Czaplinek Turystycznie 🗺️ Atrakcje 2024

pomin jana pawła II w Czaplinku
foto – Pixabay

Czaplinek to miasto w województwie zachodniopomorskim, położone niedaleko miejscowości Drawsko Pomorskie i Szczecinek. Ze względu na położenie między jeziorami Drawsko i Czaplino cieszy się sporą popularnością wśród turystów.

Ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą sprzed dwóch i pół tysiąca lat. W drugiej połowie XIII wieku przybyli tutaj templariusze, a pięćset lat później miasto przeżywało najintensywniejszy rozwój. Warto również podkreślić, że do zakończenia drugiej wojny światowej miejscowość ta znajdowała się na terenie Prus, a potem Niemiec.

Co warto wiedzieć o Czaplinku oraz jakie atrakcje czekają na turystów w pobliżu? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Miasto to kojarzone jest ze słynną bitwą o Czaplinek, do której doszło 3 marca 1945 roku. Bitwę stoczyła Armia Wojska Polskiego z niemieckimi oddziałami, które broniły miasta. Po dwóch godzinach bitwa zakończyła się zdobyciem Czaplinka, a dwudziestu dwóch zabitych po stronie polskiej uhonorowano pomnikiem na tutejszym cmentarzu.

2. Czaplino to jezioro znajdujące się na Pojezierzu Szczecińskim i w granicach miasta Czaplinek. Jego powierzchnia wynosi ponad 100 hektarów, a  maksymalna głębokość to ponad dwadzieścia metrów. Jezioro jest objęte obszarem specjalnej ochrony ptaków “Ostoja Drawska”, a na jego wodach obowiązuje zakaz używania jednostek z niektórymi silnikami spalinowymi.

3. Poland Rock Festival, odbędzie się od 4 do 6 sierpnia na dawnym lotnisku wojskowym w Broczynie na południe od miasta. Pol’and’rock Festival ma w tym roku 28. odsłonę. To największy, darmowy dla uczestników, festiwal muzyczny w Europie. Był i jest swego rodzaju podziękowaniem dla wolontariuszy WOŚP. Przez lata odbywał się, jako Przystanek Woodstock

4. Drawsko to malowniczo położone jezioro, które jest połączone z jeziorem Czaplino. Cechuje się zróżnicowaną budową, a na jeziorze znajduje się aż dwanaście wysp takich, jak Lelum, Polelum, Bagienna, Czapla czy Kacza. Jezioro ma powierzchnię przekraczającą 1700 hektarów i przyciąga miłośników wędkarstwa oraz sportów wodnych. Rozbudowana infrastruktura sprawia, że można tutaj wypożyczyć rowerki wodne czy kajaki.

5. Drawski Park Krajobrazowy obejmuje najpiękniejszy i najcenniejszy fragment Pojezierza Drawskiego, a znajduje się na terenie sześciu gmin. Park został utworzony w 1979 roku celem ochrony niezwykłych walorów krajobrazowych tego terenu. Znajdują się tutaj wały morenowe, głazy narzutowe, a także ponad czterdzieści gatunków roślin.

6. Na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się aż siedem rezerwatów przyrody, do których należą między innymi “Brunatna Gleba”, “Dolina Pięciu Jezior”, “Przełom rzeki Dębnicy” czy “Torfowisko nad Jeziorem Morzysław Mały”. Park ten jest również domem dla ponad stu czterdziestu gatunków ptaków takich, jak kormorany, bociany czarne czy żurawie.

7. “Dolina Pięciu Jezior” to malowniczy rezerwat przyrody nazywany również Szwajcarią Połczyńską. Pokryte lasami wzgórza morenowe osiągają tutaj nawet 200 metrów wysokości, a na terenie rezerwatu znajdują się jeziora Krzywe, Okrągłe, Długie, Głębokie oraz Małe. To doskonałe miejsce dla osób ceniących urozmaiconą przyrodę i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Rezerwat przecinają niebieski szlak Szwajcarii Połczyńskiej oraz czerwony Szlak Solny.

8. Kościół św. Trójcy w Czaplinku pochodzi z XIII wieku, jednak swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza remontowi z pierwszej połowy XVIII wieku. W środku znajduje się klasycystyczna ambona z pierwszej połowy XIX wieku oraz barokowy ołtarz baldachimowy z XVIII wieku, który stanowi unikat na skalę całego kraju. Z pewnością jest to miejsce, które powinni odwiedzić wielbiciele sztuki sakralnej i architektury.

9. Czaplinek to miejscowość, w której dzięki długiej i bogatej historii, wciąż można podziwiać zabytkową zabudowę z różnych epok. Wyróżnia się tutaj ratusz wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku, piękny budynek Poczty Polskiej, a także układ urbanistyczny nawiązujący do tradycji sprzed setek lat.

10. W Czaplinku znajduje się przystań żeglarska, dlatego też miejscowość przyciąga miłośników żeglowania. Zachęcająco działają przede wszystkim malownicze widoki, które podczas pływania można podziwiać z zupełnie innej perspektywy. Dużym plusem jest również nietypowa budowa jeziora Drawsko, skutkująca tym, że żeglowanie jest tutaj wyjątkowo ciekawe.

jezioro drawsko

11. Park linowy Linolandia w Czaplinku to atrakcja, która świetnie sprawdza się w przypadku rodzin z dziećmi. Znajdują się tutaj trasy o różnym stopniu trudności, dlatego dzieci w różnym wieku, a nawet dorośli, mogą tutaj sprawdzić swoją zwinność i przy okazji świetnie się bawić. Pokonywanie tras zawsze odbywa się pod okiem doświadczonych instruktorów, dlatego cała zabawa, mimo adrenaliny, jest całkowicie bezpieczna.

12. Grodzisko Sławogród w Czaplinku jest wierną rekonstrukcją grodu warownego z epoki średniowiecza. Wycieczka w to miejsce jest więc jak podróż w czasie, podczas której można przekonać się, jak wygladały realia tutejszych mieszkańców kilkaset lat temu. Wielkie wrażenie robią brama ze strażnicą oraz palisada, a także rekonstrukcje chat, pracowni i średniowiecznych świątyń.

13. Zamek Drahim w Starym Drawsku został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Został wzniesiony z inicjatywy zakonu rycerskiego św. Jana na miejscu, w którym w XII wieku stał słowiański gród. Obiekt jest wpisany do rejestru dziedzictwa narodowego, a obecnie jego właścicielem jest Prywatne Muzeum Motoryzacji i Techniki.

14. Najwięcej emocji spośród zapewnianych w okolicy atrakcji budzi spływ Drawą. Spływ kajakiem zajmuje nieco ponad trzy godziny wraz z przerwą na dzikiej plaży. Trasa nie należy do trudnych, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku rodzinnych wycieczek. Tutejszy punkty oferujące spływ zapewniają również transport, a koszt spływu to kilkadziesiąt złotych od osoby.

15. Jedną z najwyżej ocenianych restauracji w Czaplinku jest Restauracja Pomorska, w której można skosztować wielu regionalnych dań, jak i tradycyjnej kuchni polskiej. W karcie dań znajdują się zarówno złowione w okolicy ryby, jak i dania mięsne, polskie zupy czy warianty dla osób, które nie jedzą mięsa. Warto skosztować miodów drahimskich, z których słynie okolica.

4/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić