Siedlce • Topowe Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Siedlce to duże – czwarte pod względem wielkości w województwie – miasto na Mazowszu leżące pomiędzy dwoma rzekami: Helenką i Muchawką. Miejscowość ta swoje prawa miejskie uzyskała w roku 1547, jednak najwcześniejsze podania o niej pochodzą z 1448 roku. Początkowo Siedlce rozwijały się bardzo szybko, najpierw stając się ośrodkiem handlowym, a w późniejszym czasie – za sprawą przedstawicielki rodu Czartoryskich Aleksandry Ogińskiej – ważnym punktem o znaczeniu kulturowym. W XVII i XVIII wieku w Siedlcach kwitło życie towarzyskie, a miejscowy teatr odwiedzany był przez największe elity w kraju. Choć w czasie II wojny światowej miasto to zostało niemal doszczętnie zniszczone, dziś Siedlce stanowią ważny ośrodek przemysłowy i kulturowy.

Najważniejsze zabytki

1. Pałac Ogińskich

Pałac wybudowany został w XVIII wieku za sprawą Kazimierza Czartoryskiego, w późniejszym czasie stanowił rezydencję wspomnianej już Aleksandry Ogińskiej. Od jej imienia nazwano zespół parków, które otaczają budynek pałacu. Aleksandra Ogińska nadała zwykłym ogrodom niesamowitą formę, która miała zachwycić króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do dziś ogrody pałacowe są jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Siedlcach.

2. Ratusz

Zabytkowy Ratusz w Siedlcach pochodzi z XVIII wieku, prezentuje sobą mieszaninę stylu barokowego i klasycystycznego. Obecnie w budynku Ratusza funkcjonuje Muzeum Regionalne, w którym znajduje się około 14 tysięcy różnych eksponatów. Wśród bogatych zbiorów znajdziemy dzieła sztuki, wyposażenie chłopskich domostw, a nawet odkrycia archeologiczne z epoki kamienia, z których najstarsze mogą liczyć nawet przeszło 10 tysięcy lat.

3. Zabytkowy budynek teatru

Zabytkowy budynek teatru został wzniesiony na początki XIX wieku. Początkowo pełnił on rolę wozowni Ogińskich, w późniejszym czasie stanowił główny punkt kulturalny na mapie Siedlec. Ta klasycystyczna budowla dziś pełni rolę siedziby Urzędu Stanu Cywilnego, jednak wciąż można podziwiać jej zewnętrzne fasady.


⇒ Zgłodniałeś zwiedzając okolicę ? Zobacz najlepsze restauracje w Siedlcach 🍽️


4. Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika

Ten piękny, masywny budynek to wspaniały przykład architektury barokowej. Wybudowany został w latach 1740- 1749 i obecnie stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie Siedlec.

Zwiedzając Siedlce na każdym kroku czekają na nas wspaniałe budowle, klimatyczne kamienice i cuda architektury sprzed wieków. Szczególnie atrakcyjna jest ulica Floriańska, gdzie zobaczyć można wspaniałą, barokową kamienicę z końca XIX wieku. W tym samym stylu zbudowana została kolumna toskańska, która miała wskazywać kierunek do rezydencji Ogińskich podczas wizyty króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Warte zobaczenia jest również lapidarium czyli niewielka budowla otoczona starymi, zabytkowymi nagrobkami, które zostały przeniesione z likwidowanego cmentarza katolickiego. Miłośnicy architektury będą również zachwyceni Katedrą pw. Niepokalanego Poczęcia NMP – murowanym, neogotyckim kościołem, który zwieńczony jest dwoma wieżami o wysokości 75 metrów.

Atrakcje w pobliżu Siedlec

Będąc w Siedlcach z pewnością warto zobaczyć oddalony o około 20km Pałac w Partykozach, gdzie zobaczyć można dzieła sztuki oraz przejść się po wspaniały, angielskich ogrodach. Dodatkowo pałac ten oferuje możliwość zakwaterowania turystów w jednej z trzech sypialni pałacowych. W niedalekiej odległości od Siedlec znajduje się także Zamek w Liwie, który wybudowany został w XV wieku. Do dziś zachowała się wieża oraz część murów obronnych. W środku mieści się muzeum, gdzie podziwiać możemy przede wszystkim średniowieczne eksponaty zbrojeniowe. Z tym miejscem związana jest również ciekawa legenda. Według niej zamek nawiedzany jest przez Żółtą Damę – księżniczkę, która została stracona przez podejrzenia dotyczące jej cudzołóstwa. Zazdrosny mąż był przekonany, że jego młoda żona oddała swoim kochankom trzy pierścienie, które należały do niego. Po jej straceniu pierścienie przypadkiem zostały odnalezione w strąconym gnieździe sroki. Od tej pory Żółta Dama krąży po różnych częściach zamku starając się przekonać napotkanych ludzi o swojej niewinności.

4.8/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić