Kaplica Czaszek – Ciekawostki i informacje praktyczne

kaplica czaszek
foto – Autorstwa Merlin – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9420767

Kaplica Czaszek to unikalny w skali całego kraju zabytek sakralny. Świątynia położona jest w uzdrowiskowej i turystycznej miejscowości Kudowa-Zdrój w województwie dolnośląskim. Powstała w XVIII wieku kaplica wypełniona jest ludzkimi szczątkami: tysiące kości wypełniają ściany i sufit świątyni, jednak ich znacznie większa ilość znajduje się pod podłogami kaplicy.

1. Kaplica Czaszek powstała w latach 1776-1778. Wybudowana została przez księdza Wacława Tomaszka, który całkiem przypadkiem natknął się na kości zakopane płytko pod ziemią na terenie Kudowy-Zdroju.

2. Najstarsze szczątki, które znajdują się dziś w Kaplicy Czaszek, prawdopodobnie pochodzą już z początków XVII wieku. To właśnie wówczas doszło do wojny trzydziestoletniej, która pochłonęła mnóstwo istnień. Nekropolia wypełniona jest również szczątkami osób poległych w wojnach prusko-austriackich oraz w epidemiach chorób i głodu, które dotykały mieszkańców regionu na przełomie XVII i XVIII wieku.

3. Wnętrza murowanej, niedużej kaplicy wypełniają tysiące ludzkich kości. Szacuje się, że samo sklepienie i ściany obiektu wyścielone są 3 tysiącami kości i czaszek. Pod kaplicą znajduje się jednak krypta, w której umieszczono dziesięć razy więcej szczątek ludzkich.

4. Konstruktorzy świątyni starali się jak najbardziej wyeksponować “najciekawsze” relikwie. Przyglądając się bliżej szczątkom możemy dostrzec m.in. źle zrośniętą (prawdopodobnie złamaną) kość, czaszkę sołtysa z pozostałością po postrzale z broni palnej czy ogromną kość udową, która należała najprawdopodobniej do wysokiego na 2 metry Szweda.

5. Każdego roku w nocy z 14 na 15 kwietnia odbywa się tu specjalne nabożeństwo w intencji wszystkich zmarłych, których szczątki umieszczone są w kaplicy.

6. Zewnętrzna część kaplicy reprezentuje styl barokowy. W murowanym kościele umieszczony jest prosty, niewielki ołtarz oraz dwie rzeźby aniołów wykonane z drewna. Aniołowie trzymają napisy: “Powstańce z martwych” oraz “Pójdźcie pod sąd”.

7. W sezonie letnim (od maja do końca września) Kaplicę Czaszek można zwiedzać od 9:00 lub 9:30 do 17:00. W pozostałych miesiącach godziny zwiedzania są nieco skrócone, jednak świątynia czynna jest przez cały rok.

8. Kaplica znajduje się w północnej części Kudowy-Zdroju w dzielnicy Czermna. Niewielka i niepozorna świątynia położona jest przy ulicy Tadeusza Kościuszki 54.

9. Wstęp do świątyni możliwy jest od wtorku do niedzieli. W poniedziałki kaplica pozostaje zamknięta dla zwiedzających.

10. Wstęp do Kaplicy Czaszek jest płatny. Bilety kosztują 8zł (bilety normalne) i 4zł (bilety ulgowe). Na specjalną zniżkę mogą także liczyć emeryci i renciści. Warto pamiętać, że ze względu na specyficzną, “klaustrofobiczną” atmosferę, świątyni nie powinny zwiedzać rodziny z małymi dziećmi.

11. Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju to nie jedyna świątynia tego typu w Europie. Najbliżej – w Czechach – znajduje się podobna świątynia w Kutnej Horze, w której umieszczonych może być nawet 70 tysięcy szkieletów ludzkich. Wiele osób jednak twierdzi, że ze względu na bardzo małe rozmiary, dolnośląska kaplica znacznie bardziej oddziałuje na wyobraźnię zwiedzających.

12. Kudowa-Zdrój to miasto bardzo turystyczne, w którym znajduje się wiele atrakcji. Warto odwiedzić tu m.in. piękny Park Zdrojowy, wspaniałe Muzeum Zabawek oraz niezwykle ciekawe Muzeum Kultur Podgórza. Na najmłodszych czekają również parki linowe, duży aquapark oraz skansen Szlak Ginących Zawodów.

Zobacz więcej atrakcji w Kudowie-Zdrój

4.6/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić