Atrakcje Płock 🗺️ 27 pomysłów na wolny czas w Płocku

foto – Pixabay

Płock – miasto w województwie mazowieckim, będące historyczną stolicą Mazowsza oraz stolicą Polski w latach 1079-1138. Położone jest nad Wisłą. Ma 88,04 km2 powierzchni i zamieszkuje je ponad 118 tys. ludzi.

 

1. Miejski Ogród Zoologiczny

W płockim zoo można zobaczyć 580 gatunków zwierząt, w tym osła somalijskiego, pandę małą, lamparta perskiego, zebrę Hartmanna, kondora wielkiego, żurawia mandżurskiego. Mieszka tu najstarsze zwierzę w europejskich ogrodach zoologicznych, 92-letnia aligatorzyca Marta, która zagrała w filmie „Hydrozagadka” z 1970 r.

2. Molo

Molo ma długość niemal 358 m i usytuowane jest na Wiśle. Cechą charakterystyczną obiektu jest to, że został on poprowadzony równolegle do brzegu. Na końcu budowli znajduje się kawiarnia Molo Cafe, gdzie można usiąść i podziwiać rzekę, jak również pobliskie Wzgórze Tumskie.

3. Bulwar nad Wisłą

Bulwar nad Wisłą stanowi popularne miejsce wypoczynku. Można skorzystać z alejek spacerowych, drogi rowerowej i skweru rekreacji. Ławeczki i leżaki zachęcają do odpoczynku i podziwiania nadwiślańskiego krajobrazu. W pobliżu znajduje się amfiteatr, miejsce imprez kulturalno-rozrywkowych.

4. Wzgórze Tumskie

Wzgórze Tumskie to 53-metrowe wzniesienie, które stanowi doskonały punkt widokowy. Wytyczone są tu liczne alejki spacerowe. Wieczorami podziwiać można barwne iluminacje okolicznych zabytków, w tym 690-metrowego mostu drogowo-kolejowego im. Legionów Piłsudskiego.

5. Stary Rynek

Jego układ przestrzenny, z niewielkimi zmianami, zachował się od początku XIV w. Otaczają go zabytkowe kamienice, z których większosć pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. W kamienicy narożnej pod adresem Grodzka 2 mieszkał główny architekt Płocka, a zarazem ojciec Kazika znanego z Kultu, Stanisław Staszewski. Warto również zwrócić uwagę na zabytkowy zegar słoneczny z 1793 r. oraz podświetlaną fontannę, której nadano imię Afrodyta.

6. Ratusz

Znajdujący się na Starym Rynku obiekt powstał w stylu klasycystycznym w latach 1824-1825. Na wieży ratuszowej znajdują się figurki Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. W południe figurki „ożywają”, a turyści mogą zobaczyć, jak ojciec pasuje na rycerza syna poprzez trzykrotnie uderzenie mieczem w ramię. Dwa razy dziennie odgrywany jest ponadto na żywo hymn Płocka.

7. Małachowianka

Małachowianka to dawna kolegiata pw. św. Michała Archanioła, w której mieści się najstarsza szkoła w Polsce, działająca od końca XII w. W podziemiach znajduje się ścieżka dydaktyczna, prezentująca odkryte tu zabytki. Można ponadto zobaczyć panoramę miasta z tarasu widokowego.

8. Muzeum Żydów Mazowieckich

Muzeum Żydów Mazowieckich stanowi oddział Muzeum Mazowieckiego. Mieści się w dawnej synagodze z XIX w. W ramach wystaw można zapoznać się z historią Żydów na Mazowszu, kulturą żydowską oraz zagadnieniami Holokaustu. Na terenie muzeum znajduje się szafa ołtarzowa aron ha-kodesz z I poł. XIX w.

9. Spichlerz

Budynek pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Mieści zbiory etnograficzne Muzeum Mazowieckiego. W ramach wystawy można zapoznać się ze sztuką Dalekiego Wschodu, m.in. japońską, koreańską, chińską, mongolską czy tybetańską. Znajduje się tu jedyna w Europie kolekcja taenghwa, wielkoformatowych obrazów świątynnych z Korei. W Muzeum mieści się również ekspozycja ludowej kultury Mazowsza.

10. Muzeum Diecezjalne

Muzeum mieści się w opactwie pobenedyktyńskim i w tzw. „Starym Muzeum”. Na wystawach prezentowane są rzeźby, tkaniny, malarstwo, zbiory złotnicze i archeologiczne, broń biała, numizmatyka oraz rękopisy. Wśród najcenniejszych eksponatów znajduje się kielich Konrada Mazowieckiego, herma św. Zygmunta i gotyckie monstrancje.

11. Kościół farny pw. św. Bartłomieja

Kościół powstał w 1356 r. z fundacji Kazimierza III Wielkiego i od tego czasu działa nieprzerwanie. Wewnątrz na uwagę zasługuje marmurowy ołtarz główny, który powstał w latach 1620-1630 według projektu Mateo Castello. Warto również zobaczyć obrazy takie jak Pieta z XVII w. i Matka Boska Różańcowa z XVIII w., a także krucyfiks z XVII w. i XVI-wieczne epitafia Pawła i Apolonii Alantsee.

12. Ciuchcia Tumska

Ciuchcia kursuje w sezonie letnim. Pojazdem stylizowanym na lokomotywę ciągnącą wagoniki można zwiedzić najciekawsze miejsca w Płocku. Na trasie znajduje się m.in. ogród zoologiczny, przystań czy Stary Rynek. Podczas przejazdu można posłuchać ciekawostek o historii Płocka i jego atrakcjach turystycznych.

13. Browar Tumski

Browar Tumski mieści się na Stary Rynku. Jest to browar rzemieślniczy, oferujący piwo jasne pszeniczne, stout, pszeniczne miodowe, korzenne miodowe, AIPA oraz piwa sezonowe. W piwnicach liczących kilkaset lat można zobaczyć fermentowanie i leżakowanie, a w barze spróbować piwa, a także skorzystać z oferty dań, przekąsek i deserów.

14. Oberża Pod Strzechą

Oberża Pod Strzechą oferuje zarówno dania kuchni tradycyjnie polskiej, jak również zagraniczne przysmaki. W ofercie znaleźć można m.in. kaczkę przekupki, czarną polewkę, placek Boruty czy krewetki Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka. Warto również spróbować wódki smakowej Oberżówka, produkowanej specjalnie dla lokalu.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Płocku


15. Zalew Sobótka

Zalew Sobótka stanowi dawne starorzecze Wisły. Jest popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Wokół akwenu usytuowane są ścieżki rowerowe i spacerowe. Nad zalewem znajduje się piaszczysta plaża. Można tu również skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego.

16. Muzeum Mazowieckie 

W kamienicy przy ul. Tumskiej 8 oglądać można wnętrza mieszczańskie w stylu secesyjnym, prace Bolesława Biegasa, zbiory inspirowane sztuką ludową różnych regionów Polski czy dotyczące historii Płocka. W kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 znajduje się największa wystawa stała w Polsce prezentująca art déco, a także ekspozycja przedstawiająca słynnych płocczan i osoby związane z Płockiem.

17. Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP

Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP – znajduje się na Wzgórzu Tumskim. Została konsekrowana w 1144 r. Wewnątrz na uwagę zasługują renesansowe i barokowe ołtarze, z najstarszym Ołtarzem Ukrzyżowania z 1600 r., Krypta Królewska, gdzie pochowani są Władysław Herman i Bolesław Krzywousty oraz krypta pod kaplicą, gdzie miejsce spoczynku znalazło 15 książąt mazowieckich. Warto spojrzeć również na kopię Drzwi Płockich, które powstały w połowie XII w.

18. Teatr Dramatyczny

Powstał w 1812 r. jako jeden z pierwszych teatrów w Polsce. Wystawia sztuki polskich i zagranicznych autorów. Na jego deskach pojawiają się aktorzy znani z produkcji telewizyjnych i filmowych. Spektakle wystawiane przez Teatr Dramatyczny cieszą się dużą popularnością, warto więc zarezerwować bilet i spędzić trochę czasu w towarzystwie wysokiej kultury.

19. Restauracja Wieża Ciśnień

Zabytkowa wieża ciśnień stanowi jeden z elementów systemu urządzeń wodociągu miejskiego, który powstał w latach 1892-1894. Ma 5 pięter i 86 m wysokości. Mieszcząca się w niej restauracja specjalizuje się w daniach kuchni amerykańskiej.

20. Tężnia solankowa

Miejsce, które warto odwiedzić, szczególnie jeśli ma się problemy z układem oddechowym. Dobroczynne dla zdrowia działanie solnego aerozolu można połączyć z wypoczynkiem w otoczeniu zieleni. Płocka tężnia solankowa ma wysokość 3,68 m oraz wymiary 9,8m x 3,4 m. Znajduje się przy ul. Medycznej

21. Alpaki na Wzgórzu

W ofercie znajdują się spotkania z alpakami, obejmujące pokaz multimedialny z ciekawostkami o tych zwierzętach, a także możliwość ich nakarmienia, pogłaskania i spaceru. Kontakt z alpakami zapewnia dobroczynny wpływ na samopoczucie i pozwala się zrelaksować.

22. Rejsy po Wiśle

Rejsy organizowane są statkami turystycznymi Żeglugi Płockiej, takimi jak „Marianna”, która może pomieścić 150 osób. Czas trwania wyprawy wynosi 45 min. Rejsy odbywają się w weekendy.

23. Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Skansen stanowi oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Prezentuje budownictwo Olendrów, którzy przybywali na ziemie polskie od XVII do połowy XIX w. z Flandrii i Fryzji, a także budownictwo Polaków. Na terenie skansenu można zobaczyć m.in. dom polski, olenderski langhof, gospodarstwo, stodołę, powidlarnio-suszarnię, kościół z 1935 r. czy szkołę z 1901 r. Od Płocka oddalony jest o 20 km.

24. Skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

W skład skansenu wchodzą aż 72 obiekty mieszkalne, sakralne, gospodarcze i przemysłowe. Uzupełniają je obiekty małej architektury, takie jak piwnice, studnie i kapliczki. Można tu również zobaczyć przedmioty codziennego użytku, narzędzia, warsztaty ludności wsi mazowieckiej czy kolekcję rzeźby twórców ludowych. Od Płocka oddalony jest o 38 km.

25. Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy

Warto wybrać się na wieżę widokową w Krzewencie, skąd można podziwiać panoramę parku. Nad brzegiem Jeziora Łąckiego Dużego znajduje się kapliczka św. Piotra i Pawła, wykorzystana w scenie walki Bohuna z Wołodyjowskim. Do poznania atrakcji przyrodniczych parku zachęcają szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze.

26. Zespół pałacowo-parkowy w Sannikach

Powstał pod koniec XVIII w., na gruncie wcześniej tu istniejącego zespołu dworskiego. W 1828 r. wakacje spędzał tu Fryderyk Chopin. Obiekt udostępniany jest do zwiedzania. Można również skorzystać z ofert koncertów chopinowskich i wystaw artystycznych. Od Płocka oddalony jest o 32 km.

27. Muzeum – Zamek w Oporowie

Zamek powstał jako późnogotycka rezydencja obronna ok. 1440 r., z inicjatywy arcybiskupa Władysława Oporowskiego. Można tu zobaczyć dworskie wnętrza wraz z dziełami sztuki i wyrobami rzemiosła artystycznego, prezentującymi kulturę szlachecką różnych epok. Od Płocka oddalony jest o 40 km w kierunku Kutna.

4.2/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić