Zoo Płock 🗺️ Informacje i Ciekawostki

zoo płock
foto / Tomaszw28 / Wikipedia

Ogród zoologiczny w Płocku działa od 1 maja 1951 roku i wciąż jest jedną z ważniejszych atrakcji na terenie miasta. Zoo jest kuszącym celem rodzinnych wypraw, a wizyty na jego terenie stają się dla małych gości cenną lekcją przyrody. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

1. ZOO w Płocku w liczbach

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku zajmuje powierzchnię 17 ha, a na jego terenie żyje prawie 3700 zwierząt. Reprezentują one 319 gatunków, które do Płocka trafiły z odległych zakątków świata.

2. Położenie ZOO

Płockie ZOO mieści się na skarbie nad Wisłą, w niewielkiej odległości od molo i Zamku Książąt Mazowieckich. Z centrum miasta każdy dojdzie tu bez problemu, z kolei turyści zmotoryzowani mogą skorzystać z parkingu przy ulicy Norbertańskiej.

3. ZOO a edukacja

Na ternie płockiego ZOO prowadzona jest działalność edukacyjna, skierowana głównie do dzieci i młodzieży. Można zwiedzać zoo z przewodnikiem, można też uczestniczyć w lekcjach przyrody, podczas których wykorzystywane są ciekawe prezentacje multimedialne, spacery po ZOO oraz inne materiały dydaktyczne, dzięki którym można poszerzać wiedzę z biologii w przyjemny sposób.


Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w Płocku


4. Imprezy

Na terenie ogrodu zoologicznego organizowane są imprezy, w których mogą uczestniczyć całe rodziny. Wśród ciekawszych propozycji pojawiają się m.in. spacery „ZOO po zmroku”, „ZOO na sportowo” oraz wieczory marzeń w ZOO, organizowane z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami. Hucznie obchodzone są też urodziny wybranych mieszkańców ogrodu (np. 93. urodziny  aligatorzycy Marty).

5. Helodermy meksykańskie

Wśród najważniejszych mieszkańców ZOO pojawiają się helodermy meksykańskie – jadowite jaszczurki, którym mieszkańcy dawnego Meksyku przypisywali wyjątkowe moce. Wierzono, że zwierzęta te sprowadzają deszcz, co mogło wiązać się z tym, iż przed intensywnymi opadami jaszczurki te wykazują się większą aktywnością.

6. Lampart perski

W płockim ZOO żyją lamparty perskie – największe lamparty na świecie, które mogą osiągać wagę nawet 80 km. Te zwierzęta znane są z nocnego trybu życia, warto zatem ich wybieg odwiedzić albo w godzinach porannych, lub pod wieczór.

7. Osioł somalijski

W płockim zoo mieszka m.in. potomek dzikiego osła, który nad Wisłę trafił z odległej Afryki. To osioł somalijski, który w naturze występuje tylko na pustyni Danakil w Etiopii i w Erytrei, na terenie Półwyspu Somalijskiego. Zwierzę to ma niewielkie potrzeby pokarmowe i wykazuje się wyjątkową odpornością, dzięki czemu doskonale radzi sobie w trudnych warunkach.

8. Panda mała

Wśród gwiazd płockiego ogrodu znajduje się też panda mała, w Nepalu często nazywana „pożeraczem bambusa”. Zwierzę to nie lubi wody, największą aktywnością wykazuje się w nocy, a dzień zwykle przesypia na gałęziach drzew. To sympatyczne zwierzę zagrożone jest wyginięciem, a jego populacja w naturze wynosi około 10 tysięcy osobników.

9. Kondor wielki

Dla miłośników ptaków drapieżnych spotkanie z kondorem będzie wyjątkową przygodą. Dlaczego? Bo jest to jeden z najcięższych ptaków latających, który może zaskakiwać zarówno swymi rozmiarami, jak i długością życia (do 80 lat). Ten zagrożony wyginięciem ptak cieszy się wyjątkowym szacunkiem w krajach Ameryki Południowej (np. jest narodowym ptakiem Kolumbii).

10. Żołna

Choć żołna jest dość popularnym ptakiem w Polsce, jej obserwacja w naturalnych warunkach bywa dla niektórych dość problematyczna. Ten kolorowy ptak jest w Polsce objęty ochroną gatunkową, a największym zagrożeniem dla niego jest stosowana w rolnictwie chemia. Żołny najliczniej występują w rejonie Kielc, choć ich kolonie pojawiają się w niemal całym kraju. Komu nie uda się zaobserwować żołny w naturze, ten może skorzystać ze wsparcia płockiego zoo.

11. Żaba gigant

Z Karaibów, a dokładniej z Dominikany, dotarła do Płocka żaba gigant – płaz, który może osiągnąć długość ciała do 22 cm i masę 1 kg. W rodzinnych stronach żaba ta jest popularnym przysmakiem (znanym jako kurczak górski), co ma fatalne konsekwencje. Wielka żaba jest gatunkiem skrajnie zagrożonym, w zachowaniu którego mają pomóc międzynarodowe programy i działania podejmowane w ogrodach zoologicznych.

12. Żarłacz

Kto chce stanąć oko w oko z żarłaczem, ten w płockim ZOO będzie miał taką możliwość. Mieszka tu m.in. narażony na wyginięcie żarłacz rafowy czarnopłetwy, żyjący w płytkich wodach przybrzeżnych Atlantyku i Pacyfiku.

13. Gastronomia

Na terenie ogrodu zoologicznego można skorzystać z punktów gastronomicznych, w których postawiono głównie na szybkie przekąski (zapiekanki, hot-dogi i hamburgery). Czekaja również budki z lodami i goframi oraz miejsca, w których można odpocząć przy kawie lub lemoniadzie.

14. Karmienie zwierząt

Pokazowe karmienie to jedna z tych atrakcji, które cieszą się wielkim zainteresowaniem gości. W płockim ZOO można brać udział w karmieniu słoni, surykatek i ryb drapieżnych, można też podziwiać karmienie i trening fok. W weekendy i dni świąteczne nie lada gratką stają się pokazy zwierząt terrarystycznych, z kolei od poniedziałku do piątku można podziwiać żółwie i legwany podczas karmienia.

15. Atrakcje dla dzieci

Najmłodsi goście ZOO mogą umilić sobie wizytę w tym miejscu dobrą zabawą. Czeka na nich Mini Zoo i park linowy, czekają też place zabaw urządzone w taki sposób, by każde dziecko mogło znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić