Bolków – Atrakcje 2024 – Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść ?

fotografia by Jerzy Strzelecki / Wikipedia

Bolków to nieduże miasteczko w województwie dolnośląskim, położona nad Nysą Szaloną i nieco ponad dwadzieścia kilometrów od Wałbrzycha. Miasteczko graniczy z Sudetami Zachodnimi i Środkowymi i okalają je liczne wzgórza, a na jednym z nich wybudowano zamek, który stanowi najstarszą część miasta.

Bolków powstał w trzynastym wieku i był osadą targową, a w związku z tym ważne było jego położenie. Znajdował się wówczas na skrzyżowaniu szlaków handlowych między Wrocławiem i Legnicą a Czechami. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1276 roku, kiedy jeszcze nazywana była Gajem, a jej gwałtowny rozwój datuje się na pierwszą połowę czternastego wieku, kiedy panował tu książę Bernard, zwany Bernardem Statecznym. W tym okresie w mieście wzniesiono kościół.

Do XIX wieku miasto słynęło głównie z handlu, jednak rewolucja przemysłowa, która eksplodowała w całej Europie, przyniosła spore zmiany. W Bolkowie zaczął rozwijać się przemysł, powstały zakłady włókiennicze. Czarną kartą w historii Bolkowa był okres drugiej wojny światowej i okupacji niemieckiej, kiedy w mieście powstała filia niemieckiego obozu Gross-Rosen, która obsługiwała fabrykę produkującą elementy do samolotów.

Dziś Bolków stanowi ciekawą z wielu względów miejscowość, w której czuć historię różnych epok, od średniowiecza aż do wieku dwudziestego. Jest więc ciekawostką nie tylko dla historyków, ale i dla turystów uwielbiających zróżnicowane atrakcje i wrażenia w zwiedzanych miejscach.

Co warto zobaczyć w Bolkowie w 2022 ?

Zamek, który zapewnił miastu sławę, to ruiny średniowiecznej warowni, przed którymi regularnie odbywają się Turnieje Rycerskie, organizowane przez miejscowe Bractwo Rycerskie. Na terenie zamku znajduje się również otwarte przez cały rok muzeum, w którym niskim kosztem można poznać historię okolicy.

Rynek w Bolkowie to przeskok do zupełnie innego okresu na osi czasu. Znajduje się tutaj zabudowa rodem z XVIII wieku, a ratusz w stylu klasycystycznym, który propagowano w oświeceniu, natychmiast przyciąga uwagę.

Dla wielbicieli bardziej odległych czasów świetną atrakcją będzie spacer, podczas którego odnaleźć można mury miejskie pamiętające jeszcze epokę średniowiecza. Stanowią skarby ukryte pod płaszczem współczesnej codzienności, a część z nich można zobaczyć na przykład na podwórzu probostwa.

Kościół św. Jadwigi przy Placu Jana Pawła II to piękny przykład architektury gotyckiej. Budowla powstała w 1250 roku i do dziś jest pięknie zachowaną pamiątką po czasach, kiedy miasto ulegało przebudowie i rozwijało się zgodnie z duchem czasów.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.7/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić