15 Ciekawostek o Karkonoszach

karkonosze
foto – Pixabay

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie w Sudetach, które rozciąga się na przestrzeni około czterdziestu kilometrów. Należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO, a na ich terenie odnaleźć można ponadprzeciętne bogactwo fauny i flory. Góry te ze względu na swój dziki i naturalny urok przyciągają turystów kochających przyrodę i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Ponadto w pobliżu znajduje się sporo atrakcji.

Co warto wiedzieć o Karkonoszach? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. W czasach średniowiecznych Karkonosze przyciągały Walonów, czyli naród romański, który właśnie tutaj szukał szmaragdów i szafirów. To oni odpowiadali na powstanie na tych terenach pierwszych hut szkła, a także za powstanie licznych legend, które przetrwały do dzisiejszych czasów.

2. Ze względu na bardzo urozmaicony krajobraz Karkonosze często nazywane są polskimi Alpami. Znajduje się tutaj ponad sto pięćdziesiąt różnych formacji skalnych, z których niektóre osiągają nawet ponad dwadzieścia metrów wysokości.

3. Jedną z popularniejszych skał w Karkonoszach jest Słonecznik, czyli bardzo spękana skała, która składa się z kilku elementów. Jej pierwszy filar przypomina postać ludzką. Skały nazywane są również Diabelskim Kamieniem, co odnosi się do legendy o rozgniewanym diable, który rozrzucił wielkie kamienie w tym miejscu.

4. Wodospad Kamieńczyka to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Karkonoszach. Wystarczy powiedzieć, że to właśnie tutaj kręcono ujęcia do magicznego filmu “Opowieści z Narnii”. Jest to najwyższy wodospad w polskiej części Sudetów, który wznosi się na wysokość ponad ośmiuset metrów. Wiąże się z nim legenda o Kamieńczyku Broniszu oraz Rusałce Łabudce.

5. Jedną z głównych atrakcji masywu Karkonoszy jest Zamek Chojnik. Został wybudowany w latach pięćdziesiątych XIV wieku, a jego nazwa nawiązuje do wzgórza porośniętego choinką. Z jego wieży roztacza się piękny widok na Karkonosze, a w sierpniu odbywa się tutaj znany w całym kraju turniej rycerski, który przyciąga miłośników średniowiecznej historii i tradycji.

6. W Karpaczu znajduje się jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Świątynia Wang ma swoje korzenie w Norwegii, gdzie została wybudowana. Dzięki hrabinie von Reden kościół w pierwszej połowie XIX wieku stanął w Karpaczu i natychmiast stał się ważną atrakcją turystyczną. W środku można podziwiać tajemnicze runy nawiązujące do legend skandynawskich.

7. W Piechowicach znajduje się z kolei najstarsza Huta Szkła Julia. Dziś można ją zwiedzać i zgłębić tajniki rzemiosła, dzięki któremu powstawało przez lata szkło kryształowe. Ciekawostką jest, że w hucie szkło tego rodzaju wytwarza się za pomocą tych samych metod od stu pięćdziesięciu lat. Przy tworzeniu szkła pracują tutaj artyści z wieloletnim doświadczeniem.

8. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, której wysokość to aż 1602 metry nad poziomem morza. Zaliczana jest ona do Korony Gór Polskich, Korony Europy, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich. Co roku wielu turystów wybiera się tutaj, aby ze szczytu podziwiać niesamowite widoki na Karkonosze i okoliczne miejscowości.

9. W pobliżu Karkonoszy znajduje się miejscowość Kowary. Miasto to wsławiło się przede wszystkim dzięki Parkowi Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Można tutaj zobaczyć makiety przedstawiające wiele zabytków województwa, a należy zaznaczyć, że co czwarty zamek w Polsce znajduje się właśnie na tym terenie.

10. Aleja Gwiazd w Karpaczu to miejsce, w którym nie znajdują się odciski polskich aktorów i innych artystów. Znajdują się tutaj za to odciski aż dwudziestu polskich himalaistów, którzy zdobyli światową sławę zdobywając najwyższe ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum.

11. Szklarska Poręba to miasto w województwie dolnośląskim, które warto odwiedzić ze względu na niezwykłą malowniczość, a także wiele zabytków. Znajdują się tutaj między innymi zabudowa z XIX wieku, kościół z XVII wieku oraz wiele zabytków świeckich z początków XX wieku. Można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tutaj ponad sto lat temu, dzięki czemu rzeczywiście można wyobrazić sobie tutejsze realia z poprzednich epok.

12. Muzeum Karkonoskie w Szklarskiej Porębie znajduje się tuż przy wyciągu na Szrenicę. Jest to kompleks multimedialny, który może okazać się ciekawym miejscem zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów. Na miejscu można poznać historie regionu, a także dowiedzieć się więcej o faunie i florze Karkonoszy.

13. Szlak kamiennych drogowskazów w Szklarskiej Porębie to jeden z najciekawszych szlaków pieszych w okolicy. Drogowskazami są tutaj wielkie głazy, na których wytłoczono atrakcje podziwiane na trasie oraz informacje o nich. To idealna trasa dla tych, którzy w trakcie przyjemnego spaceru chcą zobaczyć największe atrakcje Szklarskiej Poręby.

14. Najsłynniejszym kamieniem w całych Karkonoszach jest tak zwany Chybotek. Jest to granitowa grupa skalna, na szczycie której znajduje się właśnie Chybotek, czyli wielki kamień, który z łatwością można rozkołysać. Według legend skała ta miała blokować wejście do podziemnej jaskini, gdzie znajdował się ukryty skarbiec. Z kamieniem wiąże się jeszcze legenda o Duchu Gór, który włada całymi Karkonoszami.

15. Największym miastem w regionie przy Karkonoszach jest Jelenia Góra. Warto wybrać się do tego miasta, żeby podziwiać zabytkową zabudowę. W jej skład wchodzą zabytki świeckie i sakralne z różnych epok historycznych, na przykład Bazylika pw. św. Erazma i Pankracego z XVI wieku, dawne kolegium jezuickie z XVIII wieku, średniowieczne mury obronne z basztami, a także imponujący ratusz z XVIII wieku.

4.2/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić