Zoo Warszawa – Informacje i Ciekawostki

zoo warszawa
foto – Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58316095

Ogród zoologiczny w Warszawie, znajdujący się w dzielnicy Praga-Północ, został założony w dwudziestoleciu międzywojennym. Na samym początku jego powierzchnia obejmowała dwanaście hektarów, a na obszarze tym żyło mniej więcej pięćset okazów zwierząt. Dziś zoo w Warszawie jest znacznie większe i kusi możliwością spotkania egzotycznych zwierząt z różnych stron świata. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Na terenie ogrodu zoologicznego znajduje się obecnie ponad siedemdziesiąt gatunków ssaków, ponad dwieście gatunków ptaków, kilkadziesiąt gatunków gadów oraz płazy, ryby i bezkręgowce.

2. Na początku drugiej wojny światowej personel ogrodu zoologicznego był zmuszony zastrzelić większość znajdujących się tutaj wtedy drapieżników. Stało się tak ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców w razie, gdyby zwierzętom udało się wydostać. Wskutek wojny zginęły tutejsze słonie, które były uwielbiane przez Warszawiaków.

3. Kiedy Warszawa skapitulowała 28 września 1939 roku najcenniejsze okazy zwierząt wywieziono stąd do Niemiec. Podczas okupacji na terenie ogrodu zoologicznego Jan i Antonina Żabińscy nieśli pomoc Żydom, którzy uciekli z getta warszawskiego.

4. W 1990 roku ogród zoologiczny wraz z parkiem praskim został wpisany do rejestru zabytków. Park Praski Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Warszawie na przełomie XIX i XX wieku nazywany był parkiem Aleksandryjskim. Został założony w 1965 roku i znajdują się w nim rzeźby zwierząt nawiązujące do zoo.

5. W 1997 roku na terenie ogrodu zoologicznego otwarto herpetarium, czyli nowoczesny pawilon dla gadów, gdzie znajdują się krokodyle, węże, jaszczurki, legwany i wiele innych gatunków.

6. Na terenie ogrodu znajduje się ptaszarnia stworzona w 1998 roku. Jest nie tylko miejscem, w którym można podziwiać egzotyczne ptaki, ale również azylem dla krajowych ptaków.

7. W zoo znajdują się również nowoczesna słoniarnia i budynek dla nosorożców, a także pawilon dla małp, wybieg dla jaguarów i obiekt dla rekinów, gdzie można podziwiać między innymi żarłacze czarnopłetwe.

8. Słoniarnia w ogrodzie zoologicznym w Warszawie należy do najnowocześniejszych w całej Europie. Zajmuje 6 tysięcy metrów kwadratowych, a na jej terenie znajduje się również wydzielony obszar dla góralków przylądkowych.

9. Ptaszarnia w warszawskim zoo obejmuje również strefę wolnych lotów. Można tutaj zobaczyć na przykład szpaka balijskiego, który został kompletnie wytępiony na wolności. Ptak ten zamieszkuje indonezyjską wyspę Bali i jest krytycznie zagrożony całkowitym wyginięciem. Cechuje się białym upierzeniem, czarnymi piórami na skrzydłach oraz niebieską obwódką wokół oczu. W ptaszarni można również zobaczyć korońca plamoczubego czy pięknego turkuśnika indyjskiego.

10. Akwarium w zoo warszawskim to zabytkowy budynek, w którym znajduje się kolekcja ryb morskich oraz słodkowodnych. Budowla powstała w 1928 roku i na początku mieszkały w niej tutejsze gady i ptaki. Dziś, tak jak w wersji oryginalnej, budynek wieńczy szklany dach. W zbiorniku znajduje się 30 tysięcy litrów wody, w której żyją płaszczki plamiste, koralowce, paletki zielone czy barwny pensetnik dwuoki.

11. Baśniowe Zoo to obszar o wielkości 10 tysięcy metrów kwadratowych, który powstał z myślą o najmłodszych zwiedzających. Znajduje się tutaj mała plaża i plac zabaw, a w towarzystwie pracownika ogrodu zoologicznego dzieci mogą tutaj karmić zwierzęta. Miejsce to świetnie wpisuje się w program wycieczek rodzinnych i zapewnia kontakt ze zwierzętami, a przede wszystkim doskonałą zabawę.

12. Willa Pod Zwariowaną Gwiazdą, zwana również Willą Żabińskich, była rezydencją, w której przed drugą wojną światową mieszkał dyrektor zoo, Jan Żabiński wraz z żoną. To właśnie tutaj pomagali oni Żydom z getta warszawskiego, czym zasłużyli na uznanie na całym świecie. W willi odtworzono estetykę typową dla lat trzydziestych. Znajdują się tutaj również wystawy poświęcone owadom.

13. Azizi to imię goryla zamieszkującego warszawski ogród zoologiczny, który urodził się w 2000 roku. Jest przywódcą stada, do którego należą również Viking i Bwana. W związku z tym, że goryle mają skłonności do nadwagi, jeśli żyją w niewoli, te warszawskie rzadko dostają do jedzenia banany i inne owoce. Podstawę ich diety stanowią niskokaloryczne warzywa, takie jak por, sałata rzymska czy papryka. Goryle te stanowią jedną z większych atrakcji warszawskiego zoo.

14. Do uwielbianych przez Warszawiaków i nie tylko podopiecznych ogrodu zoologicznego należy zaliczyć również słonia Leona, który urodził się ponad dwadzieścia lat temu w izraelskim zoo oraz hipopotama Hugo, który ma do dyspozycji basen wewnętrzny dzielony z roślinożernymi piraniami oraz karpiami i karasiami.

15. Najstarszym mieszkańcem warszawskiego ogrodu zoologicznego jest Fredek, czyli żółw żabuti. Kilkadziesiąt lat temu dyrektor warszawskiego zoo odbywał podróż z Antarktydy przez Brazylię, gdzie Fredek został uratowany przed skończeniem jako popularna w tamtych stronach zupa żółwiowa. Reprezentuje jeden z najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt na całej planecie.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić