Radom • Topowe Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2022

fotografia – Pixabay

Radom jest dużym miastem leżącym w województwie mazowieckim przy rzece Mlecznej. Jest to jedna z największych miejscowości w regionie i plasuje się na 14 miejscu największych miast w Polsce. Położony jest przy drodze krajowej S7 między Warszawą a Krakowem.

Odrobina historii

Początki Radomia sięgają VIII wieku, kiedy to w miejscu obecnego miasta istniała niewielka osada. Kilkaset lat później rozpoczęto budowę grodu obronnego, Duży rozwój miasta nastąpił w XV i XVI wieku za sprawą polskich władców – najpierw Kazimierza Wielkiego, który ufundował budowę zamku i murów obronnych, a następnie Władysławowi Jagiellończykowi i jego potomków. W XX wieku Radom stał się dużym ośrodkiem przemysłowym w skali całego kraju.

5 Największych atrakcji w mieście Radom w 2022

1. Muzeum Wsi Radomskiej

Jest to duży, liczący ponad 30 hektarów skansen, na którym znajduje się około 60 różnych zabytków, przede wszystkim drewnianych obiektów architektonicznych lokalnej kultury ludowej. Poza drewnianymi domami i wiatrakami znajdują się tutaj kolekcje naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Dodatkowo Muzeum Wsi Radomskiej organizuje różne wydarzenia, takie jak prelekcje, kursy czy festiwale związane z tutejszym folklorem.

2. Centrum Rzeźby Polskiej

Kilka kilometrów od Radomia, w niewielkiej wsi Orońsko, znajduje się duży zespół parkowo-pałacowy, w którym mieści się Centrum Rzeźby Polskiej. Kompleks pochodzi z XIX wieku, a na jego terenie znajdziemy m.in. biały budynek pałacu, oranżerię i kaplicę. W muzeum możemy podziwiać najpiękniejsze rzeźby autorstwa polskich artystów, a corocznie odbywają się tu liczne wydarzenia i festiwale, z których najbardziej znanym jest “Triennale Młodych” mający na celu promocję młodych rzeźbiarzy.

3. Katedra Opieki Najświętszej Marii Panny

Katedra Opieki NMP w Radomiu to katolicka świątynia zbudowana na przełomie XIX i XX wieku. Ozdobna, złota fasada budynku w stylu neogotyckim jest jednym z najpiękniejszych obiektów architektonicznych na terenie miasta. Szczególne wrażenie robią 72 metrowe wieże oraz wyjątkowe wnętrza w stylu francuskiego gotyku.

4. Muzeum Witolda Gombrowicza

W oddalonej o kilka kilometrów od Radomia wsi Wsola mieści się również muzeum poświęcone pamięci jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku – Witolda Gombrowicza. Zobaczyć tu można pamiątki pisarza i jego rodziny, dokumenty, fotografie i filmy, Obiekt organizuje zwiedzanie z przewodnikiem, który dopasowuje treść pokazu do wieku uczestników.

5. Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Muzeum Jacka Malczewskiego to największy obiekt tego typu w całym Radomiu. Wśród bogatej kolekcji zbiorów znajdziemy zabytki o znaczeniu przyrodniczym, historycznym i kulturowym. Na terenie obiektu funkcjonuje działa malarstwa, rysunku i grafiki oraz wystawa dotycząca sztuki rzemieślniczej. W oddzielnym dziale archeologicznym znaleźć można zabytki pochodzące sprzed tysięcy lat m.in. znaleziska z epoki neolitycznej. W muzeum znajduje się również dział historyczny poświęcony dziejom miasta i regionu oraz dział sztuki amatorskiej.

Pozostałe atrakcje Radomia

W mieście znajduje się duży Aquapark Radom, który zachwyci nie tylko najmłodszych miłośników wodnych atrakcji. Z pewnością na uznanie zasługuje sam Rynek, na którym mieści się zabytkowy Ratusz oraz jedna z najbardziej rozpoznawalnych kamienic w mieście – Dom Esterki, gdzie obecnie mieści Muzeum Sztuki Współczesnej. Radom słynie również z organizowania corocznego Międzynarodowego Pokazu Lotniczego, na którym prezentowany jest pokaz pojazdów lotniczych i sprzętu wojskowego. Wybierając się do tego miasta w okresie jesiennym mamy szansę wzięcia udziału m.in. w Festiwalu Jazzowym oraz w Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim czyli jednym z najważniejszych festiwali teatralnych organizowanych na terenie Polski.

4.5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić