Zanim przybliżone zostaną informacje i ciekawostki związane z centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie, warto zapoznać się z historycznym aspektem tego typu obiektów. Myli się ten kto jest przekonany o tym, że galerie handlowe czy centra handlowe to wymysł rodem z XX wieku. Otóż za pierwszy obiekt mogący być prototypem dzisiejszej organizacji handlu był powstały w roku 1461 roku Grand Bazar w Stambule.
Rozkwit tego miejsca przypada na czasy po upadku Konstantynopola i zajęciu go przez wojska tureckiego sułtana Mehmeda Zdobywcy. To z jego rozkazu wybudowano dwie hale mieszczące pracownie i sklepy jubilerów i antykwariuszy. Tuż za nimi powstawać zaczęły kolejne sklepy rzemieślników i kupców z innych dziedzin. Bazar ten wielokrotnie ulegał zniszczeniu na skutek pożarów czy też trzęsień ziemi. Za każdym razem po kolejnym kataklizmie był odbudowywany. Obiekt zmieniając się na przestrzeni wieków istnieje do dziś i na powierzchni ponad 30 hektarów poprzecinanych ponad 60. ulicami znajduje się około 3 500 sklepów.
Współczesne centra handlowe to efekt naśladownictwa Amerykanów, którzy formę sprzedaży w wielkich niejednokrotnie kilkupiętrowych obiektach handlowych opanowali do perfekcji. Wzorcowym centrum handlowym jest Sothdale Center w mieście Edinie w Minnesocie. Ten powstały w roku 1956 obiekt handlowy przez wielu uważany jest za pierwsze współczesne zadaszone centrum handlowe.
1. Złote Tarasy, wbrew pozorom nie są złote, a jedyną przyczyną takiej nazwy jest ulica Złota, przy której znajduje się budynek.
2. Konstrukcję centrum handlowego wzorowano w oparciu o istniejące w przedwojennej Warszawie ogrody. Projekt został opracowany przez kalifornijską pracownię architektoniczną Jerde Partnership.
3. Budowę Złotych Tarasów rozpoczęto w 2002 roku a ukończono w lutym 2007 roku. Wartość całej inwestycji oszacowana została na 1,5 miliarda złotych. Ile faktycznie wydano na wybudowanie i wyposażenie tego obiektu handlowego trudno jest ostatecznie podliczyć.
4. Złote Tarasy w Warszawie to kompleks usługowo-handlowo-rozrywkowy. Według danych pochodzących z 2020 roku na terenie centrum handlowego znajdowało się 200 sklepów, 30 restauracji, kawiarni i barów. Dane te mogę być nieaktualne ze względu na zmiany jakie przyniosła epidemia i konieczność czasowego zamykania całego obiektu w ramach ogłaszanych lockdonów.
5. Złote Tarasy swoim kształtem mają przypominać połączone ze sobą korony drzew w parku. Głównym i bardzo charakterystycznym elementem całej budowli jest dach stworzony z serii połączonych ze sobą kul.
6. Podstawowym wzorcem konstrukcyjnym dachu jest trójkąt. Cała siatka połączonych ze sobą trójkątów wykonana została z 4 800 elementów w kształcie trójkątów. Każdy z nich ma inny wymiar.
7. Budowa kopuły to dzieło pracujących przez ponad rok 100 montażystów.
8. Całkowita powierzchnia dachu Złotych Tarasów wynosi 10 200 metrów kwadratowych i zużyto na jej wykonanie ponad 1 400 ton szkła i stali.
9. Konstrukcja dachu został zaprojektowana w tak specyficzny sposób między innymi po to, aby zabezpieczyć ją przed ewentualnymi niebezpieczeństwami związanymi z ciężarem śniegu podczas zimy. Dzięki kulistej powierzchni, śnieg nie zalega na płaskiej powierzchni, a kulistość konstrukcji w wystarczający sposób zabezpiecza przed jego naporem spowodowanym ciężarem.
10. Konstruktorzy projektując dach, uwzględniając jego odporność na różne czynniki atmosferyczne na niego działające, wzorowali się na skorupce jajka i jej wytrzymałości. Jajko pomimo bardzo kruchej materii z której jest zbudowane, dzięki owalnej budowie opiera się przypadkowemu zniszczeniu. Tak oto dzięki obserwacji przyrody i jej wytworów, człowiek wykorzystuje zdobytą wiedzę w praktyce.
11. Łączna powierzchnia całego centrum wynosi 66 242 metry kwadratowe i mogłaby pomieścić 5 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.
12. Jak obliczono, ciężarówki wywożące piach pod wykonanie fundamentów Złotych Tarasów, wykonały 37 tysięcy kursów.
13. Według danych pochodzących sprzed pandemii centrum handlowe Złote Tarasy odwiedza rocznie ponad 20 milionów klientów.
14. Na terenie centrum handlowego Złote Tarasy znajduje się Multikino oddające do dyspozycji widzów 8 sal kinowych mogących pomieścić łącznie 2560 osób. Goście przybywający do kina mogą skorzystać z bezpłatnych parkingów znajdujących się w obiekcie i czynnych całą dobę.
15. Złote Tarasy nie są największą galerią handlową w Polsce, ale ze względu na swoją bardzo ciekawą architekturę uznawane są przez wiele osób za najciekawszy i najbardziej ekskluzywny obiekt tego typu w kraju.