Szydłowiec jest niewielkim miastem w województwie mazowieckim, które leży nad rzeką Korzeniówką na Przedgórzu Iłżeckim – geograficznej krainie będącej częścią Wyżyny Kieleckiej. Obecnie Szydłowiec stanowi ważny ośrodek wydobywczy i przemysłowy. Początki miasta sięgają XII wieku, kiedy to na rozlewisku rzeki został założony pierwszy gród. Jego nazwa prawdopodobnie pochodziła od nazwy pobliskiej wioski – Sydłowca. To właśnie z tego miasta pochodzi ród Szydłowieckich, bogatych właścicieli ziemskich, których przedstawiciele zapisali się w historii Polski jako politycy i wpływowe osobistości ze świata kultury.
Zamek w Szydłowcu
Zamek w Szydłowcu wybudowany został w latach 1470- 1480 przez Stanisława Szydłowieckiego. Kilkadziesiąt lat później został jednak przebudowany przez jego syna, zmieniając się z gotyckiego zamku w elegancką rezydencję w stylu renesansowym. Kolejna rozbudowa miała miejsce dwieście lat później, kiedy to właścicielami zamku stał się ród Radziwiłłów.
Obecnie w zamku mieści się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, które w 1977 otrzymało najwyższe wyróżnienie: zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako pierwsze na świecie muzeum kolekcjonujące ludowe instrumenty z jednego kraju.
Choć początkowo muzeum skupiało się na kolekcjonowaniu jedynie instrumentów muzycznych, szybko przekształciło swoją działalność na bardziej uniwersalną i wartością dla samego regionu: rozpoczęto prezentowanie eksponatów związanych z kulturą i historią miasta oraz całego regionu. Obecnie muzeum prowadzi również konkurs tworzenia różnych instrumentów ludowych, które po każdej edycji konkursu powiększają zbiory muzealne.
Pozostałe atrakcje Szydłowca
1. Rynek i Ratusz
Zdecydowanie jedną z największych atrakcji Szydłowca – tuż po pięknym zamku – jest zabytkowy rynek, który otoczony jest przez piękne, klimatyczne kamienice. Znajduje się tu m.in. Dom pod Dębem czyli niewielki, zabytkowy pałac wybudowany w XIX wieku oraz zabytkowy pręgierz (wysoka kolumna z mało chlubnym przeznaczeniem wymierzania kar). Również Ratusz w Szydłowcu wart jest zobaczenia: ten renesansowy zabytek został wybudowany w latach 1602- 1629 i stanowi jeden z najpiękniejszych obiektów w całym mieście.
2. Kościół farny
Niewielki, ceglany kościół wybudowany w 1401 roku stanowi wspaniały przykład średniowiecznej architektury. Szczególne wrażenie robi jego wnętrze pełne bogatych zdobień oraz pamiątkowe płyty nagrobkowe najwybitniejszych przedstawicieli rodu Szydłowieckich i Radziwiłłów.
3. Synagoga Garbarska
Pochodząca z 1730 roku Synagoga Garbarska została wybudowana przez dla robotników żydowskich, którzy pracowali wówczas w pobliskiej garbarni. Choć obecnie budynek ten znajduje się w rękach prywatnych, wciąż możemy podziwiać jego prostą, klasyczną fasadę.
Samych zabytków w Szydłowcu jest znacznie więcej. Z pewnością duże wrażenie robią same kamienice, Ratusz i Rynek, jeśli jednak wciąż nie mamy dość możemy zwiedzić zabytkowy cmentarz wojskowy, pomnik Tadeusza Kościuszki czy zabytkowy dom handlowy. Dodatkowo Szydłowiec może stanowić doskonałą bazę do zwiedzania województwa świętokrzyskiego (niedaleko leżą Kielce i Skarżysko Kamienna) i mazowieckiego (Opoczno lub Radom). To również miejsce, które wciąż nie jest zbyt popularne wśród polskich turystów, dlatego z pewnością będziemy mieć okazję odpoczęcia od zgiełku dużych miast i tłumów.
O Szydłowieckich słów kilka
Dwa bracia wywodzący się z bogatych rodów małopolskich, którzy posiadali rozległe tereny na ziemi sandomierskiej – Sławko i Jakub. To właśnie ci bracia pragnęli, by tereny obecnego Szydłowca zmieniły się ze zwykłego, mało popularnego grodu w prawdziwe i bogate miasto. Dzięki ich działaniom miejscowość ta nabyła prawa miejskie w 1427 roku, a ich potomkowie w dalszym ciągu wspierali rozwój miasta. Za czasów działalności pierwszych pokoleń Szydłowieckich gród został zmieniony we wspaniały zamek, a niektórzy z członków rodziny zajmowali wysokie stanowiska polityczne i wojskowe.
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj