.com

Willa Nad Potokiem
Ul. Nad Potokiem 9, 59-350 Kudowa-Zdrój
Tel. 665 507 068
Email: kontakt@noclegowanie-kudowa.pl

Kudowa-Zdrój – któtko historycznie

Pierwsze znane informacje o miejscowości pochodzą z XIV wieku. W tamtym czasie wieś była zdominowana przez ludność czeską. Dlatego też nosiła ona inną nazwę, wyróżnia się takie określenia jak Lipolitov lub Chudoba.
Uzdrowiskowe właściwości tego miejsca odkryto w XVII wieku. Dokładnie to w 1622 roku Georgius Aelurius zbadał tutejsze wody mineralne i opisał je w książce „Glacigrafia”. Ponad sto lat później inny badacz – Johann Gotfried Morgenbesser – wydał pozycję pt. „Publiczne Uwiadomienie Zdroiów Zdrowych lub wód mineralnych leczących na Śląsku w Kodowie, Reynercu, Altwasser, Szarlotenbrun, Salcbrun i Flinsbergu się znaydujących”, w której dokładniej przeanalizowano wartości lecznicze wód.
Prawie 10 lat po tej publikacji, w 1783 roku, grupa lekarzy postanowiła zorganizować w Kudowie-Zdroju profesjonalne uzdrowisko, gdzie arystokracja mogła poprawić swoje samopoczucie. Kolejne lata to doskonalenie świadczonych usług oraz rozbudowa infrastruktury. W drugiej połowie XIX wieku, wieś została uznana jako pierwsze uzdrowisko kardiologiczne na terenie Niemiec.
W czasie II wojny światowej, w miejscowości funkcjonował oddział obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Szacuje się, że w Kudowie-Zdroju mogło się wtedy znajdować około 3 tysięcy więźniów.
Po zakończeniu działań wojennych, Polska oraz Czechy rywalizowały o przebieg granicy, m. in. Kudowo-Zdrój było obiektem sporu. Ostatecznie ziemia przypadła Polsce. Jeszcze w 1945 roku nadano wsi prawa miejskie. Od tego czasu tylko wzmacniał się jej status uzdrowiska.

4.6/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić