Pobiedziska to niewielkie miasteczko w województwie wielkopolskim, które umiejscowione jest między Gnieznem i Poznaniem. Miasto zostało założone w roku 1048, a prawa miejskie uzyskała w połowie XIII wieku. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa „pobieda”, niegdyś oznaczającego „zwycięstwo” i odnosi się do zwycięskiej bitwy między Kazimierzem Odnowicielem i zbuntowanym namiestnikiem Masławem.
Krótka historia Pobiedzisk
Przez wieku Pobiedziska doskonale rozwijały się pod względem handlowym z powodu swojej doskonałej lokalizacji. Przez jego tereny przebiegały liczne szlaki handlowe, dzięki czemu do miasta przybywali również poszukujący zarobku rzemieślnicy. W XV wieku Pobiedziska były chętnie odwiedzane przez króla Władysława Jagiełłę, który ufundował budowę kościoła i pierwszego szpitala dla osób ubogich. W średniowieczu regularnie odbywały się tu targi i jarmarki, a w późniejszych wiekach miasto rozwijało się dzięki przemysłowi. Miasto podupadło w czasie rozbiorów oraz podczas I i II wojny światowej.
Zabytki i atrakcje Pobiedzisk
Na terenie miasteczka znaleźć można wiele zabytków pochodzących z różnych wieków. Jednym z najstarszych z nich jest Kościół św. Michała Archanioła, który wybudowany został na przełomie XIII i XIV wieku i należy do najstarszych gotyckich kościołów w całym województwie. W środku można podziwiać piękny obraz Archanioła Michała z 1620 roku, zdobione prezbiterium w stylu renesansowym oraz klasycystyczny ołtarz.
Innym ważnym zabytkiem jest Klasztor Sióstr Sacré Coeur – rozległy, ceglany dwór, w którym niegdyś mieściła się katolicka szkoła dziewczęca, a obecnie jest to siedziba żeńskiego zakonu i działający dom rekolekcyjny.
Na trenie Pobiedzisk znajduje się wiele domów pochodzących z XIX wieku oraz zabytkowy Ratusz wraz z rynkiem, przy którym znajduje się Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Warto odwiedzić również Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, gdzie znajdują się odwzorowania 35 najważniejszych i najpiękniejszych budowli z terenu Wielkopolski m.in. Pałac z Lubostroniu, Mysia Wieża w Kruszwicy i Gród w Biskupinie. Na trenie skansenu odbywają się również lekcje oraz pokazy historyczne dotyczące wierzeń słowiańskich oraz miejscowych legend i baśni wielkopolskich.
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj