25 Najlepszych Atrakcji i Ciekawych Miejsc w Warszawie🗺️

fotografia – Pixabay

Warszawa stolica Polski to miasto, w którym można żyć, pracować, odpoczywać i ciekawie spędzać czas. Warszawa to miejsce i ludzie, dlatego jest w ciągłym ruchu i wciąż się zmienia. Po II wojnie światowej została niemal całkowicie zniszczona przez Niemców, przez 76 lat miasto udało się odbudować i dziś posiada wiele ciekawych atrakcji nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Warszawie – gdzie warto zjeść będąc w Warszawie?


Największa na świecie wystawa figurek LEGO

Przy Alejach Jerozolimskich 179 podziwiać można ekspozycję złożoną z niemal 15 tysięcy figurek LEGO. Zebranie takiej ilości figurek zajęło jej twórcom 7 lat. Wystawione są między innymi figurki, które są ostatnimi egzemplarzami na świecie, czy też edycje limitowane wydane w bardzo limitowanych nakładach.

Nowość !!! Wystawa powiększona do 16tys figurek. Figurki z 2023 roku oraz jedna z najrzadszych figurek na świecie-Figurka Matka Matryca o bezcennej wartości dla kolekcjonerów.

atrakcje warszawa - wystawa lego

Wystawa czynna jest od poniedziałku do soboty(oraz niedziele handlowe) w godzinach 10:00 – 21:00. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem: 730 200 200.

atrakcje warszawa - wystawa lego

atrakcje warszawa - wystawa lego

atrakcje warszawa - wystawa lego

1. Stare miasto

Otoczone murami, które kiedyś pełniły funkcję ochronną, dziś stare miasto wraz z rondlem, czyli barbakanem, są atrakcją dla zwiedzających. Przed katedrą i kościołem jezuitów leży kamienny niedźwiedź, w którego zmienił się książę, gdy dowiedział się, że panny, którą kochał, wyszła za mąż za innego. Dzwon na Kanonii podobno spełnia marzenia, wystarczy zamknąć oczy, pomyśleć życzenie, i obejść go dookoła. W Katedrze św. Jana byli koronowani niektórzy wielcy polscy władcy. A przed kamienicą Pod Bazyliszkiem można spotkać Bazyliszka.

2. Trakt Królewski i Kolumna Zygmunta

W centrum miasta na placu Zamkowym z kolumny spogląda Zygmunt III Waza, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Jak głosi legenda, jeśli opuściłby miecz, który trzyma w dłoni, byłoby to zapowiedzią nieszczęścia dla stolicy.

3. Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce, a także najwyżej położony zegar wieżowy. 44 piętra i ponad 3 tysiące pomieszczeń, a w nich aż 4 teatry, Muzeum Techniki. Najszybszą w Polsce windą można wjechać na 30 piętro, gdzie znajduje się taras widokowy. Pałac jest najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta, rozpoznawalnym na całym świecie. Okolice Pałacu są punktem odniesienia dla mieszkańców i turystów, a także miejscem spotkać i spędzania wolnego czasu.

4. Łazienki Królewskie

Wejście do Łazienek znajduje się niedaleko Belwederu, w którym mieszka Prezydent Polski. Łazienki Królewskie to pałac i park należący do ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jest w nim dużo budowli i sympatycznych zwierząt.

5. Bulwary Wiślane

Kilkukilometrowa nadrzeczna promenada oferuje turystom i mieszkańcom niezliczone atrakcje. Spacery, ścieżki rowerowe, rejsy po Wiśle, leżaki, liczne kawiarnie, kamienne ławki, mini plaża i wiele innych atrakcji.

6. Pomnik Syrenki na Starówce

Rzeźba syrenki trzyma miecz i tarczę, bo, według legendy, rybakom, którzy uwolnili ją z rąk kupca, obiecała, że będzie bronić Warszawy.

7. Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, w którym każde dziecko może wciskać guziki, chuchać na szkło, zerkać w dziurki, kręcić pokrętłami, ciągnąć za sznurek, mieszać w wulkanie i wiele innych odkrywczych rzeczy. Dodatkowo znajduje się tutaj się tutaj jedno z nowoczesne planetarium.

8. Ogród Zoologiczny

ZOO na ulicy Ratuszowej, a w środku ogrodu Baśniowe ZOO, w którym nie ma egzotycznych zwierząt, ale są bohaterowie z bajek: osiołki, króliki, kucyki, kozły i owce. W ogrodzie znajduje się także Akwarium, w którym pływają ryby z Amazonii. Jest Małpiarnia, Herpetarium a codziennie o określonych godzinach można oglądać karmienie pingwinów, fok, hipopotamów, rekina i nosorożca.
Cena za bilet normalny 30 zł

9. Muzeum Powstania Warszawskiego

Przed muzeum znajduje się Park Wolności z Murem Pamięci i ciężkim dzwonem. W Muzeum Powstania Warszawskiego można poznać historię wydarzeń z roku 1944, dla najmłodszych została wydzielona specjalna część to Sala Małego Powstańca. Można tu obejrzeć kukiełkowy teatrzyk powstańczy, poczytać książki i ułożyć puzzle na temat powstania warszawskiego.

10. Pałac w Wilanowie

To podmiejska willa króla Jana III Sobieskiego, władcy, który pokonał Turków pod Wiedniem. Warto zobaczyć tu wspaniały pałac i ogród, prawdziwą kość mamuta oraz popływać gondolą po Jeziorku Wilanowskim.

11. Multimedialny Park Fontann

Nowe Miasto posiada Park Fontann, znajdują się one u podnóża skarpy, gdzie w letnie soboty odbywa się wieczorami widowisko multimedialne. W pozostałe dni można się bawić nad wodą a zimą zjeżdżać na sankach ze skarpy.

12. Muzeum kolejnictwa

W muzeum można zobaczyć modele lokomotyw i wagonów, semafor z XIX wieku, prawdziwe pociągi sprzed 100 lat, lokomotywy i jedyny pociąg pancerny, jaki zachował się w Europie.
Wstęp jest płatny 14 zł za bilet normalny.

13. Planetarium

Planetarium to miejsce dla dzieci od 3 roku życia, w którym bohaterowie ulicy Sezamkowej zabierają dzieci w kosmos i pokazują im Wielki Wóz, Gwiazdę Polarną, a także spacer po Księżycu. Seanse są różne w zależności od wieku uczestników.

14. Pomnik Małego Powstańca

Rzeźba małego żołnierza znajduje się na starym mieście, przedstawia dziecko, chłopca, który walczył w powstaniu warszawskim w trakcie wojny.

15. Muzeum Ewolucji

Dla dzieci (i nie tylko) ciekawych świata, które chcą się dowiedzieć, skąd wziął się człowiek, albo dlaczego dinozaury wyginęły, odpowiedź czeka w Muzeum Ewolucji.


Zwiedzasz stolicę z dzieckiem ? Zobacz najlepsze atrakcje dla dzieci w Warszawie


16. Park odkrywców

Aby się tu bawić nie potrzeba biletu. To duże rury, które wydają dźwięki burzy albo wulkanu. Można tu także stworzyć echo albo porozmawiać z kimś na odległość.

17. Ogród Krasińskiego

Ogród ma ponad 300 lat, posiada swój niewielki wodospad, natomiast wielki jest pomnik, który przypomina o wydarzeniu z czasów II wojny światowej i pokazuje walczących powstańców. To pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich.

18. Biblioteka UW

Ogród na dachu UW jest jednym z największych w Europie, spacerując po mostkach, kładkach, i ścieżkach pełnych kwiatów, można oglądać panoramę Warszawy.

19. Wieża zegarowa

Na Placu Zamkowym, codziennie o 11″15 z Wierzy zegarowej słychać zamkowy hejnał. To o tej godzinie zatrzymał się zegar, gdy podczas II wojny zbombardowano wieżę.

20. Królikarnia

Pałac powstał w XVIII wieku i mieści się w nim obecnie Muzeum Rzeźby, na tyłach pałacu znajduje się taras i widok na staw przepiękny Pod Królikarnią.

21. Stara Praga

Ponad 200 lat temu Praga była odrębnym miastem. Przy placu Weteranów 1863 roku stoi Praska Katedra św. Floriana i św. Michała. Na Pradze znajduje się Bunkier wybudowany w czasie II wojny, Komora wodna oraz Teatr lalkowy Baj, którego nie można przeoczyć, ponieważ jest bardzo kolorowy.

22. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

W muzeum umieszczono pamiątki po polskiej uczonej, która dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla.

23. Plac Teatralny

Plac jest bardzo duży, sam budynek Teatru Wielkiego też jest ogromny i posiada największą na świecie scenę opery.

24. Ogród Saski

Ma już 285 lat i był pierwszym w Warszawie otwartym dla wszystkich mieszkańców. Posiada najstarszą obecnie fontannę w Warszawie, zegar słoneczny, 21 posągów pór roku i dziedzin sztuki oraz Wodozbiór.

25. Plac Piłsudskiego

Dawniej był tu dziedziniec pałacu Saskiego, dziś pozostała jego część, w której znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Nieustannie trwają przy nim warta. Podczas jej zmiany żołnierze maszerują i tupią przy tym bardzo głośno. Na kolumnadzie grobu wymienione są wszystkie ważniejsze bitwy, które stoczyli polscy żołnierze.

3.8/5 - (100 votes)
1 comment
  1. Odnośnie punktu 22, to już prawie zanika Stara Praga taka, jak była przez wiele wiele lat. Przeprowadzane modyfikacje, odnowienia kamienic i upychane nowe bloki gdzie tylko jest kawałek miejsca, psują cały praski klimat. Niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić