Łazienki Królewskie – Informacje i Ciekawostki

łazienki królewskie w warszawie
foto – Autorstwa Dawid Zawiła – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112587267

Łazienki Królewskie w Warszawie to piękne połącznie przyrody, sztuki i architektury. Zostały założone w XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego, z którego inicjatywy powstał pawilon Łaźni. Swój obecny kształt zawdzięczają przede wszystkim królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu.

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na ich temat.

1. Liczne znaleziska archeologiczne dowodzą, że historia Łazienek sięga średniowiecza. Ówczesny Jazdów obejmował znacznie większy obszar niż dzisiejsze Łazienki, a na pamiątkę tamtych czasów stoi tutaj do dzisiaj kolumna na skarpie ze Starą Pomarańczarnią.

2. Na terenie dawnego zwierzyńca stworzono tutaj gustowny park angielski z licznymi pawilonami. Do dziś stanowi on jeden z ulubionych parków wśród Warszawiaków, który tłumnie odwiedzają również turyści. To miejsce, w którym można nie tylko odpocząć od zgiełku miasta stołecznego, ale również obcować ze sztuką i poznać historię budowli, w których bywali najbardziej szanowani Polacy z różnych epok.

3. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich mieści się w Koszarach Kantonistów i Stajni Kubickiego. Na terenie znajdują się stałe wystawy poświęcone trofeom myśliwych i powozom, a także wystawy czasowe.

4. Pałac Myślewicki w Warszawie został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Za projekt odpowiedzialny był Domenico Merlini, a w kolejnych latach mieszkał w nim między innymi książę Józef Poniatowski. Warto również dodać, że w okresie międzywojennym zajmował go ukochany adiutant Józefa Piłsudskiego, czyli Bolesław Wieniawa-Długoszowski.

5. Nowa Kordegarda to budowla, która w XVIII wieku służyła do gry w popularną grę francuską, Trou-Madame. Pod koniec stulecie miejsce to przekształcono w tak zwany Teatr Mały, a następnie zamieniono je w magazyn rzeźb.

6. Stara Pomarańczarnia, zwana również Starą Oranżerią, została wzniesiona w XVIII wieku. Już wtedy była wykorzystywana do przechowywania pomarańczowych drzew, które w okresie letnim stanowiły dekoracje alejek łazienkowskich. We wschodnim skrzydle budowli mieścił się Teatr Stanisławowski. Tuż obok niej znajduje się rzeźba psa Asa, ponieważ w tym miejscu chowano psy strażnicze muzeum.

7. Pałac na Wyspie, zwany również Pałacem Na Wodzie lub Pałacem Łazienkowskim, to klasycystyczna budowla wybudowana w drugiej połowie XVII wieku. W środku turyści mogą podziwiać imponujące Salę Balową, Salę Jadalną, Salę Salomona czy Galerię Obrazów.

8. Stara Kordegarda to budynek, w którym stacjonowały oddziały wojskowe i policyjne. Mieszkali w niej kiedyś strażnicy, którzy pilnowali Pałacu Na Wyspie. Obecnie jest to Ośrodek Edukacji Muzealnej, gdzie mogą się spotykać ludzie w różnym wieku i o rozlicznych zainteresowaniach. Dostępne są tutaj nowoczesne multimedia, które umożliwiają prowadzenie zajęć czy warsztatów.

9. Amfiteatr w Łazienkach Królewskich powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Został zniszczony podczas drugiej wojny światowej, ale szybko go odbudowano. To miejsce, gdzie w okresie letnim i wiosennym odbywają się liczne koncerty i wydarzenia kulturalne na świeżym powietrzu.

10. Jednym z najważniejszych budynków na terenie Łazienek Królewskich jest warszawski Belweder. Pałac ten po odzyskaniu niepodległości przez Polskę był siedzibą Józefa Piłsudskiego, a obecnie stanowi siedzibę prezydenta Polski. Trzykrotnie wizyty składał tutaj polski papież, Jan Paweł II.

11. Stajnie Kubickiego to dawna powozownia i najważniejsza część folwarku łazienkowskiego. Znajdują się tutaj zabytkowa wozownia, pralnia oraz kuźnia. Budynek został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku, a obecnie znajdują się tutaj dwie stałe wystawy, czyli powozownia im. Zbigniewa Prusa-Niewiadomskiego oraz królewska manufaktura tkacka.

12. Dom Narutowicza znajduje się we wschodniej części parku. W latach 1920 do 1922 mieszkał w nim pierwszy prezydent Polski, Gabriel Narutowicz, który został zamordowany w grudniu 1922 roku przez prawicowca i malarza, Eligiusza Niewiadomskiego. Z budynkiem tym wiąże się więc ważna część historii Polski.

13. Ogród Chiński na terenie Łazienek Królewskich to miejsce, które świetnie nadaje się na długie spacery w pięknych okolicznościach. Spodoba się zwłaszcza osobom ceniącym oryginalne, orientalne i wyjątkowo atrakcyjne rozwiązania. Poza ciekawą roślinnością znajduje się tutaj mostek nad strumykiem, który symbolizuje Drogę Mleczną, pawilon i altana.

14. Na terenie Łazienek Królewskich znajdują się oprócz tego jeszcze Ogród Królewski z XVIII wieku, Ogród Romantyczny z XIX wieku oraz Ogród Modernistyczny z XX wieku. Ponadto można tutaj zobaczyć wiele pomników i rzeźb, a wśród nich popiersie Piotra Wysockiego, pomnik Jana III Sobieskiego czy popiersie Stanisława Wyspiańskiego.

15. Elegancka restauracja Belvedere znajduje się na terenie Łazienek Królewskich w budynku, który liczy sobie ponad sto pięćdziesiąt lat. Niezwykły klimat tego miejsca to tylko uzupełnienie do znakomitej kuchni, w której znajdują się zarówno potrawy polskie, jak i potrawy popularne w południowej Europie owoce morza.

3.8/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić