Las Kabacki – Informacje i Ciekawostki

las kabacki
foto – Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58708721

Las Kabacki w Warszawie położony jest w południowej części polskiej stolicy, na terenie dwóch dzielnic: Ursynowa i Wilanowa. Objęty ochroną rezerwatu przyrody teren zajmuje powierzchnię ponad 900 hektarów – jest to największy rezerwat przyrodniczy w całym województwie mazowieckim. Las Kabacki to obecnie jedno z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych w stolicy. Przez jego tereny przebiegają piesze i rowerowe alejki oraz umiejscowione są liczne ławki, altanki i miejsca do odpoczynku.

1. Nazwa Lasu Kabackiego pochodzi od niegdysiejszej wsi Kabaty, która znajdowała się w miejscu obecnego Ursynowa.

2. Tereny, które dziś zajmuje Las Kabacki, wielokrotnie zmieniały właścicieli. Od XVIII wieku obszar należał m.in. do rodów Sobieskich, Potockich, Lubomirskich i Branickich. Dopiero w 1938 roku Las Kabacki przeszedł z rąk prywatnych pod zarząd władz Warszawy.

3. Na wschodnim skraju Lasu Kabackiego położona jest zabytkowa, drewniana leśniczówka, która powstała w 1890 roku. Obok położone jest Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich.

4. Na terenie Lasu Kabackiego znajdują się przedwojenne zabudowania, które służyły niegdyś celom wojskowym i militarnym. Dziś mieszczą się w nich siedziby polskich powietrznych sił zbrojnych.

5. Część Lasu Kabackiego zajmuje tzw. Park Kultury, który ma powierzchnię około 35 hektarów. Znajdują się w nim pola golfowe, boiska do siatkówki i koszykówki, stoliki szachowe, nowoczesny amfiteatr oraz odkryty, zmodernizowany basen.

6. Na terenie Lasu Kabackiego znajduje się Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk. Malowniczy teren zajmuje powierzchnię 40 hektarów, na których rośnie niemal 2 tysiące różnych gatunków i odmian roślin. Ogromne rozarium obejmuje największą kolekcję róż w Polsce (niemal 600 odmian), a podziwiać tu można m.in. róże damasceńskie i portlandzkie. Na terenie Ogrodu Botanicznego znajduje się również duży ogród bylinowy (około 800 taksonów roślin) oraz sad z 500 odmianami jabłoni.

7. Na terenach rezerwatu znajduje się kilka pomników przyrody, z których najstarsze liczą około 160 lat.

8. W Lesie Kabackim doszło do największej katastrofy w historii lotnictwa polskiego. W 1987 roku na terenie Lasu Kabackiego rozbił się samolot pasażerski polskich linii lotniczych LOT. Maszyna została niemal doszczętnie zniszczona, a w katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu: łącznie życie straciły 183 osoby.

9. W rezerwacie występuje bardzo wiele gatunków roślin (35 gatunków drzew i 28 gatunków krzewów). Popularnie spotyka się tu dęby, sosny, buki, leszczyny, brzozy i drzewa owocowe (m.in. czereśnie).

10. Las zamieszkują liczne gatunki zwierząt. O poranku obserwować można występujące tu sarny, jelenie, łasice i dziki. Nieco rzadziej spotyka się kuny i borsuki. W Lesie Kabackim występują również zaskrońce i padalce, a także wiele gatunków ptaków (np. myszołowy, dzięcioły, puszczyki i gile).

11. Przez teren rezerwatu przebiegają specjalnie wyznaczone ścieżki i oznakowane szlaki. Najszerszą i najbardziej reprezentacyjną aleją jest Trakt Leśny, który ma długość około 1,5 kilometra.

12. Podczas II wojny światowej w Lesie Kabackim dochodziło do masowych egzekucji mieszkańców Warszawy. W latach 1939-1944 żołnierze III Rzeszy zamordowali w nim kilkaset osób. Do dziś na terenie rezerwatu znajdują się dwie tablice z piaskowca, które upamiętniają tragiczne wydarzenia.

3/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić