Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Centrum Nauki Kopernik
foto – Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72720993

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, to miejsce niezwykłe: doświadczyć tu można różnych zjawisk fizycznych, zrozumieć otaczający nas świat i na własnej skórze sprawdzić, jak bardzo fascynująca może być nauka. A to wszystko w towarzystwie doskonałej zabawy! Kompleks wybudowany w 2010 roku pozwala na spędzenie aktywnego i pełnego emocji popołudnia.

Atrakcje Centrum Nauki Kopernik

Najważniejszą częścią Centrum Nauki jest Strefa Eksperymentowania, w której na własnej skórze doświadczyć można oddziaływania fizyki na nasze życie. Znajdują się w niej różne ręcznie robione eksponaty pokazujące takie zjawiska jak wytwarzanie różnych fal czy oddziaływanie magnetyczne. Ciekawą częścią wystawy jest ta poświęcona ciału człowieka oraz otaczającej nas przyrodzie. Na własnej skórze przekonać się można jak działa alkohol na percepcję i szybkość reakcji (a to wszystko przy zachowaniu trzeźwego umysłu!), położyć się na “łożu fakira” oraz sprawdzić, jak wyglądają różne organizmy biologiczne. W weekendy dodatkowo organizowane są warsztaty laboratoryjne z zakresy chemii, fizyki, biologii i robotyki.

Kolejne wystawy dotyczą świata przyrody. Ekspozycja Re:generacja przeznaczona jest dla starszych dzieci i młodzieży: sensoryczny charakter wystawy sprawia, że uruchomione są wszystkie zmysły potrzebne do poznawania świata. Wspaniałą rozrywkę dla dzieci do lat 5 stanowi strefa “Bzzz”, w której lepiej poznać można niezwykły świat zwierząt. Można w niej poczuć zapach różnych zwierząt, sprawdzić jak wygląda rzeczywistość widziana przez różne gatunki stworzeń i spróbować swoich sił w budowaniu tamy. Uczestnikom zabaw towarzyszą animatorzy, którzy pomagają w odpowiedzi na najważniejsze pytania młodych ludzi.

Ważną częścią Centrum Nauki Kopernik jest Majsternia – miejsce, w którym znajdują się stoły warsztatowe, na których uczestnicy zajęć tworzą zarówno proste jak i bardziej skomplikowane rozwiązania inżynieryjne, mając do dyspozycji jedynie proste przedmioty codziennego użytku. Nad projektami czuwają animatorzy, którzy w razie problemów służą fachową pomocą.

Na terenie kompleksu znajduje się również nowoczesny Teatr Robotów, w którym można podziwiać zwinne maszyny wykonujące skomplikowane ruchy i choreografie. Warto również wziąć udział w pokazie Teatru Wysokich Napięć. Jest to niezwykły spektakl, dzięki którym zrozumiemy, w jaki sposób działa prąd i jaki ma on wpływ na nasze ciało.

Pozostałe atrakcje

W Centrum Nauki Kopernik umiejscowione jest warszawskie Planetarium – jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu w całej Polsce. Znajduje się tu ogromny ekran kopułowy o średnicy 16 metrów, który zasilany jest przez zaawansowany, ważący ponad 80 kilogramów projektor. Odbywają się tu seanse, podczas których widzowie poznają wspaniałe zakątki Wszechświata i zrozumieją prawa, które rządzą w kosmosie. Spektakle dostosowywane są do różnych grup wiekowych, także dla młodych widzów, którzy dopiero poznają otaczający nas świat.
Na terenie obiektu organizowane są również liczne wystawy czasowe oraz naukowe festiwale. Raz w miesiącu odbywa się wieczór jedynie dla osób dorosłych, podczas którego mogą oni wziąć udział w różnych konkursach, warsztatach i prelekcjach naukowych.

Informacje praktyczne

Centrum Nauki Kopernik mieści się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowe 20 w Warszawie. Ceny biletów na wystawy w weekendy to 33zł (bilety normalne) oraz 22zł (bilety ulgowe), a w dni powszednie – 31 i 21zł. Oddzielnie płatne są spektakle i projekcje w Planetarium. Cały obiekt jest doskonale przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W kompleksie znajduje się sklepik z pamiątkami, grami i różnymi gadżetami naukowymi. Funkcjonuje tu również bistro oraz strefa relaksu.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like