Drawski Park Krajobrazowy znajduje się w województwie zachodniopomorskim i obejmuje najpiękniejszy oraz najcenniejszy fragment Pojezierza Drawskiego. Ze względu na malownicze i atrakcyjne położenie Park ten przyciąga wiele turystów z całej Polski.
Co warto o nim wiedzieć i jakie atrakcje warto zobaczyć w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Drawski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979 roku i obejmuje obszar przekraczający 36 tysięcy hektarów. Na jego terenie znajdują się bardzo cenne obiekty krajobrazowe takie, jak głazy narzutowe, wały morenowe, a także rzadka roślinność fauna.
2. Jeziora znajdujące się w Parku stanowią raj dla miłośników wędkarstwa – liczne zatoczki pozwalają na spokojne wędkowanie całymi dniami. W tutejszych wodach występują między innymi sandacze, okonie, węgorze i sielawy.
3. Drawski Park Krajobrazowy jest domem dla wielu gatunków ptaków. Na jego terenie można spotkać między innymi czaple, żurawie, orły, bociany czarne czy też kormorany.
4. Na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się aż siedem rezerwatów przyrody i około trzystu pomników przyrody, a tutejsza flora obfituje w wiele rzadkich i znajdujących się pod ochroną roślin. Jest to teren, w którym zakochają się osoby ceniące aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu i kontakt z dziką przyrodą.
5. „Brunatna Gleba” to rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tutaj dobrze wykształcona leśna gleba brunatna, a także szereg rzadko spotykanych roślin. Rezerwat przecina czerwony turystyczny Szlak Solny z Połczyna-Zdroju do Czaplinka.
6. „Dolina Pięciu Jezior” to jeden z piękniejszych rezerwatów na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdują się tutaj jeziora Krzywe, Okrągłe, Długie, Głębokie i Małe. Okolice porastają lasy bukowe, a rezerwat przecina Szlak Szwajcarii Połczyńskiej oraz Szlak Solny. W związku z wyjątkowo pięknymi widokami rezerwat ten potocznie nazywany jest Szwajacarią Połczyńską.
7. „Jezioro Czarnówek” to rezerwat wodny znajdujący się na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Celem jego ustanowienia w 1974 roku była ochrona jeziora lobeliowego o tej samej nazwie, a także całego ekosystemu z nim związanego. Wiedzie tędy Szlak Wzniesień Moreny Czołowej ze Złocieńca do Cieszyna.
8. „Jezioro Prosino” to faunistyczny rezerwat przyrody, który istnieje po to, aby chronić populacje ptaków wodnych i wodno-błotnych, które tutaj występują. Ponadto występują tutaj rzadkie okazy roślin, a spacery wokół jeziora zapewniają turystom piękne widoki.
9. „Przełom rzeki Dębnicy” to rezerwat przyrody, który znajduje się w Drawskim Parku Krajobrazowym. Znajduje się tutaj atrakcyjna ścieżka przyrodnicza o tej samej nazwie, która ma dziesięć kilometrów długości. Rezerwat przecina również niebieski Szlak Szwajcarii Połczyńskiej.
10. „Torfowisko nad Jeziorem Morzysław Mały” to torfowiskowy rezerwat przyrody, który został ustanowiony w 1965 roku. Znajdują się tutaj imponujące torfowiska i trzęsawiska, siedliska ptaków, a także miejsca, w których rosną rzadko spotykane w Polsce rośliny.
11. Czaplinek to niewielkie miasto, którego historia sięga wczesnego średniowiecza, choć wiadomo, że pierwsze osady powstawały na tych terenach już ponad dwa tysiące lat temu. Do dnia dzisiejszego można tutaj podziwiać stary układ urbanistyczny, a także liczne zabytki w postaci budynków reprezentujących różne style architektoniczne. Warto zobaczyć ratusz z pierwszej połowy XIX wieku oraz drewnianą dzwonnicę i dzwon z wieku XVIII.
12. Połczyn-Zdrój to miasto mające charakter uzdrowiska, w którym już w XVII wieku odkryto lecznicze właściwości tutejszej wody. Poza licznymi ośrodkami i pijalniami znajdują się tutaj liczne zabytki, które warto zobaczyć. Należą do nich na przykład kamienice na starówce wybudowane w XIV wieku, barokowy pałac czy zespół browarów z pierwszej połowy XIX wieku.