Chybotek – 10 Ciekawostek o Niezwykłej Formacji Skalnej

chybotek
foto – Autorstwa © Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25995942

Grupa skalna Chybotek – znajduje się w miejscowości Szklarska Poręba, w województwie dolnośląskim. Usytuowana jest na południowo-wschodnich zboczach Wysokiego Grzbietu, znajdującego się w Górach Izerskich.

1. Na Chybotek składa się polodowcowa grupa skał zbudowanych z granitu karkonoskiego. Znajduje się na wysokości 565 m n.p.m. Skała położona najwyżej, mająca ok. 4 m średnicy i podparta w dwóch miejscach, daje się „rozhuśtać” ręką.

2. Wysokość Chybotka wynosi ok. 3-4 m. Przed nim umieszczony jest głaz z wyrytą pieczęcią. Przestawia ona grupę skalną w otoczeniu drzew. Pod pieczęcią znajduje się napis Chybotek.

3. Chybotek stanowi atrakcję turystyczną już od XIX w. W 1933 r. został uznany za pomnik przyrody nieożywionej.

4. W czasach, gdy tereny te należały do Niemiec, grupa nosiła nazwę Zuckerschale. Oznacza to ‘misę cukru’ i nawiązuje do kształtu przypominającego cukiernicę.

5. Najbliżej Chybotka znajduje się niebieski szlak turystyczny. Nieco dalej przebiega czarny szlak. Chybotek znajduje się ponadto na trasie Szlaku Walońskiego im. Juliusza Naumowicza.

6. Najszybciej do Chybotka można dotrzeć od parkingu przy Domu Wlastimila Hofmana, przy wykorzystaniu wspomnianego już szlaku niebieskiego. Trasa liczy ok. 600 m, a jej przejście zajmuje ok. 10 min.

7. Przy poruszaniu Chybotka należy zachować ostrożność i nie ustawiać się „pod kamieniem”. Istnieje ryzyko, że kamień za którymś razem może po prostu obsunąć się ze swojego miejsca.

8. Chybotek wymieniany jest pod nazwą „Miska Cukru” w poemacie „Śląsk. Podróż malownicza w 21 pieśniach”. Jego autorem jest Maciej Bogusław Zygmunt Stęczyński, XIX-wieczny poeta, rysownik, podróżnik i krajoznawca.

9. Według legendy walońskiej Chybotek zamykał niegdyś wejście do znajdującego się pod ziemią skarbca. Należał on do władającego tu od wieków karkonoskiego Ducha Gór.

10. W pobliżu Chybotka znajdują się również inne turystyczne atrakcje. Należą do nich punkt widokowy Złoty Widok, grób Króla Karkonosza oraz Dom Wlastimila Hofmana, malarza, zwany Wlastimilówką. Nieco dalej znajduje się drugi co do wysokości karkonoski wodospad, Szklarki.

4.6/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić