Atrakcje Brenna 2024 🗺️ 22 pomysły co można tutaj zrobić

foto by Adrian Tync / Wikipedia

Brenna to miejscowość, która nigdy nie uzyskała praw miejskich. Położona jest w województwie bielskim. Obecnie zamieszkiwana jest przez około 11 tysięcy mieszkańców.

Położenie miejscowości Brenna

Brenna położona jest w południowej Polsce. Znajduje się na wysokości około 420 m n.p.m. w górach Beskidu Śląskiego. Brenna powiązana jest z trzema rzekami, Brennicą, Leśnicą i Hołcyną. Graniczy ze Skoczowem, Jasienicą, Jaworzem, i Bielską-Białą, a także Szczyrkiem, Wisłą i Ustroniem.

Rzeka Brenna, która przepływa przez miejscowość, jest prawym dopływem Wisły.

Atrakcje turystyczne Brenny

W Brennej znajdują się atrakcje turystyczne zachęcające przede wszystkim do aktywnego wypoczynku. Więcej atrakcji możliwym jest zobaczyć i doświadczyć w sąsiadujących miastach.

1. Ośrodek jazdy konnej Hucuł

To największa stadnina koni huculskich w Polsce, ale znaleźć można tu także konie arabskie i śląskie. Ośrodek gwarantuje naukę i korektę jazdy konnej. W zimie ośrodek organizuje kuligi po okolicy.

2. Kozia Zagroda

To unikalne połączenie wyjątkowej, wykonanej w stylu góralskim karczmy oferującej potrawy regionalne z warsztatami, dzięki którym dowiemy się czegoś więcej o regionie. Polecanymi daniami kuchni regionalnej są: jagnięcina, kwaśnica, franca oraz nalewka z miodem. W zagrodzie obok karczmy znajdują się żywe kozy, atrakcja głównie dla dzieci.

3. Dworek myśliwski Konczakówka

Wybudowany w 1924 roku, jest unowocześnioną formą budynku, który niegdyś tutaj istniał, a wykonany był z drewna układanego na zacios. Jest bardzo charakterystyczny dla tego regionu, a w środku dworka możemy zapoznać się ze zdobytymi przez myśliwych podczas polowań trofeami. Już po przekroczeniu progu atmosfera przywodzi na myśl myśliwski klimat.

4. Park Linowy Orla Perć

To największy w całych Beskidach Park Linowy. Różne stopnie trudności sprawiają, że jest to miejsce idealne zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Podobno najtrudniejszym elementem jest ścianka wspinaczkowa Orla Baszta. Oprócz tego na terenie Parku istnieje możliwość drużynowej gry w paintballa, off-roadu, lub wzięcia udziału w konkursach strzeleckich z różnych rodzajów broni.

5. Brenna Węgierski – kompleks narciarski

Wyposażony w trasy o różnym stopniu trudności, odbywają się tutaj także cykliczne imprezy kulturalne, a na turystów czeka rozbudowana baza turystyczna i gastronomiczna.

6. Obserwatorium nietoperzy

To gratka szczególnie dla miłośników tych nocnych stworzeń, i jedna z najmłodszych atrakcji, znajduje się w breńskim gimnazjum.

7. Przystań wodna na zaporach w Leśnicy i Hołcynie

Przystań w dolinie potoku Hołcyna znajduje się na wysokości 450m n.p.m. zaledwie 1500m od centrum miejscowości i można spokojnie dojść tam pieszo asfaltową drogą lub podążając szlakiem niebieskim. Choć główną funkcją jest ochrona przeciw powodziom, to istnieje tutaj prężnie działająca infrastruktura gastronomiczna, można także wypożyczyć sprzęt wodny.

8. Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela

Od samego początku swojego istnienia prezentuje on styl barokowy połączony z klasycyzmem. Ołtarz główny ozdobiony jest obrazem patrona, przedstawiającego chrzest w Jordanie, autorstwa Stanisława Jastrzębskiego z Cieszyna. Od 1899 przy obrazie stoją dwie figury św. Józefa i św. Anny. Warta podziwu jest również ambona z 1985 roku, przy której mieszczą się obrazy ewangelistów oraz Dobrego Pasterza. Sam kościół został wybudowany w 1792 roku po otrzymaniu zezwolenia od cesarza Franciszka II.

9. Park Turystyki

To nowoczesne miejsce pełne atrakcji, które powstało w miejscu innego parku, którym jednak wieś się zupełnie nie chwaliła. Świetne miejsce na spędzenie wysokojakościowego rodzinnego czasu razem.

Warto wybrać się również do słynnej miejscowości Wisła, która położona jest niedaleko.

10. Adam Małysz

A dokładniej – jego pomnik wykonany z czekolady jest niezapomnianym przeżyciem. Figura postawiona jest w Domu Zdrojowym w Wiśle, a obecnie pieczę nad pomnikiem ma firma Wedel. Trzeba przyznać, że pomnik jest naprawdę intrygujący nie tylko ze względu na materiały, jakie zostały użyte do wykonania tego pomnika, ale także na jego gabaryty. Niedawno został odnowiony, a postać Adama Małysza wyposażona w nowe narty i nową kryształową kulę.

11. Aleja Gwiazd Sportu

Powiązana z otwarciem skoczni w Malince, składa się z wmurowanych w chodnik tablic z brązu, na których umieszczone są nazwiska najważniejszych polskich sportowców oraz nazwy najważniejszych wydarzeń sportowych.

12. Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego

Znajduje się w dawnej karczmie pochodzącej z 1794 roku. Można tutaj zapoznać się z tym, jak wyglądało niegdyś życie górali śląskich.

13. Park Kopczyńskiego

Położony tuż obok Domu Zdrojowego. Idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Świetnie wyposażone w ławeczki, alejki i place zabaw dla dzieci.

14. Amfiteatr im. Stanisława Hadyny

Znajduje się w Parku Kopczyńskiego. Jest miejscem odbywania się imprez i wydarzeń powiązanych bezpośrednio z Wisłą oraz Beskidami Śląskimi. Może pomieścić około 2,5 tysiąca widzów.

15. Aleja Podań i Legend

Usytuowana w Parku Kopczyńskiego, sprawia magiczne wrażenie reprezentując postacie z góralskich podań i legend.

Wiele ciekawych atrakcji znaleźć można także w pobliskim Ustroniu.

16. Rdzawe Diamenty – Muzeum Motocykli

Muzeum jest dziełem dwóch osób – Remigiusza Dancewicza oraz Daniela Kolonki, którzy jako pasjonaci sami składają swoje motocykle ze starych części, a następnie udostępniają je zwiedzającym.

17. Kolej Linowa Palenica

Trasa zjazdowa ma 968 metrów i jest dosyć szeroka. Na szczyt Palenicy, o wysokości 672 m wjeżdża się kolejką krzesełkową.

18. Saneczkowy rollercoaster latem i zimą

Tor saneczkowy w Górskim Parku na Równicy w Ustroniu, dostępny o każdej porze roku.

19. Kolej Linowa Czantoria

Góra Czantoria jest najpopularniejszym szczytem w Beskidzie Śląskim z super nowoczesną kolejką.

20. Leśny Kościół

To miejsce, w którym w okresie kontrreformacji miejscowi ewangelicy uczestniczyli w nabożeństwach. Znajdziemy tutaj tabliczkę z napisem: “Miejsce, na którym stoisz, ziemią świętą jest”.

21. Źródło Karola

To według legendy źródełko o niebywałej mocy leczniczej, którą warto poznać. Można napić się wody ze źródełka, ponieważ spełnia wszystkie wymogi. Na kamieniu umieszczono tablicę z napisem: “Źródło Karola 1916”.

22. Leśny Park Niespodzianek

Jest to tak zwane „petting zoo”, czyli specjalny rodzaj ogrodu zoologicznego, gdzie zwierzęta mogą być nie tylko oglądane, ale także dotykane, a jeśli trafi się do Parku w odpowiednich godzinach, można nawet zwierzęta nakarmić. Spotkamy tutaj sarny, dziki, jelenie oraz inne gatunki powszechnie występujące w naszych lasach.

Historia miejscowości Brenna

Brenna mogła być już zamieszkiwana przez celtów, ponieważ jej nazwa nawiązuje prawdopodobnie do języka celtyckiego. Jednak jej historia rozpoczyna się w zasadzie na przełomie XV i XVI wieku w momencie założenia tutaj przez księcia cieszyńskiego huty szkła opalanej drewnem pochodzącym z otaczających ją lasów. Przez wieki długo była powiązana z książętami cieszyńskimi, cieszyła się różnymi przywilejami i prężnie rozwijała się dzięki hucie szkła, która produkowała na szeroką skalę szkło proste, ale i szklanki na piwo i wino. Podobnie jak w Wiśle, nie brakowało tutaj pasterzy, którzy utrzymywali się z pasterstwa, a pomieszkiwali w szałasach. Podobno szałasy te opanowały okoliczne stoki w 1755 roku. Warto wiedzieć, że od połowy XVII wieku aż do czasów pierwszej wojny światowej wieś wchodziła w skład majątku rodziny Habsburgów. Mieszkańcy Brennej stanowili specyficzną grupę Górali Śląskich, a ich głównym zadaniem była hodowla owiec i rolnictwo.
Druga wojna światowa załamała szybki rozwój wsi. Prowadzono tutaj aktywność partyzancką przeciwko hitlerowcom ze względu na sprzyjający temu teren. Brenna była także miejscem potyczki między oddziałami radzieckimi a niemieckimi pod koniec tej wojny.

Obecnie Brenna dalej się rozwija swoim tempem.

By dotrzeć do Brennej, warto postawić na własny transport samochodowy, albo na autobusy. Niestety nie ma tutaj czynnej stacji kolejowej

 

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (37 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić