Międzygórze Atrakcje 2024 🗺️ Co można tutaj robić ?

fotografia – Pixabay

Międzygórze, często nazywane Perłą Sudetów, może się pochwalić korzystną lokalizacją i ciekawymi zabytkami. Tu, u stóp Śnieżnika Kłodzkiego, nuda nikomu nie zagrozi. Wczasy w tej miejscowości to idealna propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz dla tych, którzy chcą spędzić czas na relaksie w przytulnym letnisku. Co warto zrobić w Międzygórzu?

1. Pokonać Szlak Marianny Orańskiej

Marianna Orańska to wyjątkowa postać w dziejach Dolnego Śląska. Żona księcia Albrechta Hohenzollerna to z jednej strony bohaterka skandalu obyczajowego, z drugiej – wielka dobrodziejka wielu sudeckich miejscowości, które mogły się rozwijać dzięki jej wsparciu. Międzygórze jest jedną z wielu osad, przez które prowadzi Szlak Marianny Orańskiej. Ta transgraniczna trasa turystyczna wiedzie m.in. przez Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok i Stronie Śląskie – miejscowości wspierane przez słynną królową. W Międzygórzu również nie brak obiektów związanych z królewną Marianną. Są to m.in.:

– dawny młyn, obecnie znany jako restauracja Złoty Róg;

– Mariańskie Skały, będące cenionym punktem widokowym;

– Don nad Wodospadem;

– dawny kościół ewangelicki;

– Zajazd pod Dobrą Datą, obecnie służący jako Dom Wczasowy „Leśnik”.

2. Odwiedzić Ogród Bajek

Ogród Bajek powstał na stokach góry Lesieniec w latach 20. XX wieku i wciąż jest jedną z najważniejszych atrakcji u stóp Śnieżnika. Inicjatorem powstania tego miejsca był leśnik  Izydor Kristien, pragnący podkreślić baśniowy charakter Sudetów oraz nawiązać do postaci Ducha Gór. Z czasem na terenie ogrodu pojawiły się nowe figurki, przedstawiające bohaterów znanych filmów rysunkowych. Dzięki temu mali turyści wciąż chętnie odwiedzają to miejsce i spędzają tu czas na dobrej zabawie.

3. Odkryć piękno drewnianej architektury

O wyjątkowości Międzygórza decyduje nie tylko piękna okolica, ale i zabudowa. Już w czasach Marianny Orańskiej powstały tu pierwsze wille i pensjonaty, dziś będące cennymi zabytkami drewnianej architektury. Dzięki nim można się tu nacieszyć atmosferą typową dla szwajcarskich kurortów, bez konieczności wyruszania w daleką podróż.

4. Zjeść obiad w Alpejskim Dworze

Alpejski Dwór to hotel i popularna restauracja, do której turyści zaglądają bardzo chętnie. Drewniana budowla w tyrolskim stylu urzeka architekturą, a z jej okien roztacza się niezapomniany widok. Co można zjeść w tym miejscu? Wielką sławę zyskał serwowany w Alpejskim Dworze gulasz z wołowiny sudeckiej, cenione są też kłodzkie pstrągi. Dla tych, którzy szukają dobrego miejsca na kawę i ciastko, idealną propozycją będzie serwowana tu szarlotka lub pieczone jabłko z marcepanem.

5. Odpocząć przy Wodospadzie Wilczki

Rzeka Wilczki tworzy w rejonie Międzygórza piękny wąwóz oraz wodospad, który liczy sobie aż 22 metry wysokości. Już dawno dostrzeżono wyjątkowość tego miejsca, dzięki czemu jeden z najpiękniejszych wodospadów w Sudetach już w 1958 roku stał się rezerwatem przyrody.

6. Wybrać się na Śnieżnik (1425 m n.p.m.)

Śnieżnik Kłodzki znany jest m.in. z podszczytowej hali, na której od XIX wieku czeka na piechurów klimatyczne schronisko, oraz nowoczesnej wieży widokowej, oddanej do użytku jesienią 2022 roku. Powstała ona w miejscu poprzedniej wieży, wzniesionej pod koniec XIX stulecia i uroczyście oddanej do użytku przez księcia Albrechta Hochenzollerna (syna Marianny Orańskiej). Ze względu na stan techniczny i względy bezpieczeństwa, wieża ta została rozebrana w latach 70. XX wieku.

7. Odwiedzić Sanktuarium Maria Śnieżna

Na stokach Góry Iglicznej czeka Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej, chętnie odwiedzane i przez pielgrzymów, i turystów szukających malowniczych miejsc w Masywie Śnieżnika. Na wiernych czeka tu drewniana figurka Matki Bożej Śnieżnej, na piechurów – piękne widoki na okolicę oraz wspaniała atmosfera.

8. Poszaleć na nartach w Czarnej Górze

Międzygórze to idealne miejsce dla aktywnych osób, które latem mogą wędrować po licznych szlakach, zimą korzystać z pobliskich ośrodków narciarskich. Jednym z tych najsłynniejszych jest Stacja Narciarska „Czarna Góra”, którą przyciąga pobliska miejscowość Sienna. Czarna Góra to trasy zjazdowe o zróżnicowanym stopniu trudności, wyciągi narciarskie oraz szkółka, w której początkujący amatorzy sportów zimowych mogą w bezpieczny sposób poznawać tajniki tego sportu. To również elastyczne cenniki, dzięki czemu na stoku można spędzić cały dzień.

9. Wybrać się na spacer w chmurach

Kto chce urozmaicić sobie pobyt w Międzygórzu zagraniczną wycieczką, ten może wybrać się do czeskiej miejscowości Dolni Morava. Czeka tu licząca sobie 55 m wysokości wieża widokowa, zachwycająca swymi rozmiarami. Kto odwiedzi to miejsce, ten będzie mógł się wybrać na niezwykły spacer w chmurach.

10. Zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią

W Masywie Śnieżnika nie brak atrakcji przyrodniczych, wśród których miejsce szczególne zajmuje Jaskinia Niedźwiedzia. Można się do niej dostać od strony Kletna – letniska, które leży w odległości około 20 km od Międzygórza. Jaskinia ta zachwyca bogatą szatą naciekową oraz licznymi szkieletami zwierząt, które odkryto podczas penetrowania podziemnych korytarzy.

11. Odwiedzić kopalnię uranu

Drugą atrakcją w rejonie Kletna jest kopalnia uranu – atrakcja dość tajemnicza i budząca mieszane uczucia. Spacer po miejscu, w którym tuż po zakończeniu II wojny światowej wydobywano w tajemnicy uran, jest jednak całkowicie bezpieczny. Kto odwiedzi tę kopalnię, ten pozna właściwości uranu oraz odkryje tajemnice zakładu pracy, o którym jeszcze kilka dekad temu prawdę znali nieliczni.

12. Willa Pepita i Titina

Międzygórze jest jednym z popularniejszych letnisk w Sudetach, a zabudowa tej miejscowości urzeka historycznym stylem. Kto chce poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca, ten może zatrzymać się w jednym z ciekawszych obiektów noclegowych u stów Śnieżnika. To Wille Pepita i Titina — wiekowe budynki, które przemieniły się w eleganckie hotele. Na gości czekają tu przytulne pokoje i apartamenty, kusi też oferta mini spa. Goście willo mogą skorzystać m.in. sauny fińskiej, relaksującej kąpieli w jacuzzi oraz pobytu w tradycyjnej tureckiej łaźni parowej. Dodatkowo na gości czeka profesjonalny gabinet odnowy biologicznej, w którym można skorzystać z masażu lub innego zabiegu. Wszystko to w pięknym otoczeniu, w którym każdy szybko zapomni o codziennych problemach.

Międzygórze to popularne letnisko, które przyciąga korzystnym klimatem i dobrym zagospodarowaniem. Dzięki malowniczej okolicy i licznym atrakcjom miejscowość ta stała się chętnie wybieranym miejscem wypoczynku i dla tych aktywnych turystów, i dla tych, którzy wolą skupić się na zabytkach i atrakcjach czekających w dolinach.

 

4.1/5 - (36 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić