Ostrów Mazowiecka – miasto w województwie mazowieckim, które stanowi siedzibę powiatu ostrowskiego. Przez miejscowość przepływa Struga, dopływ Broku. Ostrów Mazowiecka zajmuje 22,09 km2 powierzchni, a zamieszkuje ją ponad 22 tys. osób.
Najważniejsze atrakcje w miejscowości Ostrów Mazowiecka
1. Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej – prywatne muzeum, które mieści się w odrestaurowanym spichlerzu wybudowanym w 1941 r. przez Niemców. Posiada bogate zbiory dokumentów i pamiątek dotyczących historii jednostek wojskowych stacjonujących w Ostrowi Mazowieckiej i okolicy, począwszy od wieku XIX do czasów współczesnych. Eksponaty związane są również z Kresami Wschodnimi, militariami oraz Szkołą Podchorążych Piechoty z Komorowa koło Ostrowi.
2. „Jatki” Miejski Dom Kultury – w neogotyckim budynku z 1903 r. mieścił się niegdyś targ mięsny. Po rewitalizacji obiektu i oddaniu go do użytku w 2018 r. stanowi siedzibę Miejskiego Domu Kultury. W piwnicy znajduje się galeria sztuki, w której co miesiąc odbywa się inna wystawa. Galeria jest ogólnodostępna.
3. Teatr Scena Kotłownia – stanowi niezależną inicjatywę kulturalną. W jej ramach młodzi aktorzy wystawiają spektakle o zróżnicowanej tematyce. Każdego roku odbywa się kilka premier. Na teatralnej scenie pojawiają się również postacie znane z życia kulturalno-rozrywkowego czy zespoły muzyczne.
4. Ogródek Jordanowski – znajduje się w miejscu, gdzie w średniowieczu istniał dwór książąt mazowieckich a później rezydencja króla Zygmunta Augusta. Wśród atrakcji parku znajduje się m. in. wybudowany od podstaw drewniany gród z bramą wjazdową i fosą wypełnioną wodą. Na terenie parku zlokalizowane są również ścieżki spacerowe i miejsca wypoczynkowe, fontanna, skatepark, boisko piłkarskie i place zabaw.
5. Sielski Dom i Ogród w Starej Złotorii – prywatne przedsięwzięcie pasjonatów wiejskiego życia. Zobaczyć tu można sielskie ogrody, malowaną chatę, muzeum powojennej szkoły podstawowej czy plantację lawendy. Właściciele organizują ponadto warsztaty dotyczące fotografii, uprawy lawendy i planowania ogrodu. Na miejscu można spróbować m. in. ciastek z lawendą.
6. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie – murowana świątynia, której budowa trwała od 1526 r. do 1605 r. W kolejnych wiekach była przebudowywana. Prezentuje styl gotyku nadwiślańskiego. Wewnątrz znajduje się ołtarz główny z XVIII w., ołtarze boczne z XIX w., epitafia i lampka wieczna z XVII w. czy obraz przedstawiający św. Bartłomieja namalowany na desce w I poł. XVIII w. Na pobliskim cmentarzu pochowana jest Julia Wyszyńska, matka kard. Stefana Wyszyńskiego.
7. Loty widokowe w Antoniewie – oferowane są na terenie Lądowiska Grądy. Obejmują loty 15-minutowe lub 30-minutowe przeznaczone dla 1, 2 lub 3 osób. Loty odbywają się przede wszystkim samolotami Cessna. Po wcześniejszym umówieniu się możliwe jest również pokazanie samolotu podczas wizyty. Ośrodek przeprowadza ponadto szkolenia lotnicze dla osób, które chcą zostać pilotami.
8. Park linowy w Broku – składają się na niego 4 trasy: treningowa, dla małych dzieci, średnia na wysokości 3 m oraz wysoka na wysokości 7 m. Wśród atrakcji na trasie znajduje się m. in. amazoński most, podniebna deskorolka, zjazd na trapezie, sky surfing czy ścianka wspinaczkowa. Obiekt usytuowany jest na terenie Nadbużańskiego Ośrodka Edukacji. Wśród innych oferowanych atrakcji znajduje się m. in. wypożyczalnia kajaków i rowerów, siłownia, boisko sportowe czy miejsca do odpoczynku i zorganizowania ogniska.
9. Alpakoterapia Zommer w Wilczogębach – poza zajęciami typowo terapeutycznymi ośrodek oferuje również spotkania z alpakami. Podczas godzinnej sesji można poznać te zwierzęta, nakarmić je, pogłaskać a nawet przytulić. Spotkania z alpakami mają pozytywny wpływ na ludzi w każdym wieku. W ofercie znajduje się również 30-minutowy spacer z alpakami.
Ostrów Mazowiecka – krótko historycznie
Ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z wczesnego średniowiecza. Po unii z Litwą w Krewie w 1385 r. książę mazowiecki Janusz I Trojdenowicz dokonał przekształcenia osady w wieś czynszową. W kolejnych latach wybudowany został tu dwór książęcy. W 1434 r. książę Bolesław podpisał akt lokacyjny miasta. Znajdująca się na przecięciu szlaków handlowych Ostrów rozwijała się odtąd dynamicznie, a w w 1526 r. wraz z całym Księstwem Mazowieckim została wcielone do Korony.
W XVI w. Ostrów była jednym z większych miast na Mazowszu, a Król Zygmunt August wybudował w mieście dwór. Wiek XVII i potop szwedzki przyniósł jednak upadek miasta. Po rozbiorach Ostrów znalazła się na terytorium Prus. W 1808 r. w okolicy starły się wojska francuskie i rosyjskie. Podczas powstania styczniowego mieszkańcy aktywnie brali udział w walkach, które rozegrały się m. in. w pobliżu obecnego ogródka jordanowskiego. Mimo niepowodzeń w walkach miasto w XIX w. rozwijało się, m. in. w 1893 r. otwarto linię kolejową. W 1920 r. pod Ostrowią miała miejsce bitwa w ramach wojny polsko-bolszewickiej, która to bitwa zakończyła się zwycięstwem Sowietów.
W 1926 r. nazwa miasta Ostrów została zmieniona na Ostrów Mazowiecka. W XX-leciu międzywojennym w mieście stacjonował 18 Pułk Artylerii Lekkiej, a po 1926 r. przeniesiona tu została z Warszawy Szkoła Podchorążych Piechoty. Podczas II wojny światowej miasto zostało zniszczone w 60%, a udane akcje lokalnych członków ZWZ-AK przyniosły akcje odwetowe ze strony okupanta.