Muzeum Polin 🗺️ Informacje i Ciekawostki

muzeum polin
foto – Pixabay

Można było by sobie zadać pytanie: dlaczego w Polsce tak dużo emocji wywołują Żydzi, ich historia, życie i śmierć? Najprościej odpowiedź można podeprzeć w oparciu o statystykę: we wrześniu 1939 roku ludność Polski wynosiła ponad 35 milionów osób. Społeczność żydowska w tamtych czasach liczyła około 3,5 miliona osób. Na podstawie tej prostej statystyki wychodzi, że Żydzi stanowili 10 % polskiego społeczeństwa i była to największa w Europie diaspora żydowska w granicach jednego państwa. Jeśli by tą statystkę rozciągnąć na cały świat, to jedynie diaspora żydów amerykańskich była większa. I tak oto można w prosty sposób wytłumaczyć co było przyczyną powstania muzeum poświęconego Żydom.

1. Polin to nazwa Polski w języku jidysz i języku hebrajskim i można ją przetłumaczyć, a właściwie odczytywać jako „tutaj spocznij”. Etymologia słowa Polin związana jest między innymi z legendą mówiącą o tym, że Żydzi wygnani pod koniec XV wieku z Portugalii i Hiszpanii udali się między innymi na wschód, docierając do ziem polskich. Kiedy już się znaleźli nad Wisłą z nieba dostali znak w postaci kartki z napisem Po lin i uznali to za dobry omen i dobry pretekst do osiedlenia się tu.

2. Ponad 5 wieków wspólnego życia w ramach jednego państwa sprawiło, że Żydzi zapisali się bardzo mocno w historii Polski i postanowiono to upamiętnić otwierając muzeum poświęcone ich historii.

3. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. W celu utworzenia stałego miejsca spełniającego rolę muzeum podjęto decyzję o wybudowaniu specjalnego budynku w którym utworzona zostanie stała ekspozycja. Prace projektowe opracowane zostały przez fińskich architektów kierowanych przez Rainiera Mahlamakiego.

4. Wznoszenie budynku rozpoczęto w roku 2009 a ukończono w roku 2013.

5. Oficjalne otwarcie Muzeum nastąpiło 28 października 2014 roku z udziałem prezydentów Polski i Izraela.

6. Powierzchnia użytkowa Muzeum wynosi około 13 tysięcy metrów kwadratowych.

7. We wnętrzu budynku znajdują się wielofunkcyjne audytoria posiadające 480 miejsc.

8. Muzeum powstało głównie z darowizn pochodzących z całego świata, a największe dotacje przekazali: Jan Kulczyk 20 milionów złotych i Tad Taube 7 milionów dolarów.

9. W pierwszym roku po otwarciu Muzeum Żydów Polin odwiedziło 350 tysięcy osób z czego 86% stanowili Polacy.

10. W Muzeum Polin oprócz stałej i czasowych wystaw odbywają się także liczne seminaria, wykłady, panele dyskusyjne, wydarzenia kulturalne i wiele innych imprez cyklicznych i jednorazowych.

11. Muzeum Polin położone jest w Warszawie przy ulicy Mordechaja Anielewicza 6

3.8/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić