10 Ciekawostek o Moście Tumskim we Wrocławiu

most tumski wrocław
foto – Pixabay

Wrocław to miasto mostów, dziś według oficjalnych danych miasto ma 118 mostów. Pośród tak imponującej statystyki, jest jeden most, który zasługuje na szczególną uwagę. Tą szczególną przeprawą ponad wodami Odry jest Most Tumski.

Zobacz więcej atrakcji we Wrocławiu

1. Zapisy historyczne świadczą, że do czasów przed II wojną światową, miasto Wrocław posiadało w swoich granicach 303 mosty i kładki różnej wielkości i rożnego przeznaczenia. Jednym z nich był Most Tumski, łączący Ostrów Tumski z Wyspą Piaskową.

2. Ostrów Tumski w dawnych czasach był wyspą, wskazuje na to choćby nazwa: ostrów. Słowo „ostrów” w języku staropolskim znaczyło: wyspa. Tak też było przez długie lata. W przypadku Wrocławia Ostów Tumski był wyspą i zarazem najstarszą częścią miasta. Informacje pochodzące z wykopalisk archeologicznych świadczą, że na wyspie tej już w X wieku istniał gród obronny, który w wiekach następnych zmienił się w murowaną siedzibę ówczesnych rządzących. Już w tym czasie istniał most łączący wyspę z resztą miasta. Pierwsze mosty miały konstrukcję drewnianą.

3. Według przekazów historycznych w roku 1423 na moście łączącym wyspę doszło do tragicznego zdarzenia, którym było zawalenie się konstrukcji pod ciężarem maszerującej po nim procesji w niedzielę palmową.

4. W roku 1889 powstał do dziś istniejący stalowy most nazywany Mostem Tumskim. Most pomimo uszkodzeń spowodowanych podczas działań wojennych II wojny światowej, po remoncie przeprowadzonym w 1945 roku łączy dwa brzegi praktycznie niezmieniony od czasów swojego powstania.

5. W 1992 roku przeprowadzono gruntowny remont Mostu zmieniając jedynie stare pokłady z zastosowaniem blach z żebrami poprzecznymi opierającymi się na podłużnicach.

6. Długość mostu wynosi 52,10 m, tworzą go dwa przęsła odpowiednio mające 25,19 i 25,93 m długości. Szerokość pomostu wynosi 6,84 m, a wysokość portalu 6,90 m.

7. Elementy konstrukcyjne mostu przetransportowane zostały na miejsce montażu drogą wodną. Konstrukcję wykonano w Hucie Piła zlokalizowanej w okolicach Gliwic.

8. W Polsce doliczono się istnienia około 20 mostów nazywanych mostami zakochanych, ale najsłynniejszym jest Most Tumski we Wrocławiu. Około 2009 roku jakoś tak ni stąd ni zowąd, pary zakochanych zaczęły na moście wieszać kłódki ze swoimi imionami. Zwyczaj ten po raz pierwszy zainicjowany został we Florencji na znajdującym się tam moście Ponte Vecchio.

9. Ciężar kłódek zawieszanych przez zakochanych przekracza często 2 tony i zmusza administratorów obiektu do ich usuwania. Kłódki usuwano już kilkukrotnie, ponieważ ich ciężar dodatkowo obciążał most.

10. Do ciekawostek związanych z mostem zaliczyć można zabytkowe ręcznie uruchamiane lampy gazowe, które są sprawne również dzisiaj.

5/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić