Iłża Turystycznie – Atrakcje i Ciekawostki

iłża
foto – Autorstwa Jakub Hałun – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40969565

Iłża to niewielkie miasteczko znajdujące się w południowej części województwa mazowieckiego, 30 km od Radomia.

Historia tego miejsca sięga wczesnego średniowiecza, choć na początku XIII wieku Iłża została doszczętnie zniszczona w związku z najazdami tarskimi, co niemal zbiegło się w czasie z nadaniem Iłży praw miejskich. W okresie II Wojny Światowej funkcjonowało w mieście getto żydowskie. Mimo skomplikowanej historii miasteczko cieszy się sporym zainteresowaniem turystycznym.

Co warto wiedzieć o Iłży i dokąd się wybrać, będąc w okolicy? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Miłośnicy historii powinni odwiedzić ruiny Zamku Biskupów Krakowskich. To oni od XII do XVIII wieku byli właścicielami Iłży, choć dzisiaj świadectwo ich obecności jest nikłe. Niegdyś gotycka budowla na przestrzeni lat wielokrotnie była modyfikowana. To kawał ciekawej historii tego miasta, z którą warto się zapoznać.

2. Z całą pewnością warto również wybrać się do Muzeum Regionalnego w Iłży, które znajduje się przy ulicy Błazińskiej. Na przestrzeni lat udało się zgromadzić przeszło dwa tysiące eksponatów, dzięki którym będziemy mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat tego miasta.

3. Również przy ulicy Błazińskiej znajduje się końcowa stacja Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Tą właśnie kolejką będzie można udać się na ekscytującą wycieczkę, która doprowadzi nas do Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Marcule.

4. W Marculach znajdujących się raptem 8 kilometrów dalej mieści się przepiękne arboretum. To ponad sześć hektarów powierzchni wypełnionej wspaniałymi kolekcjami drzew i krzewów. To miejsce o walorach edukacyjnych i przede wszystkim miejsce, w którym będzie można odpocząć w przepięknej scenerii.

5. W Iłży rozpoczyna się żółty szlak pieszy, który prowadzi do Starachowic. Całkowita długość trasy wynosi ponad 33 kilometry.

6. Aż cztery szlaki rowerowe przebiegają przez Iłżę, która stanowi część szlaków rowerowych związku gmin “nad Iłżanką”. To dobra wiadomość dla osób, które zwykli planować urlopy o charakterze aktywnym.

7. Na terenie wzgórza zamkowego od maja przez cały sezon letni działa park linowy. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. W parku znajduje się siedem tras zróżnicowanych pod względem trudności. Istnieje również możliwość zorganizowania grilla na terenie obiektu.

8. Miłośnicy odpoczynku w otoczeniu zachwycającej natury powinni udać się nad Jezioro Iłżeckie. To malowniczo usytuowany zbiornik z wydzielonym kąpieliskiem i piaszczystą plażą.

9. Garncarstwo jest jedną z najbardziej popularnych tradycji tego regionu o którą wciąż mieszkańcy starają się dbać. Jedną z atrakcji miasta jest pochodzący z XIX wieku piec garncarski.

10. Na podzamczu znajduje się z kolei lubiana i ceniona Restauracja Rycerska. To świetne miejsce na posiłek i odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu okolic. Lokal serwuje doskonałej jakości kuchnię polską.

11. W pobliskich Starachowicach znajduje się świetnie wyposażony Aquapark. Obiekt mieści się przy ulicy Szkolnej i jest doskonałą alternatywą na wypadek wyjątkowej niepogody. W środku będziemy mogli skorzystać z basenów rekreacyjnych. Są również wodne atrakcje dla najmłodszych.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić