Karpacz * Atrakcje 2023 * Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść ?

karpacz atrakcje

Karpacz to miasto zlokalizowane w województwie dolnośląskim, które każdego roku przyciąga ogromną rzeszę turystów. Jest to popularne miejsce turystyczne zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Spotkać możemy tutaj całe rodziny, jak i grupy znajomych, którzy kochają górskie wspinaczki lub sporty zimowe. Jest to miejsce, które przyciąga odwiedzających nie tylko ze względu na walory przyrodnicze, ale również ze względu na liczne atrakcje przygotowane dla turystów.

Atrakcje Karpacz – Co warto zobaczyć w Karpaczu w 2022 ?

1. Karkonosze

karpacz atrakcje

Obowiązkowym punktem wycieczki dla wszystkich fanów górski wspinaczek są Karkonosze. Jest to najwyższe pasmo górskie Sudetów, które zachwycać może nas wyjątkowymi widokami oraz bogatą przyrodą. Wybierając się w Karkonosze mamy możliwość zdobycia jednego z najwybitniejszych szczytów w Polsce jakim jest Śnieżka. Góra ta sięga wysokości 1602 m n.p.m. Dla osób, które kochają góry jednak nie są gotowe na tak wysokie wspinaczki mamy inną propozycję jest to piękny wodospad Łomniczki, na który wybrać można się wspólnie z całą rodziną. Jesteśmy pewni że zachwyci on was swoim wyglądem.

2. Karkonoski Park Narodowy

karpacz atrakcje

Kolejnym miejscem, do którego warto się wybrać jest Karkonoski park narodowy. Idealna propozycja dla fanów spędzenia czasu na świeżym powietrzu blisko przyrody. Jest to park narodowy o powierzchni około 6000 ha. Możemy zetknąć się tu z wieloma gatunkami zwierząt i roślin, a także zobaczyć na własne oczy między innymi wodospad Szklarki, Śląskie Kamienie oraz wyjątkowo formacje skalną Słonecznik.

3. Deptak w Karpaczu

Gdy zmęczymy się już wspinaczką po wysokich górach możemy wybrać się do centrum Karpacza. Znajdziemy tam Deptak, a w jego okolicy liczne lokale gastronomiczne, a także stoiska z pamiątkami. Jest to idealna propozycja na spędzenie miłego wieczoru w gronie rodziny lub znajomych.

4. Świątynia Wang

karpacz atrakcje

Ciekawym miejscem, które może wzbudzić zainteresowanie turystów jest 800 Letnia norweska świątynia Wang. Miejsce to aktualnie służy jako budynek kultu religijnego, jest on jednak dostępny do zwiedzania turystów. Kościół ten zapiera dech w piersiach ze względu na swój wyjątkowy wygląd, ale również przeciąga uwagę turystów swoją historią.

Wspomniany już wyżej kościół, który został sprowadzony z Norwegii. Zbudowano go w XIII wieku w Vang, jednak razem z rozwojem idei reformatorskiej, przekształcono go świątynię luterańską. Na obszar Karpacza (ówczesnego Królestwa Prus) przywieziono go z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma.

5. Muzeum Sportu I Turystyki

Fani muzeów mogą udać się do muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Na stałe znaleźć możemy tam trzy wystawy dotyczące rozwoju turystyki Karpacza i Dolnego Śląska, rozwoju sportów zimowych – zaprezentowano dawne urządzenia do uprawiania saneczkarstwa czy łyżwiarstwa. –  a także ochrony przyrody. Dodatkowo prezentowane są wystawy czasowe, na których również można znaleźć wiele ciekawych eksponatów, które poszerzają naszą wiedzę na różne tematy.

6. Skwer Śladów Zdobywców

Ustawiono w tym miejscu obelisk symbolizujący Mount Everest. Obok można znaleźć odlane ślady zasłużonych polskich himalaistów.

7. Karkonoskie Tajemnice

Interesującym miejscem, które wzbudza duże zainteresowanie wśród turystów są Karkonoskie tajemnice. Są to podziemia, w których znaleźć możemy multimedialną ekspozycję przedstawiającą legendy i historycznej świat Karkonoszy. Jest to atrakcja, która zachwyci odwiedzających w każdym wieku.

We wnętrzu budynku zaprezentowano wszystkie postacie występujące w karkonoskich legendach, baśniach i innych opowieściach.

8. Wodospad w Łomnicy

Miejscem, które posiada naprawdę wiele uroku jest dziki wodospad na Łomnicy. Jest to tak naprawdę Zapora przeciwrumoszowa znajdujące się na rzece Łomnica. Miejsce to zachwyca swoim wyglądem zarówno latem jak i zimą. Jest ona bardzo często wykorzystywane przez młode pary w trakcie sesji zdjęciowych.

9. Karpacz Ski Arena

W okresie zimowym fani sportów takich jak snowboard lub jazda na nartach powinni wybrać się do Karpacz Ski Arena. Jest to kolejka Liniowa na Kopę. Jest to największy ośrodek górski pod Śnieżką. Można stąd można zaplanować liczne wycieczki w Karkonosze również latem.

10. Anomalia grawitacyjna

Warto zobaczyć anomalię grawitacyjną w Karpaczu. Zjawisko to można zaobserwować w Karpaczu Górnym dokładnie na ulicy Strażackiej. Polega on na pozornym samoistnym przemieszczaniu się przedmiotów po szosie pod górę.

11. Park Bajek

Atrakcja skierowana głównie do rodzin z dziećmi czyli Park Bajek. W miejscu tym znaleźć można ogromną liczbę atrakcji skierowanych dla najmłodszych. Kupując bilet macie zapewnioną wielogodzinną zabawy na świeżym powietrzu. Jesteśmy pewni, że wasze dzieci będą zachwycone. Być może, również dorośnij skorzystają z niektórych propozycji przygotowanych przez park.

12. Muzeum Zabawek

Kolejna propozycja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jest to Muzeum Zabawek, w którym znaleźć możemy ogromny zbiór Henryka Tomaszewskiego, są to zabawki pochodzące z całego świata zbierane przez tego wybitnego artystę w trakcie jego podróży. Dodatkowo na terenie muzeum zobaczyć możemy różnego rodzaju wystawy czasowe.

13. Muzeum Techniki i Budowli z klocków

Propozycja dla fanów budowania z klocków. W Karpaczu znaleźć możemy ciekawą atrakcję dla całej rodziny jaką jest Muzeum Techniki i Budowli z klocków. Możecie zobaczyć tam na własne oczy wspaniałe kompozycje tworzone tylko i wyłącznie z popularnych klocków Lego. Być może zainspiruje cię się do stworzenia takich budowli we własnym domu.

14. Galeria Szkła

Atrakcje dla fanów Rękodzieła. Jest to Galeria Szkła, w której znaleźć możemy tysiące szklanych wyrobów pochodzących z całego świata. Galeria prowadzona jest przez panią Dorotę Dedo, które zaprasza turystów do swojego mieszkania i pozwala na zapoznanie się ze swoją kolekcja całkowicie za darmo.

15. Świat Kolejek

Miejsce dla fanów pojazdów szynowych. Można znaleźć tu liczne ekspozycje przedstawiające najróżniejsze kolejki. Na pewno zachwyceni tą propozycją będą mali chłopcy i ich ojcowie.

16. Restauracje Karpacz

Oto cztery niezwykle popularne miejsca w Karpaczu, które warto odwiedzić, gdy chcemy zjeść coś naprawdę dobrego.

Pierwszym miejscem wartym polecenia jest restauracja Pierogowo. Znaleźć tam możemy różnego rodzaju pierogi własnoręcznie wykonane przez pracowników restauracji. Miejsce to zyskało ogromną popularność wśród turystów co odzwierciedlają wysokie oceny.

Kolejnym miejscem, w którym zjeść możemy obfite Dania mięsne oraz pierogi, jednocześnie rozkoszując się wyjątkowym widokiem roztaczającym się na dolinę jest Restauracja u Petiego.

Miłośnicy jedzenia włoskiego oraz tradycyjnej pizzy muszą odwiedzić restaurację Oro Cavallo, która zachwyca smakiem swoich potraw.

Ostatnim miejscem, które chcielibyśmy wam polecić jest Sowiduch Browar i Restauracja. Jak sama nazwa wskazuje oprócz pysznego jedzenia możemy znaleźć te wyjątkowe piwa, jest to zatem idealna propozycja dla koneserów tego napoju.

Karpacz naprawdę wyjątkowe miejsce, które zachwyca panującą tam atmosfera, pięknymi widokami, a także wspaniałymi ludźmi. Osoby, które choć raz odwiedziły ten region na pewno do niego wrócę.

Ciekawostki o mieście

– W Karpaczu znajduje się najmniejsza ulica w Polsce. Nazwano ją ulicą Skrzatów Karkonoskich. Posiada około 30 metrów długości, a jej szerokość sięga 3 metrów.
– W miejscowości organizowany jest zjazd miłośników motocykli, na który przybywają ludzie z wielu krajów. Można tutaj zobaczyć tablicę upamiętniającą to wydarzenie.
– Podczas Wielkanocnego Poniedziałku przygotowywany jest tzw. Dzień z Jajem, polegający m. in. na rzucie jajkiem w portret burmistrza miasta.

Noclegi Karpacz

Duża ilość odwiedzających turystów spowodowała rozwój bazy noclegowej. Prezentujemy 5 najlepszych ośrodków na podstawie opinii klientów wystawionych w wyszukiwarce Google.

Hotel Nowa Ski
Ul. Mostowa 9, 58-540 Karpacz
Tel. 75 754 66 01
Email: rezerwacja@nowa-ski.pl

„Polecam ze względu na piękne otoczenie, miłą obsługę. Kuchnia bardzo smaczna, pokoje czyste i pachnące.”

Villa Retro
Ul. Skalna 20, 58-540 Karpacz
Tel. 509 921 762
Email: rezerwacje@villaretro.pl

„Fantastyczne miejsce, w apartamencie jest wszystko, co potrzebujesz, bardzo czysto, nie zapomniany klimat w środku, dopracowany w każdym szczególe, tak aby klient był zadowolony.”

Villa Winterpol
Ul. Turystyczna 5, 58-540 Karpacz
Tel. 661 277 777
Email: recepcja@winterpol.eu

„Obsługa bardzo miła, pomocna. Pokoje czyste i zadbane. Codziennie sprzątane, przytulne i nowoczesne. W cenę pokoju wliczona bezpłatna kolejka linowa.”

Zamek Księża Góra
Ul. Księża Góra 2, 58-540 Karpacz
Tel. 730 611 104
Email: recepcja@ksiezagora.com.pl

„Ładny hotel, bardzo miła obsługa, ciekawe miejsce z pięknymi widokami, dobre jedzenie, pokoje czyste i zadbane. Sam dojazd do hotelu stanowi dodatkową atrakcje.”

Karkonoski SPA
Ul. Karkonoska 20A, 58-540 Karpacz
Tel. 75 753 23 08
Email: pensjonat@karkonoski.com

„Super miejsce dla rodzin z dziećmi. Pyszne domowe jedzenie. Sala zabaw dla dzieci codzienne zajęcia z dziećmi. Kawa herbata I inne napoje dostępne od 8 do 21. 30. Piękny taras.”

Karpacz krótko historycznie

Wzmianka o Karpaczu pojawia się w Księgach Walońskich datowanych na koniec XIV wieku. Była to wtedy osada poszukiwaczy złota. Podczas wojny trzydziestoletniej, schronili się tutaj czescy uchodźcy religijni, którzy rozwinęli ziołolecznictwo.
Pod koniec XVIII wieku założono w Karpaczu szkołę ewangelicką, a kilkadziesiąt lat później król Prus, Fryderyk Wilhelm, ściągnął do wsi kościół z norweskiej miejscowości Vang. Świątynia do dzisiaj jest wielką atrakcją Karpacza.
XX wiek, to czas rozwoju turystyki. Coraz więcej osób przyjeżdżało do tego regionu, aby skorzystać z korzystnego klimatu. Ta tendencja utrzymała się do współczesności.

4.2/5 - (35 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić