Szczyt Skopiec – 12 interesujących ciekawostek

szczyt skopiec
foto – Autorstwa Timaska – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12112383

Skopiec to szczyt znajdujący się w Sudetach Zachodnich, a dokładnie w Górach Kaczawskich. Okolica ta przyciąga miłośników pieszych i mniej wymagających wycieczek po górach.

Co warto wiedzieć o szczycie oraz jakie miejsca odwiedzić będąc na wycieczce w tej części gór? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Skopiec to szczyt wznoszący się na 721 metrów nad poziomem morza i mający wybitność o wysokości 60 metrów.

2. Dziś wiadomo, że jest to trzeci pod względem wielkości szczyt Gór Kaczawskich, ale kiedyś przez długi czas uważano go za najwyższą górę. Według najnowszych pomiarów geodezyjnych wyprzedają go Folwarczna oraz Okole.

3. Sama góra zbudowana jest z łupków, wapienie krystalicznych i zieleńców, które stanowią przeobrażone skały. Jest więc pozostałością po dawnych wylewach wulkanów na dnia znajdującego się tutaj przed laty morza oraz po osadach morskich.

4. Szczyt Skopca jest atrakcyjnym celem górskich spacerów w okresie letnim, ponieważ jest niemal w całości porośnięty przez las. Jest to las mieszany, w którym zdecydowanie dominuje świerk. Z kolei wschodnie i zachodnie zbocza góry pokrywają malownicze łąki oraz pola uprawne.

5. Na samym wierzchołku Skopca znajduje się rumowisko skalne, a około czterdziestu metrów dalej umieszczono geodezyjny znak pomiarowy.

6. Skopiec to góra przecinana przez popularne wśród turystów szlaki turystyczne. Jednym z nich jest żółty szlak turystyczny, który prowadzi z Komarna do Wojcieszowa. Drugim szlakiem jest niebieski szlak turystyczny wiodący z Kaczorowa na Przełęcz Widok i jeszcze dalej.

7. Na szczyt Skopca prowadzi ścieżka, a najwyższy punkt znajduje się tuż obok niej i jest oznaczony tabliczką. W tym samym miejscu znajduje się skrzynka z pieczątką, której turyści mogą używać w swoich książeczkach PTTK, w których kolekcjonuje się pieczątki z najróżniejszych szczytów.

8. Warto podkreślić, że Skopiec zaliczany jest do Korony Gór Polski, ponieważ w momencie ustalania tej grupy była błędnie uznawana za najwyższy szczyt w Górach Kaczawskich.

9. Znajdujący się w pobliżu szczytu Wojcieszów to miasto, które warto odwiedzić ze względu na ciekawe zabytki. Poza zabytkowymi świątyniami znajdują się tutaj na przykład barokowy pałac Niemnitz, który od początku XIX wieku należał do rodziny o tym nazwisku, oraz parki krajobrazowe i ruiny średniowiecznego zamku zniszczonego podczas wojen husyckich.

10. W znajdującym się niedaleko Skopca Komarnie warto odwiedzić zespół pałacowy. Został on wybudowany na miejscu, w którym od XIII wieku stał zamek, i przebudowany gruntownie w XIX wieku. W miejscowości tej równie dużą atrakcją są kamienne krzyże, które dawniej stanowiły część muru otaczającego kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Na krzyżach wciąż widać dawne zdobienia w postaci mieczy.

11. Wycieczka na Skopiec jest zdecydowanie jedną z najkrótszych wycieczek na szczyt należący do Korony Gór Polski. Marsz trwa około kilkunastu minut, dlatego wiele osób decyduje się na kontynuowanie, to znaczy wejście na znajdujący się dalej Baraniec czy Folwarczną.

12. Jakieś sto metrów na prawo od samego Skopca znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać imponującą panoramę.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić