Zamek Księcia Henryka – Informacje i Ciekawostki

zamek księcia henryka
foto – Autorstwa Jojo – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29395462

Zamek Księcia Henryka – pozostałości XIX-wiecznego zamku, które znajdują się na Wzgórzu Grodna (504 m n.p.m.) stanowiącego najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich. Wzniesienie usytuowane jest pomiędzy miejscowościami Staniszów, Marczyce i Sosnówka, w pobliżu Zalewu Sosnówka.

 

1. W 1806 r. książę Heinrich von Reuss rozpoczął zagospodarowywanie terenu i utworzył punkt widokowy na Wzgórzu Grodna. W 1818 r. powstała wieża mająca ponad 15 m wysokości. Na jej szczyt prowadziło 77 stopni.

2. W 1841 r. kolejny właściciel, również książę Heinrich von Reuss, wybudował pawilon myśliwski z tzw. salą rycerską lub inaczej salą myśliwską oraz belwederem. Obiekt, zgodnie z jego życzeniem, został nazwany Heinrichsburg czyli Zamek Henryka.

3. Zamek powstał w ramach parku krajobrazowego, którego centrum stanowił pałac w Staniszowie. Staniszów jako wiano ślubne wniosła do rodu von Reuss Henrietta von Smettau. Zamek Księcia Henryka pozostawał w rękach rodziny von Reuss do końca 1945 r. Obecnie jest własnością prywatnego inwestora. Remontuje on obiekt od 2015 r.

4. Na szczyt wzniesienia prowadzi żółty szlak turystyczny, którym dojść można od strony Sosnówki bądź od strony Staniszowa. Alternatywną trasę stanowi niebieski szlak turystyczny, który wiedzie z Marczyc.

5. Ze szczytu wieży można podziwiać panoramę Karkonoszy oraz okoliczne miejscowości, takie jak Staniszów, Marczyce, Sosnówka i Podgórzyn. Ponadto widoczny jest Zalew Sosnówka.

6. Wejście na wieżę zamkową możliwe jest codziennie od maja do października w godz 10-17. Od października do kwietnia wieża udostępniana jest po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

7. Bilet normalny za wstęp na wieżę kosztuje 5 zł, natomiast bilet ulgowy 3 zł. Środki zebrane za bilety wstępu przeznaczane są w całości na prace remontowe na zamku.

8. Na miejscu, w zamkowej sali, można zobaczyć niewielką wystawę dotyczącą historii zamku i regionu. Przy zamku znajduje się sklepik z pamiątkami. Można w nim również przybić pieczątkę. Dostępne są ponadto stoły i ławy oraz miejsce na ognisko.

9. Na terenie obiektu odbywają się imprezy i wydarzenia, takie jak Turniej Teatralno-Kuglarski, Wakacyjna Akademia Wspinaczki, gry terenowe czy też warsztaty archeologiczne.

10. Historia osadnictwa na wzgórzu Grodna sięga czasów przed powstaniem zamku myśliwskiego von Reussów. W pobliżu obiektu znaleziono m. in. drewnianą rurę pochodzącą z I ćwierci XV w. oraz ceramikę datowaną na wiek XIII.

11. Opis wrażeń z pobytu na wzgórzu Grodna można przeczytać w pamiętniku „Dyliżansem przez Śląsk” Izabelli Czartoryskiej. Arystokratka odwiedziła wzgórze Grodna w 1816 r.

12. Pierwszy opis zamku został zamieszczony w „Warmbrunn i okolice jego w 38 obrazach w 12tu wycieczkach przez pielgrzymkę w Sudetach” Rozalii Saulson, przewodniku po Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej. Został on wydany w 1850 r. we Wrocławiu.

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić