Złotoryja 🗺️ Atrakcje 2024 * Co Warto Zobaczyć * Gdzie Zjeść

fotografia by Thor / Wikipedia

Złotoryja jest miastem liczącym niecałe 20 tysięcy mieszkańców. Zlokalizowana jest w województwie dolnośląskim i jednocześnie pełni funkcję siedziby powiatu. Sama nazwa miejscowości budzi zabawne skojarzenia, co może się przekładać na duże grupy turystów odwiedzających to miejsce. Innym walorem jest atrakcyjne położenie, które przyciąga niejednego wielbiciela pięknych widoków.

Złotoryja – Atrakcje i ciekawe miejsca 2022

1. Starówka z zabytkowymi kamieniczkami

Reprezentatywna część miasta, w której można zobaczyć ciekawe zabudowania.

2. Baszta Kowalska

Część dawnych murów obronnych, która przetrwała do naszych czasów. Wzniesiono ją w XIV wieku, w późniejszych latach urządzono w niej też więzienie. Aktualnie pełni rolę wieży widokowej.

3. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Świątynia jest jedną z najstarszych na Dolnym Śląsku, prawdopodobnie również w całej Polsce. Zbudowano ją na początku XIII wieku. Z wieży kościoła odgrywany jest hejnał Złotoryi, z kolei we wnętrzu zaprezentowana jest wystawa o przeszłości świątyni oraz życiu założyciela złotoryjskiego gimnazjum.

4. Kopalnia Złota „Aurelia”

Nieczynna kopalnia położona jest u podnóża Góry św. Mikołaja. Założono ją w 1660 roku, aby znaleźć rudy miedzi. Od 1973 roku udostępniana jest do zwiedzania.

5. Muzeum Złota

Muzeum zostało otwarte w 1978 roku. Urządzono je w XVIII-wiecznym budynku. Wśród zbiorów można oglądać złocone eksponaty oraz wydobyte kruszce.

6. Rezerwat przyrody Wilcza Góra

Przestrzeń, gdzie można odpocząć i się zrelaksować. Ponadto występują tutaj ciekawe gatunki fauny i flory.

7. Dni Złotoryi

Impreza, na której występują znani w Polsce artyści. Urządzane są też konkursy i przygotowywane są różne potrawy oraz rękodzieła.

8. Szlak Złotoryjskich Pomników Przyrody

Całkowita długość trasy to 6 km. Udając się na ten spacer, można zobaczyć wspomniane pomniki przyrody, a także interesujące zabytki.

9. Kapliczka słupowa

Datowana jest na XV wiek. Przedstawiono na niej scenę ukrzyżowania, Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Katarzynę z kołem, św. Barbarę z wieżą, św. Dorotę z koszem, św. Antoniego ze świnką, pokutnika z rózgami, klęczącego mężczyznę, biskupa i anioły.

10. Zamek Grodziec

Usytuowany jest w pobliżu wsi Grodziec w powiecie złotoryjskim. Jego budowa rozpoczęła się w 1159 roku. Na terenie konstrukcji przygotowywane są takie wydarzenia jak Legnicko-Brzeski Turniej Rycerski o Srebrny Pierścień Kasztelana, Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego czy Międzynarodowe Biesiady Zespołów Kresowych.

11. Sudecka Zagroda Edukacyjna

Placówka znajduje się w Dobkowie. Skupia się na przedstawianiu nauki o Ziemi i jej właściwościach. Większość atrakcji jest przystosowana do dzieci.

12. Skansen Górniczo-Hutniczy

Ośrodek zlokalizowany jest we wsi Leszczyna. W skansenie przedstawiono sposób życia średniowiecznych górników. Ukazano też ówczesne metody wydobycia rud miedzi. To wszystko sprawia, że placówka idealnie nadaje się dla rodzin oraz grup wycieczkowych.

13. Muzeum Armii Radzieckiej

W obiekcie zebrane są pamiątki po Armii Radzieckiej. Wśród eksponatów są mundury i oznakowania. Przybliżono też szczegóły organizacji tego wojska.

Złotoryja – Gdzie warto zjeść ?

Przyjeżdżając do tego miasta na dłużej, warto się rozejrzeć za miejscami, które uprzyjemnią czas wakacji. Przedstawiamy Wam 5 restauracji najlepiej ocenianych przez klientów.

Bistro Pod Ratuszem
Ul. Fryderyka Chopina 7, 59-500 Złotoryja
Tel. 76 878 64 73

Pierogarnia Anielskie Smaki
Plac Zacisze 3, 59-500 Złotoryja
Tel. 509 383 318

Restauracja ZODIAK
Ul. Kolejowa 10, 59-500 Złotoryja
Tel. 76 878 30 37
Email: biuro@restauracjazodiak.pl

Pizzeria Nisza
Ul. Legnicka 25, 59-500 Złotoryja
Tel. 536 903 904
Email: biuro@pizzanisza.pl

Restauracja Pod Zielonym Grzybkiem
Rynek 59, 59-500 Złotoryja
Tel. 509 247 073

Złotoryja – Krótko historycznie

Miejscowość swoją historię rozpoczęła w XII wieku, to w tym czasie na teren Dolnego Śląska, przybywali górnicy, aby rozpocząć wykop złota. Od tego kruszcu wzięła się obecna nazwa miasta.
Prawa miejskie nadał Złotoryi książę Henryk Brodaty w pierwszej połowie XIII wieku. Ta lokacja przyczyniła się do szybszego rozwoju ośrodka, czyni go też najstarszym miastem w Polsce. Handlowano tutaj różnymi towarami, duży wpływ na rozwój miało też korzystne położenie. Przez Złotoryję przetaczali się szczególnie Polacy, Czesi i Niemcy.
W XV wieku Złotoryja była oblegana przez husytów. Z tego względu postanowiono wybudować mury obronne. W kolejnym stuleciu miasto było wypełnione ideami reformatorskimi. Spowodowało to przemiany światopoglądowe. Popularne wówczas było gimnazjum Valentina Trozendorfa słynące z wysokiego poziomu nauki.
W ciągu następnych lat, Złotoryja była nawiedzana przez klęski żywiołowe. Dodatkowo ucierpiała na wojnie trzydziestoletniej. W konsekwencji rozwój miasta został zahamowany na długi okres.
Z upadkiem księstwa legnickiego, miasto dostało się pod panowanie Habsburgów. Jednak potem zostało zajęte przez Prusy. Złotoryja była częścią zjednoczonych Niemiec aż do 1945 roku. Wtedy włączono ją w granicę Polski.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić