10 Najlepszych Atrakcji w Jantarze w 2024 🗺️

fotografia – Pixabay

Jantar położony jest pomiędzy ujściem Wisły do morza w miejscowości Mikoszewo na zachodzie, a Stegną na wschodzie. Brzegi Zatoki Gdańskiej zwłaszcza w tym miejscu znane są z dużych ilości bursztynów wyrzucanych przez sztormowe fale na piaszczyste brzegi plaż.

Plaże w Jantarze są jakby w samym centrum tego zjawiska. Nie bez przyczyny co rok zwłaszcza po wyciszeniu zimowych sztormów na plażach tej miejscowości spotkać można wielu zbieraczy szlachetnych bursztynów. Jest to zarazem proste wytłumaczenia dlaczego akurat tutaj odbywają się te nietypowe mistrzostwa.

1. Plaża w Jantarze

Ciekawą atrakcją dla wielu osób jest to, że aby dostać się na plażę trzeba pokonać półtorakilometrowy odcinek przez nadmorski lasek i wydmy. Plaże w odległości ponad kilometra to typowe nie tylko dla miejscowości Jantar, ale także dla innych miejscowości na tym terenie.

Ale jak już dotrze się nad morski brzeg można cieszyć się szeroką piaszczystą plażą. Poszukiwacze „skarbów”, plażowanie mogą połączyć z poszukiwaniem bursztynów, które niezależnie od pory roku zawsze można dostrzec w nadmorskim piasku.

2. Kolej wąskotorowa

Ciekawą atrakcją jest też przejeżdżająca przez miejscowość kolejka wąskotorowa. Przejażdżka na jednej z trzech oferowanych tras może dostarczyć niezapomnianych wrażeń

3. Park Rozrywki w Jantarze

Można tu znaleźć dużych rozmiarów figury owadów

4. Mini ZOO w Jantarze

Obowiązkowy punkt dla miłośników zwierząt. Można tam zobaczyć zebrę, wielbłąda jednogarbnego, kangury, kozy kameruńskie i syryjskie, alpaki, lamy, daniele, osły domowe, a także pawie, w tym wyjątkowe i zawsze chętnie wypatrywane pawie białe, jak również emu, nandu i egzotyczne gatunki kur. Przy okazji zakupu biletu dzieci dostają marchewki, którymi później mogą nakarmić zwierzątka. Ciekawostką może być fakt, iż ZOO w Oliwie często przekazuje tutaj nowo narodzone zwierzęta.

5. Rezerwat przyrody Mewia Łacha

Rezerwat Mewia Łacha położony po obu stronach ujścia Wisły na Pobrzeżu Gdańskim. Większa jej część znajduje się w gminie Stegna, druga zaś część na słynnej Wyspie Sobieszewskiej. Założony głównie w celu ochrony ptaków, które czują się tam bardzo dobrze ze względu na trudność dostępnych miejsc dla turystów. Dominują tam przede wszystkim mewy i rybitwy. Można tam też dojrzeć mniejsze i większe gromadki fok. Idealne miejsce na spacer w słoneczny dzień oczywiście po wyznaczonych trasach.

6. Muzeum Bursztynu w Stegnie

Muzeum Bursztynu – „Bursztynowa Komnata” jest prywatnym miejscem w którym prezentowane są ciekawe eksponaty związane z bursztynem i jego obróbką. Dla „wtajemniczonych” nie jest niespodzianką, że takie muzeum jest akurat w Stegnie, ponieważ rejon ten słynie z dużej ilości tego cennego jubilerskiego kamienia, które rok rocznie wyrzucają na brzeg morskie fale.

7. Muzeum Stutthof w Sztutowie

Muzeum Stutthof w Sztutowie to jedno z tych miejsc w Polsce, które stanowią trudną, ale wciąż potrzebną lekcję historii. Muzeum mieści się na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, w którym w latach 1939 – 1945 zginęło ok. 65 tysięcy więźniów. Główny element trasy turystycznej stanowią zabudowania obozu wraz z wystawami dokumentującymi jego bolesną historię. Ponadto, na terenie muzeum znajdują się liczne instalacje upamiętniające ofiary, na czele z Pomnikiem Walki i Męczeństwa, a także Forum Narodów.

8. Footgolf w Jantarze

Footgolf – ciekawe połączenie zasad golfa z piłką. Na wyznaczonym terenie podobnie jak w przypadku golfa należy piłkę umieścić w dołku, tyle tylko że nie jest to mała piłeczka golfowa, a pełnowymiarowa piłka futbolowa

9. Wędkowanie w Jantarze

Zwolennicy wędkarstwa mogą zaspokoić swoje pasje łowiąc ryby w niewielkim jeziorku położonym w centrum wsi. Jeziorko a właściwie duży staw jest własnością Polskiego Związku Wędkarskiego i jest systematycznie zarybiany. Brzegi są bardzo zadbane i nie stwarzają konieczności przedzierania się przez szuwary , aby dotrzeć nad jego brzeg. Dodatkowo obiekt ten ładnie wkomponowuje się w całą miejscowość nadając jej dodatkowego uroku.

10. Okoliczne miejscowości

W okolicy Jantara jest szansa zorganizować ciekawe wycieczki rowerowe czy piesze do pobliskich miejscowości np. do Stegny czy do Mikoszewa.

Ciekawy może być spacer brzegiem morza do odległego zaledwie o kilka kilometrów ujścia Wisły. Po drodze często zdarzy się znalezienie ciekawego okazu bursztynu.

Mając więcej czasu można go poświęcić na wyprawę do Gdańska lub w przeciwną stronę do położonej na Mierzei Wiślanej Krynicy Morskiej.

Jantar – krótko historycznie

Nazwa Jantar pochodzi od litewskiego słowa określającego bursztyn. Pierwsze pisane informacje o tej rybackiej wiosce pochodzą z 1400 roku kiedy zaczęły na tym terenie dominować wpływy krzyżackie.
Jantar znany był już w czasach rzymskich bowiem znajdował się na trasie szlaku bursztynowego. Z tamtych czasów nie ma zbyt wiele znaków, ale wiadomo że w tym miejscu często kończyły się wyprawy po te skarby Bałtyku.
W czasie wielkiej wojny z zakonem krzyżackim 1409-1411 Jantar został doszczętnie złupiony przez wojska oblegające Malbork.
Po zakończeniu II wojny miejscowość nosiła nazwę Paców, którą w 1947 zmieniono na Jantar.

4.1/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić