Dziki Wodospad w Karpaczu – Co warto o nim wiedzieć ?

dziki wodospad
foto – Autorstwa SchiDD – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34082582

Dziki Wodospad w Karpaczu – znajduje się na terenie dolnośląskiego miasta Karpacz. Położony jest w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę.

 

1. Dziki Wodospad powstał jako zapora rumoszowa, zabezpieczająca przed powodziami poprzez spiętrzenie wód rzeki Łomnicy. Budowa zapory miała miejsce w latach 1910-1915.

2. Źródła Łomnicy znajdują się na wysokości 1407 m n.p.m., w pobliżu Równi pod Śnieżką. Długość rzeki wynosi 20 km, a średni spadek wody kształtuje się na poziomie 72 promili. Rzeka uchodzi następnie do Bobru.

3. Przed powstaniem zapory dochodziło do katastrofalnych w skutkach powodzi. Wpływ na nie miały wiosenne roztopy, ulewne deszcze oraz charakter rzeki, która odznacza się dużym spadkiem wód, zwłaszcza w swoim górnym biegu.

4. W XIX w. miały miejsce trzy duże powodzie spowodowane przez Łomnicę. W 1816 r. wody rzeki zalały Miłków i inne miejscowości w Kotlinie Jeleniogórskiej. Kolejna powódź miała miejsce w 1844 r., kiedy zejście lawiny w Kotle Wielkiego Stawu wywołało falę powodziową. Ostania powódź miała miejsce w 1897 r.

5. Po powodzi w 1897 r. podjęte zostały kroki, by zabezpieczyć okoliczne miejscowości przed kolejnymi katastrofami. W ramach powstałego programu przeciwpowodziowego koryto rzeki poddano regulacji, a także podjęto decyzję o budowie zapory zatrzymującej nadmiar wody i skalny rumosz.

6. Nazwa obiektu nawiązuje do charakteru rzeki, która jest gwałtowna i niebezpieczna. W czasie powodzi niesie ze sobą olbrzymie ilości materiału w postaci głazów, wyrwanych drzew, kamieni, a po roztopach również kier.

7. Atrakcja znajduje się w pobliżu ulicy Olimpijskiej. W bliskiej odległości zlokalizowanych jest kilka płatnych parkingów miejskich i prywatnych. Najbliższy parking położony jest w odległości ok. 150 m od zapory.

8. Zapora ma półkolisty kształt , a jej długość wynosi 105 m. Znajduje się w niej pięć przelewów, czyli urządzeń upustowych. Zapora powstała z granitowych bloków. Pojemność nominalna tamy wynosi 540 tys. m3.

9. Obiekt położony jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Przebiega tędy znakowany szlak turystyczny. Atrakcją obiektu jest możliwość przejścia koroną zapory.

10. Dziki Wodospad stanowi całoroczną atrakcję. W lecie pięknie prezentuje się na tle zieleni otaczającego go lasu. Zimą, gdy woda zamarza, tworzy fantazyjne formy.

11. Podczas budowy zapory powstało również niewielkie drewniane schronisko, obecnie nieistniejące. Oprócz miejsc noclegowych w ofercie znajdowała się również restauracja. Miejsce nosiło nazwę Talsperrenbaude.

12. W pobliżu Dzikiego Wodospadu, ok. 200 m poniżej, znajduje się marmit, czyli zagłębienie wytworzone przez wirowy ruch wody. Nazywane jest Studzienką. Ma ok. 2,25 m głębokości i niecały metr średnicy.

13. Wśród okolicznych atrakcji można wymienić ośrodki narciarskie Winterpol Summer Park oraz Karpacz Ski Arena z koleją linową na Kopę, czynną przez cały rok.

4.8/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić