Weekend w Górach 🗺️ Gdzie Wyjechać w Góry ?

karpacz atrakcje

Górskie kurorty mają wiele uroku, a spędzony w nich weekend może się przemienić w wyjątkową przygodę. Kluczem do sukcesu jest wybór miejscowości, w której masz zamiar odpoczywać. Gdzie warto pojechać? Wybór jest spory. Z jednej strony kuszą kameralne miejscowości, z drugiej – popularne kurorty i znane uzdrowiska. Chcesz miło spędzić czas? Skorzystaj z naszych porad. Oto 15 miejsc, które idealnie sprawdzą się jako główny kierunek weekendowej wyprawy w góry.

1. Karpacz

Karpacz to najlepszy punkt wypadowy w Karkonosze – szczególnie dla tych turystów, którzy chcą się skoncentrować na rejonie Śnieżki. Miejscowość ta zachwyca również ciekawymi zabytkami i placówkami muzealnymi, dzięki którym turyści mogą w ciekawy sposób poznawać dzieje tej części Dolnego Śląska.

W Karpaczu warto zobaczyć Dziki Wodospad i zaporę na Łomnicy, warto też pospacerować po ścisłym centrum miasta. Dla najmłodszych gości nie lada gratką stanie się wizyta w Muzeum Lalek lub spacer po krainie Ducha Gór, w której najważniejsze są karkonoskie legendy. Przed wyprawą w góry warto odwiedzić Multimedialne Muzeum Karkonoszy lub zajrzeć do Muzeum Sportu i Turystyki. Najważniejszym zabytkiem Karpacza pozostaje jednak Świątynia Wang z XII wieku, która w Karkonosze trafiła z odległej Norwegii.

2. Zakopane

Zakopane to stolica Podhala oraz idealny punkt wypadowy w góry. Można się stąd wybrać na spacer po masywie Gubałówki, można skierować się w stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zimą kusza również stoki narciarskie oraz trasy przygotowane z myślą o amatorach jazdy na biegówkach. Przez cały rok można tu spędzać czas na odkrywaniu piękna podhalańskiej tradycji i architektury. Kusi Muzeum Tatrzańskie oraz liczne galerie sztuki, kuszą muzea Karola Szymanowskiego, Karola Makuszyńskiego czy Jana Kasprowicza. Miłośnicy budownictwa ludowego mogą podziwiać piękne wille w stylu zakopiańskim, które projektować Stanisław Witkiewicz, mogą też spędzać czas w otoczeniu drewnianych kościółków i kaplic (m.in. na Jaszczurówce). Spacer po Krupówkach, relaks w góralskiej karczmie lub termach – oto kolejne atrakcje, z jakich można skorzystać w tym górskim kurorcie.

3. Wisła

Wisła jest jednym z najważniejszych kurortów w Beskidzie Śląskim, a weekend na jej terenie doceni każdy miłośnik pieszych wędrówek. Zimą można tu poszaleć na nartach, przez cały rok można wędrować po pasmie Równicy lub w rejonie Czantorii Wielkiej i Stożka. Nie lada gratką jest też wędrówka na Baranią Górę, podczas której można dotrzeć do źródeł Wisły – królowej polskich rzek.

Sama Wisła może się pochwalić pięknym deptakiem, ewangelickim kościołem i Domem Zdrojowym, w którym prezentowana jest czekoladowa figura Adama Małysza. O słynnym skoczku przypomina też pobliska galeria, w której można podziwiać jego trofea sportowe, oraz skocznia narciarska w Wiśle-Malince. Weekend w Wiśle może też umilić wizyta w willi Ochorowicza oraz wizyta w Muzeum Beskidzkim, w którym w ciekawy sposób zaprezentowano ludową kulturę śląskich górali.

4. Szczawnica

Szczawnica jest popularnym uzdrowiskiem, na terenie którego można popracować nad swoją formą lub spędzić aktywny weekend. Miejscowość, w której kończą się spływy Dunajcem, znana jest jako świetny punkt wypadowy w Pieniny (m.in. na Trzy Korony i Wysoką) lub w Beskid Sądecki. Można stąd powędrować do Bacówki pod Bereśnikiem, można dotrzeć aż na szczyt Radziejowej.

Kto woli spędzić weekend w górach w mniej aktywny sposób, ten może wjechać kolejką na Palenicę lub skupić się na spacerach nad potokiem Grajcarek. Wiele uroku ma też park zdrojowy oraz Plac Dietla, będący sercem uzdrowiska. Kto tu dotrze, ten zobaczy m.in. Inhalatorium oraz Pijalnię Wód Leczniczych, mieszczącą się w stylowym „Domu nad zdrojami”.

5. Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska jest jedną z najpopularniejszych miejscowości na terenie Podhala. Piękne widoki na dolinę Białki, bliskość Tatr i Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz możliwość spędzenia czasu w aktywny sposób – oto czynniki, które przyciągają tu gości z całej Polski. Z Białki Tatrzańskiej można powędrować na Litwinkę lub Kotelnicę, można odwiedzić również pobliski rezerwat „Przełom Białki”.

W samej Białce czekają na gości wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności, atrakcje dla snowboardzistów oraz szkółki narciarskie. Przez cały rok można tu korzystać z Term Bania – jednego z najpopularniejszych i największych kompleksów basenów termalnych na Podhalu. Czekają tu baseny wewnętrzne i zewnętrzne, zjeżdżalnie i dzikie rzeki, wielkim powodzeniem cieszą się też sauny, w których można zrelaksować się po aktywnie spędzonym dniu.

6. Jelenia Góra

Jelenia Góra to wspaniałe miasto, przyciągające bliskością Karkonoszy oraz Rudaw Janowickich. Weekend w tym mieście można przeznaczyć na wizytę w dzielnicach Jeleniej Góry, np. w Cieplicach Śląskich, w Jagniątkowie (znanym z willi Gerharta Hauptmanna) lub w Sobieszowie, z którego można wybrać się na spacer do ruin zamku Chojnik.

Ścisłe centrum Jeleniej Góry może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym i licznymi atrakcjami. Na gości czeka m.in. rynek z pięknymi kamienicami, okazały kościół garnizonowy oraz deptak, przy którym czekają stylowe kawiarenki i restauracje. Pozostałości dawnych murów miejskich, Muzeum Karkonoskie z imponującą kolekcją szkła artystycznego oraz Wzgórze Chrobrego – oto kolejne atrakcje, którym warto poświecić czas podczas weekendowego pobytu w Jeleniej Górze.

7. Krynica-Zdrój

Weekend w Krynicy-Zdroju to możliwość odprężenia się w pięknym Parku Zdrojowym, delektowania wodami mineralnymi oraz spędzania czasu w aktywny sposób. Na krótszy spacer świetnie sprawdzi się Góra Parkowa, dla ambitniejszych piechurów ciekawym doświadczeniem będzie wyprawa na szczyt Jaworzyny Krynickiej. A ponieważ na każdy z tych szczytów można dostać się kolejką, widokami roztaczającymi się z ich szczytów mogą się nacieszyć również ci, którzy nie chcą (lub nie mogą) wędrować po górach.

Krynica-Zdrój to również moc atrakcji dla tych, którzy chcą spędzić weekend z zabytkami. Wiekowe wille i pensjonaty wciąż urzekają swoją formą, podobnie jak dawne sanatoria, pijalnie wód i łazienki. Kto chce, ten może zwiedzić Muzeum Nikifora Krynickiego, kto chce, może wybrać się na Szlak Cerkwi Łemkowskich i spędzić czas w otoczeniu cennych perełek drewnianej architektury. Wszystko to w pięknej scenerii Beskidu Sądeckiego i przyjaznej atmosferze, która sprzyja weekendowemu relaksowi.

Jeśli poszukujesz nietuzinkowego miejsca na weekend w Beskidzie Sądeckim, wybierz górski resort Belmonte. To komfortowy pięciogwiazdkowy hotel w Krynicy-Zdroju z zachwycającym widokiem na panoramę gór.

8. Szczyrk

Choć Szczyrk kojarzony jest z narciarstwem, udany weekend można tu spędzić o każdej porze roku. Kuszą szlaki piesze prowadzące w rejon Klimczoka i Szyndzielni, kuszą też zbocza Skrzycznego – najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim, na który można dostać się albo pieszo, albo kolejką.

Sam Szczyrk przyciąga dobrym zagospodarowaniem. Liczne hotele i pensjonaty kuszą ciekawymi pakietami, a w lokalnych karczmach można delektować się regionalnymi przysmakami. Nie brak tu również ciekawych miejsc na spacer. Rekreacyjne tereny nad Żylicą przyciągają, podobnie jak kompleks skoczni narciarskich czy Plac św. Jakuba. Miłośnicy drewnianej architektury mogą zwiedzić kościół św. Jakuba z XVIII wieku, z którym o uwagę konkuruje Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Górce.

9. Solina

Weekend w Solinie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą spędzić czas w górach, a jednocześnie zrelaksować się nad wodą. Popularny ośrodek turystyczny rozciąga się nad Jeziorem Solińskim – sztucznym zbiornikiem na Sanie, który często określany jest mianem „bieszczadzkiego morza”.

Jak można spędzić tu weekend? Na spacerach po potężnej tamie, przejażdżkach widokową kolejką lub na wycieczkowych rejsach, podczas których można podziwiać okolice jeziora z pokładu statku. Solina przyciąga też licznymi ośrodkami sportów wodnych, w których można wypożyczyć łódkę lub rower wodny, oraz punktami widokowymi, z których można podziwiać okolice jeziora. W miejscowości tej można również spędzić czas w restauracjach specjalizujących się w regionalnych przysmakach, oraz w ośrodkach wypoczynkowych, w których można skorzystać z weekendowych pakietów dla spragnionych relaksu.

10. Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój to doskonałe miejsce na weekendowy wypoczynek w górach. Można się stąd wybrać do rezerwatu Błędne Skały, będącego najważniejszą atrakcją Gór Stołowych,  lub na szczyt Orlicy, znanej z wieży widokowej i rozległych panoram. Weekend w Kudowie można też przeznaczyć na wędrówkę szlakiem ginących zawodów lub na wizytę w pobliskiej Czermnej, znanej z tajemniczej Kaplicy Czaszek.

Samo uzdrowisko może się pochwalić wspaniałym Parkiem Zdrojowym z Pijalnią Wód, spacerowymi alejkami i sanatoriami, wśród których nie brak ciekawych zabytków architektury. Można też wybrać się na spacer na Górę Parkową, a z najmłodszymi podróżnikami zwiedzić Muzeum Zabawek.

11. Kłodzko

Weekend w Kłodzku to szansa na relaks z pięknymi widokami na pobliskie Góry Stołowe i Góry Sowie, to również możliwość spędzenia czasu w otoczeniu wspaniałych zabytków. W mieście tym nuda nikomu nie zagrozi, a spacery w rejonie rynku i gotyckiego mostu nad Młynówką każdemu sprawią wiele radości. Kłodzko może się pochwalić również podziemną trasą turystyczną, dzięki której można spojrzeć na dzieje miasta z wyjątkowej perspektywy, oraz potężną twierdzą z czasów pruskich, którą można zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika. A kto chce sobie umilić weekend w tej części Sudetów, ten może zajrzeć do pobliskiego Bożkowa. Tu czeka wspaniały pałac rodziny von Magnis, zaliczany do grona najcenniejszych zabytków Kotliny Kłodzkiej.

12. Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój jest popularnym uzdrowiskiem, ośrodkiem narciarskim i świetnym punktem wypadowym w Góry Izerskie, mogącym się pochwalić przyjemnym klimatem i historyczną zabudową. Świeradów-Zdrój to rewelacyjny punkt wypadowy na Stóg Izerski (na który można wejść lub wjechać kolejką gondolową), któremu w ostatnich miesiącach sławę przyniosła SKY WALK – wieża widokowa i ścieżka w chmurach.

Samo uzdrowisko może się pochwalić pięknym deptakiem i parkiem zdrojowym, po którym można spacerować godzinami. Na uwagę zasługuje również Dom Zdrojowy z końca XIX wieku oraz urządzone w jego piwnicach Muzeum Zdrojowe Górnictwa Uzdrowiskowego. Pijalnia wody radoczynnej, Łazienki Leopolda z połowy XIX wieku oraz Czarci Młyn – oto kolejne atrakcje, dzięki którym weekend w Górach Izerskich stanie się ciekawym i pouczającym doświadczeniem.

13. Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Kotliny Kłodzkiej. Dla jednych jest to przede wszystkim uzdrowisko, dla innych – doskonały punkt wypadowy w góry. W czasie weekendowego pobytu można wybrać się na spacer na Piekielną Górę i Wysoki Kamień, można zdobyć Kamienną Górę w Górach Bystrzyckich.

Ci, którzy weekend postanowią spędzić w uzdrowisku, również nudzić się nie będą. Urzeka miejscowy deptak z Aleją Gwiazd Koszykówki, przyciąga Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych i reprezentacyjnym gmachem Teatru Zdrojowego. Warto wybrać się też na spacer do Parku Szachowego oraz zwiedzić Muzeum Misyjne Ojców Sercanów, w którym można ujrzeć ciekawe pamiątki z całego świata.

14. Brenna

Brenna leży w Beskidzie Śląskim, a zaczynające się w niej szlaki piesze prowadzą turystów w stronę Równicy, Kotarza lub Błatniej. Z Brennej  można powędrować również w stronę Przełęczy Karkoszczonka, z której prowadzi ciekawa trasa na szczyt Klimczoka.

Brenna może się też pochwalić dobrym zagospodarowaniem i licznymi atrakcjami dla najmłodszych, dzięki czemu staje się atrakcyjnym miejscem na rodzinny weekend w górach. Kto chce skorzystać z regionalnych potraw i warsztatów, ten może zajrzeć do Koziej Zagrody, kto lubi relaks nad wodą, ten może odwiedzić zapory w Leśnicy i Hołcynie. Park Linowy, park z amfiteatrem i licznymi atrakcjami dla dużych i małych – oto kolejne atrakcje, dzięki którym weekend w Brennej stanie się wspaniałą przygodą.

15. Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku oraz letniskiem, z którego można urządzać wspaniałe wycieczki w Góry Złote (część Sudetów). Miasto może się pochwalić pięknym rynkiem z licznymi kamienicami i barokowymi kolumnami, zachwyca też gotyckim mostem św. Jana Nepomucena. Dla wielu turystów najważniejsza jest jednak część uzdrowiskowa, kusząca Parkiem Zdrojowym oraz takimi perełkami architektury, jak Zdrój „Wojciech”. Uwagę przyciąga też Zdrój „Jerzy”, będący najstarszym obiektem w Lądku, który wciąż służy kuracjuszom.

Lądek-Zdrój może się ponadto pochwalić arboretum (najwyżej położonym ogrodem tego typu w Polsce) oraz gęstą siecią szlaków spacerowych, dzięki którym można dotrzeć do licznych punktów widokowych (w tym na słynne skały Trojak).  Na ambitnych wędrowców czekają z kolei tak ciekawe szczyty, jak Kowadło czy Borówkowa Góra.

4.2/5 - (43 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić