10 Ciekawostek o Wodospadzie Szklarki

wodospad szklarki
foto – Autorstwa Drozdp 13:49, 7 May 2006 (UTC) – Fotografia własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=765080

Wodospad Szklarki, to drugi pod względem wysokości wodospad w polskich Karkonoszach, położony w pobliżu urokliwej miejscowości Szklarska-Poręba. Ze względu na swoją urodę i malownicze położenie często jest wykorzystywany jako naturalna scenografia sesji ślubnych i artystycznych. Co roku odwiedza go również sporo turystów.

1. Wodospad Szklarki ma nieco ponad 13 metrów wysokości. W polskich Karkonoszach jedynie Wodospad Kamieńczyka jest od niego wyższy, mierząc aż 27 metrów.

2. Wodospad znajduje się na wysokości 520 metrów nad poziomem morza.

3. Wody wodospadu spadają w szerokich kaskadach, które zwężają się ku dołowi i skręcają w formie spirali, tworząc tak zwany kocioł eworsyjny. Jest to zagłębienie w formie cylindra o zaokrąglonym dnie.

4. Wodospad Szklarki oraz jego otoczenie tworzą eksklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Oznacza to, że znajdują się w oddaleniu od tego obszaru, ale administracyjnie do niego należą.

5. Turyści, którzy przybywają na miejsce, by zobaczyć wodospad, mogą udać się na platformę widokową, z której najlepiej go widać. Bezpośrednio z parkingu prowadzi do niej szeroka droga.

6. Po lewej stronie wodospadu można zaobserwować marmity, czyli zagłębienia eworsyjne wyżłobione w litej skale. Powstały one w epoce lodowcowej wskutek powstającego młyna lodowcowego, który wprawiał kamienie w ruch wirowy.

7. Pierwsze wzmianki o wodospadzie pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Do dziś zachowały się obrazy i ryciny, na których on widnieje.

8. W 1868 roku tuż przy wodospadzie powstała gospoda, którą licznie odwiedzali turyści. Dzisiaj można ją podziwiać w postaci schroniska “Kochanówka”.

9. W XIX wieku właściciel gospody miał swój sposób na to, aby zapewnić turystom jeszcze więcej wrażeń. Za pomocą wielkiego kamienia spiętrzał wodę z wodospadu i odsuwał go dopiero wtedy, kiedy widzowie uiścili odpowiednią opłatę.

10. W okolice wodospadu można dostać się pieszo, korzystając z kilku różnych szlaków. Prowadzi do niego szlak niebieski z Piechowic, czarny ze Szklarskiej Poręby Dolnej oraz czarny i zielony ze Szklarskiej Poręby Górnej.

4.7/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić