Twierdza Kłodzko

fotografia – Pixabay

Nie da się ukryć, że Twierdza Kłodzko zawsze była ściśle związana z Kłodzkiem. Już w IX wieku powstał w tym miejscu gród, który otoczono umocnieniami z drewna i ziemi. Pierwsze relacje na temat tego grodu obronnego znamy z kronik czeskiego kronikarza, Kosmasa, który wspominał o nim w 981 roku.

W XII wieku powstała tu kasztelania, czyli dawny odpowiednik dzisiejszego powiatu, której ośrodkiem został zamek, przekształcony z rezydencję, na którą składały się pomieszczenia mieszkalne, kaplica, a także kościół św. Wacława i św. Marcina. W kolejnych latach powstały dodatkowe fortyfikacje, a także sztolnie i korytarze, które przecinały cały teren. Dzięki rozwojowi Twierdza Kłodzko stała się jedną z kilku największych twierdz na całym Śląsku.


atrakcje kłodzko - bitwa o twierdzę
źródło: dolnyslask.travel

Kiedy nastały spokojniejsze czasy i rola grodu obronnego zmniejszyła się, zaprzestano jego rozbudowy. Było to w wieku osiemnastym, ale już kolejne stulecie przyniosło wojny napoleońskie. Kiedy na początku XIX wieku broniono Śląska w pruskiej kampanii Napoleona, twierdzę zmodernizowano i odegrała ona ważną rolę, stając się bazą wypadową dla wojsk generalnego gubernatora śląska.

W dzisiejszych czasach twierdza stanowi jeden z najciekawszych obiektów militarnych w całej Europie. Fakt, że została utrzymana w bardzo dobrym stanie sprawia, że można dziś z wielką dokładnością badać i obserwować wiele szczegółów i rozwiązań architektonicznych. Poza nią samą znajdują się tutaj również wystawy poświęcone historii twierdzy, bastionom obronnym czy labirynty podziemne, które można przemierzać z przewodnikiem.

Dzięki unijnym funduszom w Twierdzy Kłodzko powstało Muzeum Wielki Kleszcz, w którym można w bardzo sugestywny sposób doświadczyć życia skoszarowanych mieszkańców twierdzy. Zwiedzanie odbywa się tutaj wyłącznie z przewodnikiem, który pokazuje odwiedzającym kantynę, lazaret, kasyno, prochownię czy kazamaty dowódcy. Liczne manekiny i urządzenia z tamtej epoki dosłownie przenoszą nas w czasie, a muzeum będzie atrakcją i dla dorosłych, i dla dzieci. Ciekawostką jest jego nazwa, która nawiązuje do kleszczowego ognia, w który dostawał się człowiek, który próbował uciec z twierdzy lub wtargnąć do środka.

4.6/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić