Jelenia Góra – Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2022 🗺️

fotografia – Pixabay

Zbliżając się do miasta Jelenia Góra od strony Wrocławia, jadąc drogą nr 3 ukazuje się nagle widok płaskiej doliny, a na niej duże miasto. Ten widok zawsze wywołuje ciekawe emocje.

Miasta położone w kotlinach zawsze wywołują niesamowite wrażenie kiedy się do nich zbliża. Zazwyczaj do pokonania są jakieś większe czy mniejsze góry. I kiedy już jest do pokonania ostatni etap, przed oczami rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Płaskowyż otoczony ze wszystkich stron górami.

Jelenia Góra to sporej wielkości miasto uznawane przez wielu za stolicę Karkonoszy. Jest w tym jakiś sens, bowiem Karkonosze od strony Jeleniej Góry prezentują się bardzo imponująco. Nie są to jedyne góry otaczające Kotlinę. Od wschodu są to urocze Rudawy Janowickie, od zachodu tajemnicze Góry Izerskie, od północy niedoceniane Góry Kaczawskie no i od południa perełka czyli Karkonosze.

Jelenia Góra – krótko historycznie

Nie ma jasności co do tego czy pierwszym założycielem grodu w tym miejscu był Bolesław III Krzywousty. Najprawdopodobniej na terenach Kotliny byli przed Krzywoustym inni gospodarze tych ziem. Za tego, który dał podwaliny pod przyszłe miasto uznaje się innego Piasta Bolesława II Rogatkę i to dopiero w XIII wieku.
Bez względu na to kto był inicjatorem powstania Jeleniej Góry, jedno jest pewne, jej rozwój datuje się na schyłek XIII i początek XIV wieku. Wtedy na tym terenie powstał młyn, karczma, piwiarnia. Niezależnie od komercyjnych budowli w okolicach wydobywano rudę żelaza, a także zbudowano hutę szkła.
W 1392 roku Jelenia Góra dostała się w ręce czeskie. Być może był to dobry traf dla miasta, bo za czeskim władania miastem jego rozwój znacznie przyspieszył. Jelenia Góra w początkach XVI wieku stała się znanym i cenionym producentem płótna lnianego zwanego woalami.

Smutny dla miasta czas to wojna trzydziestoletnia. W wyniku działań wojennych tego okresu, miasto bardzo ucierpiało i w znacznej części zostało zniszczone. Lata ponownego rozwoju i świetności miasta nastały dopiero po zakończeniu wojny.

Kolejnym smutnym etapem życia miasta była połowa XVIII wieku kiedy to dostało się ono w ręce pruskie. W 1742 cały Śląsk został wcielony w granice państwa pruskiego.

XIX wieku to ponowny powrót prosperity miasta. Do Jeleniej Góry i pobliskich Cieplic zaczęli masowo przybywać turyści i kuracjusze. Te fakty zmusiły mieszkańców i władających miastem do przestawienia się na obsługę przybywających gości. W mieście i w jego okolicy zaczęły na potęgę powstawać hotele, pensjonaty i cała infrastruktura związana z obsługą ruchu turystycznego.

Kolejne wojny światowe I i II obeszły się z miastem bardzo łagodnie. W 1945 roku miasto zostało bezkrwawo zajęte przez Rosjan dopiero 8 maja po kapitulacji Niemiec.
Na mocy traktatów kończących II wojnę Jelenia Góra znalazła się w granicach nowej Polski.

Zabytki i ciekawe miejsca Jeleniej Góry

Mury obronne – niewiele ich pozostało po rozbiórce zapoczątkowanej w roku 1862. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie nieliczne fragmenty dawnych miejskich fortyfikacji w tym Baszta Zamkowa, Baszta Grodzka oraz Baszta Wojanowska.

Ratusz miejski – budowla stylu klasycystycznym wniesiona w latach 1747-1749

Bazylika mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego – pochodząca z 1552 roku jest najstarszym kościołem w mieście i zarazem jednym z najstarszych zabytków. Bazylika ma bardzo wysoką sięgającą 51 metrów wysokości wieżę.

Kościół pw. NMP zbudowany w latach 1737-1738 obecnie znajduje się tu cerkiew prawosławna pe. św. Piotra i Pawła

W mieście znajduje się wiele domów i kamienic pochodzących z XVIII-XIX wieku stanowiących ciekawą zabudowę miasta.

W Jeleniej Górze działa teatr im. C.K. Norwida, Teatr Maska działający od 1995 roku. Zwolennicy militariów znajdą ciekawe eksponaty w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego. Do dyspozycji gości miasto oddało także Muzeum Karkonoskie powstałe w 1914 roku i wiele innych ciekawych miejsc.

Biorąc pod uwagę znajdujące się naokoło miasta góry, może ono spełniać doskonałą bazę wypadową na urozmaicone wysokością i skalą trudności szlaki turystyki pieszej i rowerowej.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić