Karpacz położony u stóp Śnieżki to kierunek często obierany przez miłośników odpoczynku na łonie natury i górskich wędrówek. Czy znajdą w nim coś dla siebie osoby nieplanujące przemierzać karkonoskich szlaków lub wyjeżdżające z małymi dziećmi? Oczywiście. Miasto kryje w sobie wiele atrakcji, które przypadną do gustu zarówno dorosłym, jak i maluchom.
1. Karkonoskie Tajemnice
Karkonoskie Tajemnice to wyjątkowe miejsce, które zabiera odwiedzających do magicznego świata legend i Ducha Gór. W podziemiach znajduje się multimedialna wystawa, która czynnie angażuje zwiedzających – stworzą oni wizerunek Ducha Gór, będą warzyć eliksiry czy grać na harfie o niewidzialnych strunach. Uważne przejście przez wystawę zajmuje średnio około godziny. W tym czasie poznamy historię karkonoskich zielarzy, Walończyków poszukujących minerałów i bogactw naturalnych, legendę o Duchu Gór. Wstęp dla dzieci do 4 roku życia jest bezpłatny.
Karkonoskie Tajemnice organizują również niezwykłe przyjęcia urodzinowe dla dzieci. Dwugodzinna zabawa połączona jest ze zwiedzaniem ekspozycji. Solenizant i jego goście mogą skorzystać z malowania twarzy i wybrać sobie przebranie.
2. Miejskie Muzeum Zabawek
Miejskie Muzeum Zabawek w budynku starego dworca kolejowego zabiera dorosłych w czasy dzieciństwa, a dzieciom pokazuje niezwykłe zabawki z przeszłości. W muzeum znajduje się ponad 2,5 tysiąca eksponatów prezentujących zabawkarstwo na przestrzeni 200 lat. Zobaczymy tam figurki z XVIII w., lalki z XIX w. oraz XX-wieczne okazy. Muzeum zostało utworzone w oparciu o kolekcję Henryka Tomaszewskiego, twórcę Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Jego zbiory pochodziły z całego świata – możemy zobaczyć zabawki z tak odległych miejsc jak Meksyk, Australia czy Japonia. W muzeum prezentowane są również wystawy czasowe. Wstęp dla dzieci do 6 roku życia jest bezpłatny.
⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz jeszcze więcej najlepszych atrakcji w Karpaczu
3. Park Miniatur w Kowarach
Park Miniatur funkcjonuje w Kowarach na terenie dawnej fabryki dywanów od 2003 r. Jest niezwykłym miejscem, ponieważ skupia się na lokalnych zabytkach. Możemy tam zobaczyć wiernie wykonane w skali 1:25 modele pałaców, zamków, klasztorów czy ratuszy Dolnego Śląska – między innymi miniaturę Zamku Książ i Bazyliki Mniejszej w Krzeszowie. W parku znajduje się również miniatura Karkonoszy z przebiegającymi przez nie szlakami oraz schroniskami. Cena biletu obejmuje oprowadzenie przez animatora, który podzieli się wiedzą na temat prezentowanych zabytków i opowie związane z nimi legendy. Wstęp dla dzieci do 1 m wzrostu jest bezpłatny. Do parku można wprowadzać psy.
4. Aquapark Sandra
Aquapark Sandra jest częścią Kompleksu wczasowego w Karpaczu. Miłośnikom wody oferuje basen sportowy oraz baseny rekreacyjne – basen ze sztuczną falą oraz basen „sztuczną rzekę”. Dużą atrakcją aquaparku są cztery zjeżdżalnie, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym – przy czym są dostępne jedynie od 16:00 do 18:00. Za to zawsze można skorzystać z jacuzzi, a na najmłodszych czeka wodny plac zabaw. W czasie wakacji dostępne są również znajdujące się na zewnątrz basen oraz jacuzzi.
5. Sztolnie Kowary
Sztolnie Kowary należące do Kopalni Liczyrzepa to duża atrakcja regionu. W końcu nie codziennie można zwiedzić kopalnię uranu. Podziemna trasa liczy 1200 m długości, a jej przejście trwa około godziny. W tym czasie przewodnik przybliża zwiedzającym trwającą ponad 800 lat historię wydobywania minerałów, kruszców czy żelaza, a w końcu rudy urany pozyskiwanej tutaj przez Związek Radziecki. W czasie wycieczki nie zabraknie również pełnych tajemnic i magii legend. Wybierając się do sztolni latem, warto pamiętać o zabraniu cieplejszych ubrań – temperatura pod ziemią wynosi 8°C. Zwiedzanie kopalni jest w pełni bezpiecznie – nie trzeba obawiać się promieniowania, którego poziom jest całkowicie bezpieczny dla człowieka i stale jest kontrolowany. Wstęp dla dzieci do 6 roku życia to zaledwie 1 zł.
⇒ Zgłodnieliście ? Zobacz najlepsze restauracje w Karpaczu 🍽️
6. Multimedialne Muzeum Karkonoszy
Multimedialne Muzeum Karkonoszy to wyjątkowe miejsce pełnie innowacji, które zwiedzającym nie powala się nudzić. Zabiera ich w podróż przez miliony lat historii Karkonoszy – od momentu powstawania kontynentu po współczesność. Mali zwiedzający z pewnością będą zafascynowani prehistorycznymi zwierzętami czy wiadomością, że niegdyś zdecydowaną większość terenu Polski zajmowało morze. Cała wyprawa przy akompaniamencie muzyki filmowej rozpoczyna się w sali Machina Wszech Czasu i prowadzi przez kolejne ułożone chronologicznie sale: Prakarkonosze, Morze Kredowe, Epoki Lodowcowe, Chata Laboranta, Walonowie, Studio 5 i Sekrety Karkonoskiego Nieba. W muzeum znajduje się również Multimedialna Makieta Karkonoszy oddająca rzeczywistą rzeźbę gór. Pod koniec zwiedzania można dodatkowo utrwalić zdobytą właśnie wiedzę dzięki quizom dostępnym na multimedialnych tabletach.
⇒ Karkonosze – Co jakie jeszcze atrakcje można tutaj zobaczyć ?
7. Świat Kolejek
Wyświetl ten post na Instagramie
Świat Kolejek zaprasza odwiedzających do miniaturowego świata makiet kolejowych. Wśród nich można znaleźć bohaterów bajek i filmów, a także krainę Świętego Mikołaja czy dziki zachód. Oprócz wystawy zabierającej w nieco bajkowy świat na zwiedzających czekają także inne atrakcje. Można sprawdzić swoje siły na stanowisku sterowania pociągami i dźwigami czy w grach multimedialnych zróżnicowanych pod względem przewidywanego wieku odbiorców. Z kolei w sali wirtualnej rzeczywistości można, nie wychodząc z budynku, przejechać się kolejką górską. W Świecie Kolejek bez wątpienia będą się dobrze bawić zarówno dzieci, jak i dorośli. Najmłodsi do 3 roku życia mogą zwiedzić to miejsce bezpłatnie.
8. Park Bajek
Park Bajek to miejsce na relaks na świeżym powietrzu dla całych rodzin. Ze spędzonego tam czasu szczególnie zadowolone będą dzieci. Spacerując leśną ścieżką, można natknąć się na chatki, w których zaaranżowano sceny ze znanych baśni. Przed chatkami przygotowano ławki, by usiąść i odsłuchać skróconą wersję historii. W ten sposób dzieci poznają Pinokia, Jasia i Małgosię, Calineczkę czy Kota w butach. Dodatkowo na najmłodszych czekają: plac zabaw, letni tor pontonowy, trampolina czy stanowisko z procami, gdzie można spróbować sił w strzelaniu do celu. Na terenie parku znajdują się także toalety i kawiarnia. Bajkowy świat obejmuje około 2,5 ha, a czas w nim spędzony to zwykle około 2,5 godzin.
9. Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego
Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego to miejsce w Karpaczu, które bez wątpienia pobudzi wyobraźnię dzieci i podsunie im nowe pomysły na zabawę klockami oraz przeniesie ich rodziców w czasy dzieciństwa. Wystawa w muzeum została podzielona na 9 sal tematyczny. Można w nich zobaczyć makiety z najpopularniejszych serii Lego jak Star Wars, Miners czy Atlantis, a także różnorakie autorskie budowle. Zwiedzający mogą wprawić w ruch różne elementy projektów, np. pociąg, dzięki czemu makiety ożyją. Zwiedzanie muzeum najczęściej trwa od 30 minut do godziny.
W tym samym budynku działa także Muzeum Gier Video – można kupić bilet wyłącznie do jednego z nich lub tańszy w pakiecie pozwalającym zwiedzić oba muzea.
10. Centrum Rekreacji i Sportu „Kolorowa”
Centrum Rekreacji i Sportu „Kolorowa” znajdujące się niemal w centrum Karpacza czeka na odwiedzających lubiących adrenalinę. Działają w nim dwa tory saneczkowe, które dostarczają wrażeń zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Z całorocznego toru saneczkowego o długości ponad 1000 m można korzystać i latem, i zimą. W saneczkach znajdują się dwa siedzenia oraz pasy bezpieczeństwa dla dorosłych i dzieci. Kierujący musi mieć co najmniej 135 cm wzrostu i 8 lat. Dzieci niższe mogą korzystać z toru z osobą wyższą, a młodsze w towarzystwie osoby dorosłej. Letni tor saneczkowy należy do najdłuższych w kraju, a na jego trasie znajduje się wiraż ponad 360°. W jego przypadku nie ma ograniczeń co do wzrostu, ale dziecko chcące skorzystać z toru samodzielnie musi mieć ukończone 8 lat. Młodsze dzieci mogą zjeżdżać z osobą dorosłą – minimalny wiek to 3 lata.