Ogród zoologiczny w Warszawie, znajdujący się w dzielnicy Praga-Północ, został założony w dwudziestoleciu międzywojennym. Na samym początku jego powierzchnia obejmowała dwanaście hektarów, a na obszarze tym żyło mniej więcej pięćset okazów zwierząt.
Dziś zoo w Warszawie jest znacznie większe i kusi możliwością spotkania egzotycznych zwierząt z różnych stron świata.
Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.
1. Zoo w Warszawie jest czwartym co do wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce. Zajmuje 39 ha powierzchni. Prezentuje ponad 3500 zwierząt.
2. Na terenie ogrodu zoologicznego znajduje się obecnie ponad siedemdziesiąt gatunków ssaków, ponad dwieście gatunków ptaków, kilkadziesiąt gatunków gadów oraz płazy, ryby i bezkręgowce.
3. Kiedy Warszawa skapitulowała 28 września 1939 roku najcenniejsze okazy zwierząt wywieziono stąd do Niemiec. Podczas okupacji na terenie ogrodu zoologicznego Jan i Antonina Żabińscy nieśli pomoc Żydom, którzy uciekli z getta warszawskiego.
Polecam zobaczyć film oparty na tej niesamowitej historii.
4. W 1990 roku ogród zoologiczny wraz z parkiem praskim został wpisany do rejestru zabytków. Park Praski Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Warszawie na przełomie XIX i XX wieku nazywany był parkiem Aleksandryjskim. Został założony w 1965 roku i znajdują się w nim rzeźby zwierząt nawiązujące do zoo.
5. W 1997 roku na terenie ogrodu zoologicznego otwarto herpetarium, czyli nowoczesny pawilon dla gadów, gdzie znajdują się krokodyle, węże, jaszczurki, legwany i wiele innych gatunków.
6. W zoo znajdują się również nowoczesna słoniarnia i budynek dla nosorożców, a także pawilon dla małp, wybieg dla jaguarów i obiekt dla rekinów, gdzie można podziwiać między innymi żarłacze czarnopłetwe.
7. Słoniarnia w ogrodzie zoologicznym w Warszawie należy do najnowocześniejszych w całej Europie. Zajmuje 6 tysięcy metrów kwadratowych, a na jej terenie znajduje się również wydzielony obszar dla góralków przylądkowych.
8. Ptaszarnia w warszawskim zoo obejmuje również strefę wolnych lotów. Można tutaj zobaczyć na przykład szpaka balijskiego, który został kompletnie wytępiony na wolności. Ptak ten zamieszkuje indonezyjską wyspę Bali i jest krytycznie zagrożony całkowitym wyginięciem. Cechuje się białym upierzeniem, czarnymi piórami na skrzydłach oraz niebieską obwódką wokół oczu. W ptaszarni można również zobaczyć korońca plamoczubego czy pięknego turkuśnika indyjskiego.
9. Akwarium w zoo warszawskim to zabytkowy budynek, w którym znajduje się kolekcja ryb morskich oraz słodkowodnych. Budowla powstała w 1928 roku i na początku mieszkały w niej tutejsze gady i ptaki. Dziś, tak jak w wersji oryginalnej, budynek wieńczy szklany dach. W zbiorniku znajduje się 30 tysięcy litrów wody, w której żyją płaszczki plamiste, koralowce, paletki zielone czy barwny pensetnik dwuoki.
10. Baśniowe Zoo to obszar o wielkości 10 tysięcy metrów kwadratowych, który powstał z myślą o najmłodszych zwiedzających. Znajduje się tutaj mała plaża i plac zabaw, a w towarzystwie pracownika ogrodu zoologicznego dzieci mogą tutaj karmić zwierzęta.
Miejsce to świetnie wpisuje się w program wycieczek rodzinnych i zapewnia kontakt ze zwierzętami, a przede wszystkim doskonałą zabawę.
11. Willa Pod Zwariowaną Gwiazdą, zwana również Willą Żabińskich, była rezydencją, w której przed drugą wojną światową mieszkał dyrektor zoo, Jan Żabiński wraz z żoną. To właśnie tutaj pomagali oni Żydom z getta warszawskiego, czym zasłużyli na uznanie na całym świecie. W willi odtworzono estetykę typową dla lat trzydziestych. Znajdują się tutaj również wystawy poświęcone owadom.
12. Azizi to imię goryla zamieszkującego warszawski ogród zoologiczny, który urodził się w 2000 roku. Jest przywódcą stada, do którego należą również Viking i Bwana. W związku z tym, że goryle mają skłonności do nadwagi, jeśli żyją w niewoli, rzadko dostają do jedzenia banany i inne owoce. Podstawę ich diety stanowią niskokaloryczne warzywa, takie jak por, sałata rzymska czy papryka.
Goryle stanowią jedną z większych atrakcji warszawskiego zoo.
13. Do uwielbianych przez Warszawiaków i nie tylko podopiecznych ogrodu zoologicznego należy zaliczyć również słonia Leona, który urodził się ponad dwadzieścia lat temu w izraelskim zoo oraz hipopotama Hugo, który ma do dyspozycji basen wewnętrzny dzielony z roślinożernymi piraniami oraz karpiami i karasiami.
14. Najstarszym mieszkańcem warszawskiego ogrodu zoologicznego jest Fredek, czyli żółw żabuti. Kilkadziesiąt lat temu dyrektor warszawskiego zoo odbywał podróż z Antarktydy przez Brazylię, gdzie Fredek został uratowany przed skończeniem jako popularna w tamtych stronach zupa żółwiowa. Reprezentuje jeden z najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt na całej planecie.
→ Atrakcje w Warszawie – zobacz co warto zobaczyć w stolicy